Provresultat 2004

21 oktober – Markprov Öppen klass Skabersjö Gods
 
Domare: Rune Veneke, Nils-Olof Sandberg
Antal startande: 3
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0051-01 Minnows Villeroy Ägare: Göran Rosenqvist, Fjälkinge
SJR 25-0115-01 Roekull Foxy Ägare: Niklas Gustavsson, Ängelholm
     

     
4 oktober – Markprov Öppen klass Skarhult
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 3
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0018-01 Chip´N Croft Blue Duke Ägare: Lena Haraldsson, Klågerup
SJR 25-0019-00 Stivs Ronja Ägare: Stefan Larsson, S:a Sandby
     

     
3 oktober – Markprov Öppen klass Sjösa Gård
 
Domare: Rune Veneke, Nils-Olof Sandberg
Antal startande: 3
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0444-00 Frigga av Sunnanvind Ägare: Marie Ahlgren, Stockholm
SJR 25-0113-02 Viltvårdarns Cera Ägare: Mats Thoresson, Hallstavik
     

     
18 september – Markprov Öppen klass Hjuleberg
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 3
 
Inga hundar meriterade
     

     
14 augusti – Apporteringsprov Öster Malma
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 2
 
Godkända blev:
SJR 27-0482-00 Constancy Lipton of Felix Ägare: Tomas Söderström, Flen
SJR 25-0483-00 Carmals Forever Fancy Ägare: Madeleine Törnqvist, Norrtälje
     

     
14 augusti – Working Test Öppen klass Öster Malma
 
Domare: Bo Nilsson, Rune Veneke
Antal startande: 4
 
Utmärkelse fick:
S 20798/99 Rockdoves Devotion Ägare: Anna Johnsson, Rollsberga
SJR 25-0471-99 Rockdoves Dik-Dik Ägare: Maria Sundberg, Stjärnhov
     

     
14
augusti – Working Test Vinnarklass Öster Malma
 
Domare: Rune Veneke, Bo
Nilsson
Antal startande: 11
 
1:e vinnare

SJR 25-0011-00

S WTM Fay av Sunnanvind Ägare: Per G Hansson, Vellinge
2:e vinnare

SJR 25-0050-99

Rockdoves Drive Ägare: Åsa Norrby, Norrtälje
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0470-97 Rockdoves Holly Ägare: Tomas Söderström, Bettna
SJR 25-0471-99 Rockdoves Dik-Dik Ägare: Maria Sundberg, Stjärnhov
     

     
8 augusti
- Apporteringsprov Svenstorps Gård
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 8
 
Godkända blev:
DJR 20-0080-03 Drakeshead Ilex Ägare: Jesper Dellgren, Eslöv
SJR 25-0035-02 Stivs Lovis Ägare: Stefan Larsson, S:a Sandby
SJR 25-0031-02 Stivs Birk Ägare: Gunnar Larsson, Malmö
SJR 25-0034-02 Stivs Lotta Ägare: Börje Gustavsson, S:a Sandby
SJR 25-0026-02 Holly Blue Ellis Ägare: Jonas Åkerman, Trelleborg
SJR 25-01xx-xx Sky Fly’s Galadriel Ägare: Patrik Månsson, Staffanstorp
     

     
8 augusti
- Working Test Vinnarklass Svenstorps Gård
 
Domare: Wang Ovesen, Peter
B Laursen
Antal startande: 10
 
 
1:e vinnare

SJR 25-0011-00

Fay av Sunnanvind Ägare: Per G Hansson, Vellinge
2:e vinnare

SJR 25-0008-98

Saga av Sunnanvind Ägare: Bo Nilsson, Genarp
     
Utmärkelse fick:
SJR 25-0115-02 Roekull Foxy Ägare: Niklas Gustavsson, Ängelholm
DJR 20-0437-99 Richters Tasco Ägare: Lars Richter Nielsen, Danmark
     

     
19 juni -
Working Test Öppen klass Slättängs Gård
 
Domare: Alice & Uffe
Bromose
Antal startande: 2
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0041-97 Ella av Ettermyrans Ägare: Håkan Hansson & A-C Selberg,
Lund
     

     
19 juni -
Working Test Vinnarklass Slättängs Gård
 
Domare: Alice & Uffe
Bromose
Antal startande: 8
 
1:e vinnare

SJR 25-0027-01

Holly Blue Mamma-Mia Ägare: A-C & Erik Claesson, Svedala
2:e vinnare

SJR 25-0008-98

Saga av Sunnanvind Ägare: Bo Nilsson, Genarp
     

     
13 juni -
Apporteringsprov Fjällskärs Gods
 
Domare: Rune Veneke
Antal startande: 2
 
Godkänd blev:
S28044-02 Archie Ägare: Anders Niklason & Eva Forsberg,
Rimbo
     

     
13 juni -
Working Test Öppen klass Fjällskärs Gods
 
Domare: Rune Veneke
Antal startande: 8
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0015-02 Gadd av Sunnanvind Ägare: Henrik Lidström, Skövde
SJR 25-0113-02 Viltvårdarns Cera Ägare: Mats Thoresson, Hallstavik
SJR 25-0120-00 Frigga av Sunnanvind Ägare: Marie Ahlgren, Björnlunda
S28044-02 Archie Ägare: Anders Niklasson o Eva Forsberg,
Rimbo
SF21937-01 Jyckegårdens Dancing Star Ägare: Carina Selen, Flen
S24550-00 Searover Baltic Birdie Ägare: Ulla Wrange, Djursholm
S21379-00 Streamlight´s Brave Onyx Ägare: Maria De Geer, Bergshamra
S32296-02 Viltvårdarns Carat Ägare: Monica Thoresson, Herräng
     

     
6 juni -
Apporteringsprov Fjällskärs Gods
 
Domare: Rune Veneke
Antal startande: 3
 
Godkända blev:
S49410–96 Huntrets Gryt-Anna Ägare: Ulrika Backman, Nyköping
S16119-02 Impressive-Ace Ägare: Sören Swahn, Nyköping
S53210-97 Sioux Nakota Ägare: Ann & Rolf Höök, Lidingö
     

     
5 juni -
Apporteringsprov Stensjö Gård
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 6
 
Godkända blev:
SJR 25-0036-01 Chip´n Croft Blue Dee Ägare: Sylvia o Jens Munk, Fjällbacka
  Rockdoves Dancing Adrian Ägare: Stefan Alfredsson, Fjällbacka
     

     
5 juni -
Working Test Öppen klass Stensjö Gård
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 3
 
Utmärkelse fick:
S23183-99 Bella-Dot Ägare: Gunborg & Bertil
Olofsson, Rabbalshede
     

     
17 maj -
Apporteringsprov Slättängs Gård
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 2
 
Godkända blev:
SJR 25-0070-01 Mansengreen Banter av Sioux Ägare: Margareta Veneke,
Åhus
S 145 86-02 Streamlights Sherlock
Holmes
Ägare Linnea Aaker-Björck,
Bromölla
     

     
17 maj -
Working Test Öppen klass Slättängs Gård
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 2
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0115-02 Roekull Foxy Ägare: Niklas Gustavsson,
Ängelholm
     

     
18 april
- Apporteringsprov Borrestad Gård
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 2
 
Godkända blev:
SJR 25-0048-98 Cassie Ägare: Hans Sandin,
Simrishamn
S 13089/02 Roekull Foxy Ägare: Niklas Gustavsson,
Ängelholm
     

     
18 april
- Working Test Öppen klass Borrestad Gård
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 4
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0051-01 Minnows Villeroy Ägare: Göran Rosenqvist,
Fjälkinge
S 37427/00 Frö av Sunnanvind Ägare: Anders Ingvarsson,
Örkelljunga