Provkatalog 2009


2009-12-19 Markprov Öppenklass

1. Roekull Ilva SJR 25-0400-08 Svart Labradortik, Född -08 (SJCH Duvkullans Cello – Månstorps Forsythia) Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson Ägare/förare: Ann-Kristin Nilsson, Anderslöv 2. Seareeds Afrodite SJR 25-0164-05 Gul Labradortik, Född -04 (Tasco Brimstone – Streamlight’s Brave Ruby) Uppfödare: Robert Sundblom Ägare/förare: Lotta Carbonnier, Viken 3. Jaktyrans Blixt Gordon SJR 25-0303-07 […]


2009-11-27 Markprov Vinnarklass

1. Skatt av Sunnanvind SJR 25-0167-05 Svart Labradortik, Född -05 (Prideline Krispin af Balbirine – DKFTCH Sång av Sunnanvind) Uppfödare: Susanne Meurling Ägare/förare: PG Hansson, Vellinge 2. Craighorn Nessie SJR 25-0226-06 Svart Labradortik, Född -05 (IRLFTCH Myreton Diablo of Glenloch – GBFTCÄH Lochmuir Aimee of Craighorn) Uppfödare: Tom Smith Ägare/förare: […]


2009-11-01 Markprov Öppenklass

1. Ettermyrans Indra SJR 25-0078-03 Svart Labradortik, Född -03 (Greyhill Pedlar av Sunnanvind – SWTM SFTCH Patanavac Poly av Ettermyrans) Uppfödare: A-C Selberg, H Hansson Ägare: Pernilla Gustavsson Förare: Heinz Månsson, Hörby 2. Holly-Blue Gadd SJR 25-0353-08 Svart Labradorhane, Född -08 (Prideline Krispin af Balbirine – DJCH SWTM Holly-Blue Mama […]


2009-10-26 Markprov Öppenklass

1. Roekull Ilva STRUKEN SJR 25-0400-08 Svart Labradortik, Född -08 (SJCH Duvkullans Cello – Månstorps Forsythia) Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson Ägare/förare: Ann-Kristin Nilsson, Anderslöv 2. Streamlight’s Chriss Tanya STRUKEN SJR 25-0417-09 Svart Labradortik, Född -07 (Streamlight’s Tony Baretta – Glen Louch Chriss) Uppfödare: L Westerman & K Thunander Ägare: C Wernhult […]


2009-10-10 Markprov Öppenklass

1. Ettermyrans Jetta SJR 25-0238-06 Svart Labradortik, Född -06 (Gameflights Goss – SWTM SFTCH Patanavac Poly av Ettermyrans) Uppfödare: A-C Selberg, H Hansson Ägare/förare: Ann-Charlotte Selberg, Svedala 2. Perdix Gundogs G9 SJR 25-0274-07 Gul Labradortik, Född -07 (Balloo Blackthorn of Perdix Gundogs – Tasco Thrift of Perdix Gundogs) Uppfödare: Åsa […]


2009-09-13 Apporteringsprov

1. Viltvårdarns Ladda SJR 25-0498-09 Gul Labradortik, född -07 (Duvkullans Cello – Viltvårdarns Carat) Uppfödare: Monica Thoresson Ägare: Knut & Kajsa Laurin Förare: Knut Laurin, Marieholm 2. Skoglösa Rudolf Valentino SJR 25-0348-08 Svart Labradorhane, Född -08 (Avonstream Arena of Chaser – Duvkullans Sapio) Uppfödare: Anna Johnsson Ägare/förare: Gerhard Kosel, Veberöd […]


2009-09-13 Working Test Öppenklass

1. Roekull Inka SJR 25-0399-08 Gul Labradortik, Född -08 (SJCH Duvkullans Cello – Månstorps Forsythia) Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson Ägare/förare: Ann-Kristin Nilsson Grönby 2. Ettermyrans Jetta SJR 25-0238-06 Svart Labradortik, Född -06 (Gameflight Goss – SWTM SFTCH Patanavac Poly av Ettermyrans) Uppfödare: A-C Selberg, H Hansson Ägare/förare: Ann-Charlotte Selberg, Svedala 3. […]


2009-09-11 Markprov Öppenklass

1. Roekull Inka SJR 25-0399-08 Gul Labradortik, Född -08 (SJCH Duvkullans Cello – Månstorps Forsythia) Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson Ägare/förare: Ann-Kristin Nilsson 2. Holly-Blue Gadd SJR 25-0353-08 Svart Labradorhane, Född -08 (Prideline Krispin af Balbirine – DJCH SWTM Holly-Blue Mama Mia) Uppfödare: Erik Claesson Ägare/förare: Erik Claesson, Svedala 3. Perdix Gundogs […]


2009-08-08 Apporteringsprov

1. Ettermyrans Kitos SJR 25-0248-07 Svart Labradorhane, Född -07 (Gamleflight Goss – Polly av Ettermyran’s) Uppfödare: Ann-Charlotte Selberg Ägare/förare: Magnus Sandström, Sjöbo 2. Skoglösa Buster Keaton STRUKEN SJR 25-0349-08 Gul labradorhane, Född -08 (DKFTCH Avonsteram Arena of Chaser – Duvkullans Sapio) Uppfödare: Anna Johnsson Ägare/förare: Anna Johnsson, Önnestad 3. Kopparhults […]


2009-08-08 WorkingTest Öppenklass

1. Roekull Ilva STRUKEN SJR 25-0400-08 Svart Labradortik, Född -08 (SJCH Duvkullans Cello – Månstorps Forsythia) Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson Ägare/förare: Ann-Kristin Nilsson, Anderslöv 2. Roekull Izzie SJR 25-0393-08 Gul Labradortik, Född -08 (SJCH Duvkullans Cello – Månstorps Forsythia) Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson Ägare/förare: Fredrik Andersson, Åkarp 3. Kopparhults Vovve SJR 27-0414-09 […]


2009-08-02 Working Test Vinnarklass

1. SWTM Svinga av Sunnanvind STRUKEN SJR 25-0169-05 Svart Labradortik, Född -05 (Prideline Krispin af Balbirine – DKFTCH Sång av Sunnanvind) Uppfödare: Susanne Meurling Ägare/förare: Margareta Veneke, Åhus 2. Duvkullans Sapio SJR 25-0429-03 Gul Labradortik, Född -03 (Flaxarnas Clint Eastwood – Rowanglen Mist) Uppfödare: Agneta Gudmunsson Ägare/förare: Anna Johnsson, Önnestad […]