Provkatalog 2016


Provkatalog Jubileumsmästerskap 2016-11-12 till 13

          Domare: Mark Demaine (UK) Lee Hartis (UK) Henrik Möller (DK) Jörgen Lycik (DK) Provledare: David McNeill 0705496340 Dog Steward: Cecilia Löfling 0708649895 1. Meadowlark Ballykinley Gul laabrador hane född 2011 SJR 25-1029-16 e: Ballylaffin Bailey of Rockenhart u: Batmoors Leadhills Ale Uppfödare: Birgitta Staflund -Wiberg Ägare/förare: Katarina Eriksson   […]


Provkatalog MP Vinnarklass Genarp 2016-10-29

Domare: Niels Henrik Hansen (A) & Jan Wiberg (A) Domare: Jørgen Lycik (A) & Åsa Norrby (IP) Provledare: Jan Pehrsson Dogstewert: Cecilia Löfling 1. Batmoor’s Wallace Angus SJR/DJR reg nr: 25-0960-15 Födelsedata: 2010-02-22 Kön: Hane, Färg: Svart, Ras: Labrador Uppfödare: Iben och Thomas Ploeback, Kennel Batmoor’s Fader: Greenbriar Rum Moder: Hillus […]


Träningsjakt 2015

Provkatalog Markprov Öppenklass Maltesholm 2016-10-22

Domare: Susse Meurling Domare: Marie Bengtsson Provledare: Johan Olsson 0733770138 1. Searover Aylas Hiri Gul labrador tik, född -14 SJR 25-1050-16 (Searover Kits Dog – Searover D’s Ayla) Uppfödare: Anki Andersson Ägare och förare: Katarina Rydholm-Squires   2. Batmoor’s Wallace Angus Svart labrador hane, född -10 SJR 25-0960-15 (Greenbriar Rum – Hillus Holland) Uppfödare: Kennel Batmoor’s, Danmark Ägare och förare: Tomas Söderström   3. Korpklons Ejder Svart […]


Provkatalog MP Vinnarklass Genarp 2016-09-30

Domare: Susse Meurling (A) & Mads Kristoffersen (IP) Domare: Jörgen Lycik (A) & Tomas Södersström (IP)   Provledare: Jan Wiberg 1                    Tilia sp SJR/DJR reg nr: 25-0759-13 Födelsedata: 2013-04-26 Kön: Tik, Färg: Svart, Ras: Labrador Uppfödare: Coj´s Fader: Beechbrook Rocket av Ettermyrans Moder: Games Mosnäppa Ägare: Ole Jensen   2                    […]


Träningsjakt 2015

Provkatalog MP Öppenklass i Adamsberg 2016-09-25

Domare: Birgitta Staflund Wiberg IP Domare: Åsa Norrby IP Domare: Jan Wiberg   Provledare: Anders Norrby 1. Jaktyrans Dane Jack SJR/DJR reg nr: 25-1044-16 Födelsedata: 2007-12-10 Kön: Hane Färg: Gul Ras: Labrador Retriever Uppfödare: Maria Sundberg Stålbåga Stora Svartbäcken Malmköping Fader: Denes Boy Dan of Tudorcourt Moder: Klintå´s Snöstjärna Ägare: Urban […]


Provkatalog MP Öppenklass i närheten av Anderslöv 2016-09-17

Domare:                                              Birgitta Staflund Wiberg IP domare:                                         Tomas Söderström   Provledare:                                        Jan Pehrsson 0705245178 1. Vildhjortens Gun SJR/DJR reg nr: 25-0911-15 Födelsedata: 2011-03-02 Kön: Tik, Färg: Svart, Ras: Labrador retriever Uppfödare: Alexandra Nordengren Fader: NORD JCH DK JCH Searover Kits Duke Moder: Stierna av Sunnanvind Ägare: Lina Ivarsson   2. Skoglösa Partner SJR/DJR […]

Träningsjakt 2015

Provkatalog WT Öppenklass Varberg 2016-09-11

IP Domare: Birgitta Staflund Wiberg IP Domare: Janne Wiberg 070-582 02 32 Provledare: Pia Larsson 070-724 55 33 1. Meadowlark Barrow Ras: Labrador retriever SJR/DJR reg nr: SE18412/2012 Kön: Tik, Färg: Svart, Födelsedata: 2012-01-01 Uppfödare: Birgitta Staflund Viberg Fader: Rumbleton Quicksilver Moder: Meadowlark Afon Tywi Ägare: Christer Johansson   2. Sea-Croft New […]


Provkatalog WT Öppenklass Lilla Träskaten 2016-08-06

IP Domare:                                         Åsa Norrby IP Domare:                                         Janne Wiberg Dog steward: Provledare:                                        Marie Ahlgren 0703-099295 1. Viarps Cobra Svart labrador tik, född -12 SJR under reg (Garronpoint Mole – Famousgrouse) Uppfödare: Anders Persson Ägare: Hans Öhman 2. Searover Pumas Fame Svart labrador hane, född -11 SJR under reg (SEJ(J)CH SEJ(A)CH Justlike Kronprins Frederik – […]


Provkatalog WT Öppenklass Gesta Gård 2016-07-31

IP Domare:                                         Åsa Norrby IP Domare:                                         Thomas Söderström Dog steward: Provledare:                                        Marie Ahlgren 0703-099295 1. Meadowlark Wexford Svart labrador hane, född -12 SJR 25-1034-16 (Portlick Ralph – Meadowlark Final Runner) Uppfödare: Birgitta Staflund Wiberg Ägare: Jonas Berg 2. Glenbriar William Svart labrador hane, född -13 SJR 25-1031-16 (Waysgreen Apollo – Glenbriar Enya) Uppfödare: R. Robertson […]


Provkatalog WT Öppenklass Strömsta Säteri 2016-07-17

Domare: Åsa Norrby (IP), Tomas Söderström (IP) Provledare: Anders Norrby 0706472731 Samling: Kl: 09.00 Strömsta Säteri, Enköping 1. Perdix Gundogs Tom Tom Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-680-12 Födelsedata: 2012-02-02 Kön: Hane Färg: Svart Uppfödare: Åsa & Anders Norrby Fader: SvMpM-12 Glenbriar Musket of Perdix Gundogs Moder: Perdix Gundogs EM […]

Strömsta Säteri

Garronpoint Mole aka Trolle

Provkatalog WT Vinnarklass Stora Markie 2016-07-10

Domare: Jörgen Lycik (A), Håkan Hansson (IP), Henrik Möller (A), Jan Wiberg (IP) Provledare: David McNeill 0705496340, Mattias Jönsson Dog Steward: Karin Skoog 1. Timberline Winning Pete af Tealshead Svart labrador hane , född – 11 – DJR 20-0561-11 (Aspijana Kovo – FTW Timberline Like) Uppfödare: Janne Vendelbo & Kenneth Rajczyk […]


Provkatalog WT Öppenklass Norra Strö 2016-07-09

IP Domare: Janne Wiberg IP Domare: Thomas Söderström Dog steward: Malin Björk Provledare: Jan Pehrsson 0705–245178 Johan Olsson 0733770138 1. Roekull Kayos Qvittra Svart Labrador tik, född -14 SJR under reg (Ellijas Dudley – Roekull Kayo) Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson Ägare: Lotta Strand   2. Meadowlark Hop Jog Gul Labrador tik, född -12 SJR 25-0803-14 (Portlick Ralph – Meadowlark […]


Provkatalog WT Vinnarklass 2016-06-04 Degerbergatrakten

Domare: Jørgen Lycik IP Domare: Tomas Söderström IP Domare: Mads Kristoffersen IP Domare: Jan Wiberg Dogsteward: Tina Bengtsson Diab Provledare: Jan Pehrsson +46 705245178 1. Skoglösa Härja Gul labrador tik, född -10 SJR SE 39970/2010 DK FT CH Clonbara Smiler af Rosenfield-Duvekullans Sapio Uppfödare: Anna Johnsson Ägare: Anna Johnsson   2. Nettlefields Ptarmigan Gul labrador tik, född -13 […]


Provkatalog WT Öppenklass 2016-05-21 Kristianstadstrakten

Domare:                                              PG Hansson IP Domare:                                         Janne Wiberg Dogsteward:                                      Tina Bengtsson Diab Provledare:                                        Jan Pehrsson +46 705245178   1. Happybirdhunters Massey Fergusson           Gul labrador hane, född -09 SJR 25-0653-11 (Garronpoint Mole – Searovers Kits Dot) Uppfödare: Birthe Löfqvist Ägare: Birthe Löfqvist   2. Kopparhults Pinot                Gul golden retriever tik, född -13 SJR 27-0419-15 […]


Provkatalog WT Öppenklass 2016-04-23 Anderslöv

Domare:PG Hansson IP domare:Håkan Hansson Provledare: Jan Pehrsson 0705245178   1. Skoglösa Pralin Gul labrador tik, född -13 SJR 25-0735-13 (DK FT CH Studebaker Accord af Rosefield – FT W Skoglösa Härja) Uppfödare: Anna Johnsson Ägare: Anna Johnsson 2. Skattkammarens Isle of Islay Svart flatcoated retriever tik, född -12 SJR 26-0012-16 […]