Provresultat 2010


8 november 2010 – Markprov Öppenklass

8 november Markprov Öppen klass Skabersjö Domare: Per G Hansson   Antal startande 6 Utmärkelse tilldelades: SJR 25-0330-08 Perla av Sunnanvind Ägare/förare: Susanne Meurling, Brösarp  SJR 25-0601-10 Vettisens Nora                             Ägare/förare: Birgitta Lindblad, Höllviken SJR 25-0329-08 Pi av Sunnanvind Ägare/förare: Lasse Grönlund, Vellinge SJR 25-0308-07 Carbon Bay´s Chilton Ägare/förare: Marieth Johansson, Åhus […]


10 oktober 2010 – Markprov Öppenklass

 Resultat från Markprov Öppenklass på Jordberga den 10 oktober 2010. Domare: Bo Nilsson Hundar till start: 6 st ( Nos 1- 6 per katalogen ) Följande fick utmärkelse: 1.                   Skoglösa Buster Keaton Gul labrador hane Född-08 SJR 25-0349-08 (DKFTCH Avonstream Arena af Chaser-Duvkullans Sapio) Uppfödare: Anna Johnsson Ägare/förare: Anna Johnsson, […]


15 augusti Apporteringsprov och WT Öppenklass

Proven utfördes i Arboga (Västerås). [slider title=”Se resultatlistan”]  Domare: Susse Meurling Apporteringsprov Antal startande: 5 Godkänd blev: SJR 25-0307-07 Carbon Bay´s Dalston Ägare/förare: Margareta Fredriksson, Stigtomta Domare: Susse Meurling Working Test Öppen klass Antal startande: 1 Utmärkelse tilldelades: SJR 25-0307-07 Carbon Bay´s Dalston Ägare/förare: Margareta Fredriksson, Stigtomta [/slider]


7 augusti 2010 – Apporteringsprov och WT Öppenklass

I Vinslöv den 7 augusti, gick båda proven som en dans.  Fler än vanligt blev godkända och alla var på ett strålande humör.  [slider title=”Se resultatlistan”]  7 augusti Apporteringsprov Vinslöv   Domare: Susse Meurling, NilsOlof Sandberg    Antal startande 11  Godkända blev:  SJR 25-0349-08 Skoglösa Buster Keaton  Ägare/förare: Anna Johnsson, […]


13 juni 2010 – WT Vinnarklass Veberöd

Domare: Bosse Nilsson, Henrik Möller Antal startande: 8 st 1:e vinnare SJR 25-0303-07 Jaktyrans Blixt Gordon Ägare/förare: Ann Sommarin, Norrtälje 2:e vinnare SJR 25-0169-05 SWTM Svinga av Sunnanvind Ägare/förare: Margareta Veneke, Åhus Utmärkelse SJR 25-0161-05 Grey Partridge Black Silk Ägare/förare: Karin Oredsson, Arkelstorp


5 juni 2010 – Apporteringsprov & WT Öppenklass Norrtälje

Domare: PG Hansson  Antal startande apporteringsprov: 4 st Antal startande WT Ökl: 3 st Godkända Apporteringsprov SJR 25-0338-08 Viltvårdarns Hagla Ägare/förare: Mats Thoresson, Hallstavik   SJR 25-0347-08 Country Sports Gold of Perdix Gundogs Ägare/förare: Åsa Norrby SJR 25-05-0160 Viltvårdarns Jäger  Ägare/förare: Marcus Gunnarsson Utmärkelse WT Ökl  SJR 25-0338-08  Viltvårdarns Hagla […]


29 maj 2010 – Apporteringsprov Helsingborg

Domare: Bosse Nilsson   Antal startande Apporteringsprov: 10 st   Godkända Apporteringsprov SJR 25-0326-08 Pil av Sunnanvind Ägare/förare: Olof Pålsson, Dagstorp SJR 25-0333-08 Pims av Sunnanvind Ägare/förare: Lars Hammar, Malmö SJR 25-0330-08 Perla av Sunnanvind Ägare/förare: Susanne Meurling, Brösarp SJR 25-0329-08 Pi av Sunnanvind Ägare/förare: Lasse Grönlund, Vellinge SJR 25-0545-10 […]


25 april 2010 – Apporteringsprov & WT Öppenklass Ängelholm

Domare: NilsOlof Sandberg   Antal startande Apporteringsprov: 4 st Antal startande WT Öppenklass: 4 st   Godkända Apporteringsprov SJR 25-0360-08 Tanhead’s Misty Ägare/förare: Pat McNeill, Ängelholm SJR under reg. Davido Ägare/förare: Leonard Knutsson, Ängelholm SJR 25-0421-09 Minnows Flake Ägare/förare: Charlotte Rosvall, Munka Ljunbgy       Utmärkelse WT Öppenklass: SJR […]