Provresultat 2016


Provresultat Markprov Vinnarklass, Genarp 2016-10-29

Domare: Jörgen Lycik, Niels Henrik, Jan Wiberg, Åsa Norrby Dogsteward: Cecilia Löfling Provledare: Jan Pehrsson  Antal startande 12 st Stucken 1st 1: Vinnare blev  Meadowlark Monkfish SJR/DJR reg nr: 25-1022-16 Födelsedata: 2014-02-07 Kön: Hane, Färg: Svart, Ras: Labrador Uppfödare: Ägaren Fader: INT FTCH Lakedown Diawl Bach Moder: SEJCH Meadowlark Final Runner Ägare: […]


Provresultat MP Öppenklass Maltesholm 2016-10-22

Domare: Susse Meurling Domare: Marie Bengtsson Provledare: Johan Olsson 9 startande till start 3 gick till utmärkelse: Gortnacor Bobby Gul Labrador hane född -10 SJR 25-1037-16 (IR FTCH Copperbirch Zeus of Glenanne – Dunamoira Eue) Uppfödare: T. J: Crothers Ägare och förare: Håkan Rosvall Batmoor’s Wallace Angus Svart labrador hane, född -10 SJR 25-0960-15 (Greenbriar Rum – Hillus Holland) […]

Markprov Öppenklass Maltesholm

Provresultat MP Öppenklass i Adamsberg 2016-09-25

Domare: Birgitta Staflund Wiberg IP Domare Åsa Norrby IP Domare Birgitta Bernadotte  IP Domare Jan Wiberg  Provledare Anders Norrby Antal startade var 8 st 3 st till utmärkelse Tack till alla som gjorde detta prov möjligt Utmärkelse fick följande: Blackthorn Preacipua SJR/DJR reg nr: 25-1013-16 Födelsedata: 2013-02-08 Kön: Tik, Färg: Svart, Ras: Labrador retriever Uppfödare: […]


MP Öppenklass 2016-09-17

Provresultat MP Öppenklass i närheten av Anderslöv 2016-09-17

Domare: Birgitta Staflund Wiberg IP Domare: Tomas Söderström Provledare: Jan Pehrsson 8 st hundar till start 4 st gick till utmärkelse Skoglösa Partner SJR/DJR reg nr: 25-0731-13 Födelsedata: 20130402 Kön: Hane, Färg: Gul, Ras: Labrador retriver Uppfödare: Anna Johansson Fader: Studbaker Accord af Rosefield Moder: Skoglösa Härja Ägare: Cecilia nilsson Caper Cailies Challenger […]


Provresultat WT Öppenklass 2016-09-11 i Varberg

IP Domare: Birgitta Staflund Wiberg IP Domare: Janne Wiberg Provledare: Pia Larsson 14 st startande 1st struken Utmärktes fick följande: Sea-Croft New Design Labrador  SJR/DJR reg nr: 25-1018-16 Kön: Tik, Färg: Svart, Födelsedata: 140101 Uppfödare: Birgitta Bernadotte Fader: Broadlaw Warren Moder: Sea-Croft May It Be Ägare: Carina Randewall Tans Li Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-1035-16 Kön: Tik, Färg: Svart, Födelsedata: 2010-07-10 Uppfödare: Lena Brattsberg-Karlsson […]

Workingtest Öppenklass 2016-09-11

Strömsta Säteri

Provresultat WT Öppenklass Strömsta Säteri 2016-07-17

Domare: Åsa Norrby (IP), Tomas Söderström (IP) Hundar till start: 16 Godkända hundar: 8 6. Jaktyrans Magnolian Klas Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-1019-16 Födelsedata: 2013-05-15 Kön: Hane Färg: Svart Uppfödare: Maria Sundberg FaderJaktyrans Viper Moder: Sea-Croft Magnolia Ägare: Maria Sundberg Förare: Maria Sundberg 7. Thorsvi MiltonDuff Ras: Labrador […]


Provresultat WT Öppenklass 2016-06-12 Adamsberg

IP Domare: Åsa Norrby, Birgitta Bernadotte Provledare: Anders Norrby Samling: Kl: 10.00 på Adamsbergs Gård, Rimbo   1. Lekking After Dopey Ras: Labrador SJR/DJR reg nr: Under registrering Födelsedata: 2010-04-10 Kön: Hane Färg: Gul Uppfödare: Heli Siitari, Finland Fader: Hillus Drake Moder: Polarfischer Crispie Ägare: Madeleine Flodin Förare: Tomas Söderström 5. […]

Pristagare Adamsberg

Provresultat WT Vinnarklass 2016-06-04 Degerbergatrakten

Domare: Jørgen Lycik IP Domare:Tomas Söderström IP Domare: Mads Kristoffersen IP Domare: Jan Wiberb Dogsteward: Tina Bengtsson Diab Provledare: Jan Pehrsson  Antal startande var 11 st Utmärkelse fick följande: Skoglösa Härja Gul Labrador tik, född -10 SJR SE 39970/2010 DK FT CH Clonbara Smiler af Rosenfield-Duvekullans Sapio Uppfödare: Anna Johnsson Ägare: Anna Johnsson […]


Provresultat 2016-05-21 WT Öppenklass, Kristianstadstrakten

Domare: PG Hansson IP Domare: Jan Wiberg Dogsteward: Tina Bengtsson Diab Provledare: Jan Pehrsson Antal startande var 16 st Utmärkelse fick Skoglösa Pondus Gul labrador hane, född -13 SJR 25-0733-13 (Studbaker Accord of Rosefield – Skoglösa Härja) Uppfödare: Anna Johnsson Ägare: Johan Olsson Broadlaw Ivor Svart labrador hane, född -12 SJR 25-0959-15 (Copperbirch Paddy of Leadburn – Broadlaw Iona) Uppfödare: Billy Steel Jr […]

WT Öppenklass 2016-05-21

Provresultat 2016-04-23 WT Öppenklass Anderslöv

Domare: PG Hansson IP Domare: Håkan Hansson Provledare: Jan Pehrsson Utmärkelse fick: Garagill Starosta Gul labrador hane, född -13 SJR under registrering (Greenbriar Seige – Garagill Paris) Uppfödare: Birthe Löfqvist Ägare: Birthe Löfqvist   Patanavac Bollo Svart labrador hane, född -13 SJR 25-0828-14 (GBFTCH Eastdale Harry – Patanavac Grace Uppfödare: Mr John Cavana, UK Ägare: Ann-Charlotte Selberg   Skattkammarens […]