Provresultat 2017


Provresultat Wt Vinnarklass 2017-08-20 Borås (Gbg)

Idag genomförde vi västars allra första vinnarklass WT. Ett klurigt prov med många duktiga hundar. Tack till markägare, domare, funktionärer och startande och grattis till er som hängde med till slutet.  1:a vinnare blev Håkan Svensson och Meadowlark Edzell.  2:e vinnare blev Annhilde Birkestrand och Batmoors Severn Duffy.  


Provresultat Wt Öppen klass 2017-07-23, Strömsta Säteri

Searover Pumas Chell Ras: Labrador Retriver SJR: 25-1126-17 Födelsedata: 2013-01-31 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Lena Bratsberg-Karlsson Anki Andersson Fader: Justlike Chinook Moder: SEJ(J)CH Searover Kits Puma Ägare: Ulla Wrange Förare: Ulla Wrange   Meadowlark Pro Patria Ras: Labrador Retriver SJR: 25-1113-17 Födelsedata: 2015-05-20 Kön: Tik Färg: Gul Uppfödare: Birgitta […]


20170606 Apporteringsprov

Provresultat Apporteringsprov 2017-06-06 Almunge

Godkända Apporteringsprov 2017-06-06 Almunge Zetastar Taste of Signe Tillisch SJR/DJR reg nr: 25-1153-17 Ägare: Annika Larsson Förare: Annika Larsson Viltvårdarns Åboy SJR/DJR reg nr: 25-1118-17 Ägare: Grethe Eklund Förare: Grethe Eklund Reedsweeper´s Regulus Black SJR/DJR reg nr: 25-1025-16 Ägare: Anne-Marie Berger Förare: Anne-Marie Berger   Jaktyrans Gale Werner SJR/DJR reg […]


Provresultat Wt Öppen klass 2017-06-06 Almunge

Godkända Workingtest 2017-06-06 Almunge Searover Pims Maxie SJR/DJR reg nr: 25-1171-17 Ägare: Anna Werner Förare: Anna Werner Jaktyrans Magnolian Kane SJR/DJR reg nr: 25-1028-16 Ägare: Anita Olsson Förare: Anita Olsson Tisslabo Corelli SJR/DJR reg nr: 25-1066-16 Ägare: Marie Elgström Claesson Förare: Marie Elgström Claesson   Brufinn Ice Lady SJR/DJR reg […]

Domare Tomas Söderström & Åsa Norrby

Apporteringsprov 22 maj, 2017, Moheda

Provresultat Apporteringsprov 2017-05-22 Moheda

  21 startande hundar  Domare: Susanne Meurling och Birgitta Staflund Wiberg   Godkända blev:   SJR 25-1212-17 Rockdove’s Hell To Pay, Ägare´/förare Anette Yngvesson   SJR 27-0421-17, Blågul’s Lagunitas Ägare/förare: Barbro Sundin   SJR 25-1270-17 Ringlets Goldeneye Ägare/förare: Mari Nälsén   SJR 25-1271-17 Ringlets Ivincible Ägare/förare: Mari Nälsén   SJR 26-0042-17 […]


Provresultat Workingtest Öppen klass 2017-05-22 Moheda

16 startande hundar   Domare: Susanne Meurling och Birgitta Staflund Wiberg ’ Utmärkelse tilldelades:   SJR 25-1174-17 Benningdale’s Titos Fireman Ägare:förare Rodnie Hansson   SJR 26-0024-17 Il Sanos Avalon Ägare/förare: Ulrika Nordenberg   SJR 26-0025-17 Svartalwen’s Zaia Mira Ägare/förare: Inga-Lill Nöjd   SJR 25-1137-17 Meadowlark River Fiddich Ägare/förare: Thomas Elebring […]

Wt Öppen klass 22 maj, 2017 Moheda

Provresultat Apporteringsprov 2017-05-03 Rimbo

1. Godkänd       Brufinn Ice Lady Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-1103-16 Födelsedata: 2014-10-18 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Katri Nevalainen Fader: FINJCH Rhypyker Eros of Hietsun Moder: Brufinn Bloomington Ägare: Siw Rüden Förare: Siw Rüden   2. Struken         Glenbriar Beatrix Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-1244-17 Födelsedata: 2013-09-01 […]


Provresultat Wt Vinnarklass 2017-04-29 Wanås

Wt Vinnarklass gav tre premierade hundar och en ny Svensk Workingtestmästare. Håkan Svenssons Meadowlark Edzell kan nu titulera sig Svensk Workingtestmästare (SEWTM)! 11 startande hundar   1:e vinnare SJR 25-0941-15 Meadowlark Edzell Ägare: Håkan Svensson   2:e vinnare SJR 25-0516-10 Viljestyrkans Timotej Ägare: Malin Elving   Utmärkelse SJR 25-1035-16 Searover […]


Provresultat WT Apporteringsprov 2017-04-26 Rimbo

1. icke godkänd Reedsweeper´s Regulus Black Ras: Labrador SJR/DJR reg nr: 25-1025-16 Födelsedata: 2012-03-16 Kön: Hane Färg: Svart Uppfödare: Helena,Fredrik Lindström Fader: Moorman´s T Oak Moder: Sea-Croft Ferret Ägare: Anne-Marie Berger Förare:Anne-Marie Berger 2. STRUKEN Perdix Gundogs Stomp Ras: Labrador SJR/DJR reg nr: 25-0917-15 Födelsedata: 2015-05-23 Kön: Hane Färg: Svart […]


Provresultat WT Apporteringsprov 2017-04-24 Moheda

Godkända hundar Apporteringsprov i kväll i Moheda. Meadowlark Manannan McLir SJR 25-1134-17 Labrador hane f 2015-04-30 e. Kayteens Star of Meadowlark – Meadowlark Barrow Uppf Birgitta Staflund – Wiberg Janne Wiberg Ägare Kent Sköld Batmoor’s Legend Ashe SJR 25-1180-17 Labrador hane f 2016-03-11 e. IEFTCH Miller MCDuff u. Batmoors Leadhills […]


Provresultat WT Öppenklass 2017-04-22 Varberg

Utmärkelser Öppen klass WT Varberg 2017-04-22 9 startande 3 utmärkelser     Hundens namn i stamtavlan: Meadowlark Lochleven SJR/DJR reg nr: 25-1076-16 Ägare: Anders Larsson   Hundens namn i stamtavlan: Flatgold’s Comely Cayden SJR/DJR reg nr: 26-0034-17 Ägare: Helena svensson   Hundens namn i stamtavlan: Mandylike’s Zola                     Bästa hund SJR/DJR […]


Provresultat WT Apporteringsprov 2017-04-19 Varberg

Godkända hundar på apporteringsprov Varberg 2017-04-19 Hundens namn i stamtavlan: Meadowlark River Fiddich SJR/DJR reg nr: 25-1137-17 Ägare: Thomas Elebring Hundens namn i stamtavlan: Reedsweepers Bellatrix Black SJR/DJR reg nr: 25-1190-17 Ägare: Tina Larsson Andresen Hundens namn i stamtavlan: Flatgold’s Comely Cayden SJR/DJR reg nr: 26-0034-17 Ägare: Helena Svensson Hundens […]


Provresultat WT Öppenklass 2017-04-14, Almunge

Startande: 7 Hundar Godkända: 5 Hundar   Godkända Hundar: Perdix Gundogs Titus SJR/DJR reg nr: 25-0789-14 Ägare: Åsa Norrby Streamlight’s Cayos Mist SJR/DJR reg nr: 25-1165-17 Ägare: Catarina Tillius   Pilens Titan SJR/DJR reg nr: 25-1111-17 Ägare: Sofia Gustavsson   Reedsweeper´s Red Devil SJR/DJR reg nr: 25-1115-17 Ägare: Fredrik Lindström […]


Provresultat WT Vinnarklass 2017-04-16, Maltesholm

12 startande Domare: Michael Rosenlund  Mads Kristoffersen (IP)  Susanne Meurling  Isac Träffe (IP) 1:e vinnare    Meadowlark Ballykinley Katarina Eriksson 2:e vinnare    SE MPM 16 S FTCH Team Timberline Benji The Bodyman Stine Zachariassen 3:e vinnare   Roekull Lowes Ockra Martina Hansson Utmärkelse   Ettermyrans Melvin Ann-Charlotte Selberg Utmärkelse   Skattkammarens Isle of Islay […]


Provresultat Apporteringsprov 3 april, Moheda

Godkända hundar Duvkullans Felicitas Lab SJR 25-0955-15 Ägare Ros-Marie Pettersson Il Sanos Avalon FRC SJR 26-0024-17 Äg Ulrika Nordenberg Caper Cailies Scirocco Lab SJR 25-1155-17 Äg Carin Träffe Stenhöjgårds Extra Lab SJR 25-1133-17 Äg Pia Almquist Meadowlark Kochin Lab SJR 25-1151-17 Äg Anna Karin Bergström Meadowlark Leghorn Lab SJR 25-0993-16 […]