Alla resultat 2008

31 januari (2009) – Klubbmästerskap
 
Domare: Robin Watson (GB), NilsOlof Sandberg, Bosse Nilsson, Peter Scott
(GB)
Antal startande: 13
 
Svensk Mästare Markprov 2008 och 1:e vinnare Markprov
Vinnarklass
SJR 25-0550-05Perdix Gundogs Proud MaryÄgare/förare: Tina Ingvarsson, Skurup
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0206-06Räfthagens SivanÄgare: Stefan Larsson

Förare: Pernilla Gustavsson

 
31 januari (2009) - Klubbmästerskap

 

 

 
6 december – Markprov Öppenklass Svenstorp
 
Domare: NilsOlof Sandberg, Susse Meurling
Antal startande: 4
 
Godkända blev:
SJR 25-0141-05Sweet Lorraine “Bella”Ägare/förare: Bengt Olsson, Degeberga
 

 
25 oktober – Apporteringsprov Svenstorp
 
Domare: Per G Hansson
Antal startande: 9
 
Godkända blev:
SJR 25-0250-07Ettermyrans KiffÄgare/förare: Patrik Malmros, Klagstorp
SJR 25-0203-06Classical Salamis LeiaÄgare/förare: Jenny Närfors, Norrtälje
SJR 25-0238-06Ettermyrans JettaÄgare/förare: Ann-Charlotte Selberg, Lund
SJR 25-0186-05Game’s TouchÄgare/förare: Susanne Meurling, Brösarp
 
25 oktober - Apporteringsprov Svenstorp
Susse Meurling, PG Hansson (domare), Jenny Närfors, David McNeill (provledare),
Ansa Selberg, Patrik Malmros
 

 
20 oktober – Markprov Öppenklass Skabersjö
 
Domare: NilsOlof Sandberg & Per G Hansson
Antal startande: 6
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0237-06Andvikens Tribute to J CashÄgare/förare: Martin Åkerström, Sösdala
SJR 25-0165-05Stierna av SunnanvindÄgare/förare: Alexandra Pettersson, Ven
 
20 oktober - Markprov Öppenklass Skabersjö
Per G Hansson (domare), Martin Åkerström, Alexandra
Pettersson,NilsOlof Sandberg (domare)
 

 
19 oktober – Markprov Vinnarklass Näsbyholm
 
Domare: Bo Nilsson, Susse Meurling, NilsOlof Sandberg, Jens Hammer (DK)
Antal startande: 9
 
Inga hundar placerade
 

 
14 september – Apporteringsprov Araslövs Gård
 
Domare: Per G Hansson
Antal startande: 7
 
Godkända blev:
SJR 25-0269-07Månstorps Zico GalanthusÄgare/förare: Marie Bladh, S. Sandby
SJR 25-0394-08Roekull H´GhibliÄgare/förare: Ann-Kristine Nilsson, Anderslöv
SJR 27-0407-07Vassruggens Unni SeidkonaÄgare: Heinz Månsson

Förare: Pernilla Gustafsson, Lund

 
 
14 september – Working Test Öppenklass Araslövs Gård
 
Domare: Per G Hansson
Antal startande: 8
 
SJR 25-0185-05AstaÄgare/förare: Lars Landgren, Munka-Ljungby
SJR 25-0278-07Batzi’s GraylingÄgare/förare: Jimmy Thomsen, Kävlinge
SJR 25-0160-05Grey Partridge Black BessÄgare: Dan Jönsson

Förare: Åsa Sjölin, Svedala

SJR 25-0303-07Jaktyrans Blixt GordonÄgare/förare: Ann Sommarin, Norrtälje
 
14 september - Working Test Öppenklass Araslövs Gård
Godkända på Apporteringsprovet

Marie Bladh, Pernilla Gustavsson, Ann-Kristine Nilsson,
PG Hansson (domare), Ingrid Magnusson (funktionär), Rune
Veneke (provledare), Magnus Sandström (skytt)

 
Working Test Öppenklass
Godkända på Working Test Öppenklass

Lars Landgren, Ann Sommarin, PG Hansson (domare), Jimmy
Thomsen, Åsa Sjölin

 
 
Bilder nedan från Apporteringsprovet
Apporteringsprov
 
Apporteringsprov
 
Bilder nedan från Working Testet
Working Test
 
Working Test
 
Working Test
 
Working Test
 
Tack till Ingrid Magnusson och Magnus Sandström som
funktionärer, som under en lång dag med glatt humör såg
till att alla fick bra förutsättningar att lyckas!
 

 
12 september – Markprov Öppenklass Flatberg
 
Domare: Bo Nilsson & Susse Meurling
Antal startande: 5
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0356-07Lassagårdens OmegaÄgare/förare: Anders Lindahl, Ängelholm
SJR 25-0167-05Skatt av SunnanvindÄgare/förare: Per G Hansson, Vellinge
 
12 september - Markprov Öppenklass Flatberg
Anders Lindahl, Per G Hansson, Bosse Nilsson, Susse
Meurling
 
 

 
9 september – Markprov Öppenklass Jordberga
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 5
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0359-08Roekull HelmerÄgare/förare: Anna Jeppsson, Skurup
SJR 25-0206-06Räfthagens SivanÄgare: Stefan Larsson

Förare: Pernilla Gustavsson, Lund

SJR 25-0286-07Grey Partridge FedraÄgare/förare: Erik Claesson, Svedala
 
9 september - Markprov Öppenklass Jordberga
 
Fotograf: Margareta Veneke
 

 
9 augusti – Apporteringsprov Svenstorp
 
Domare: NilsOlof Sandberg
Antal startande: 9
 
Godkända blev:
SJR 25-0359-08Roekull HelmerÄgare/förare: Anna Jeppsson, Skurup
SJR 25-0298-07Searover Kellys KickerÄgare/förare: Claes Blomqvist, Jämjö
SJR 25-0299-07Labruzz Ebbas Jolly-PopÄgare/förare: Roslyn Blomqvist, Jämjö
SJR 25-0291-07Grey Partridge FokusÄgare/förare: Ronnie Kristensson, Svedala
SJR 25-0207-06Räfthagens SackÄgare/förare: Martin Jakobsson, Lund
SJR 28-0005-07BosseÄgare/förare: Fredrik Vestergård, Malmö
   
 
9 augusti – Working Test Öppenklass Svenstorp
 
Domare: NilsOlof Sandberg
Antal startande: 11
   
Utmärkelse fick:  
SJR 25-0141-05Salty Dog Sweet LorraineÄgare/förare: Bengt Olsson, Degeberga
SJR 25-0140-05Salty Dog Black BeautyÄgare/förare: Anna Johnsson, Önnestad
SJR 25-0291-07Grey Partridge FokusÄgare/förare: Ronnie Kristensson, Svedala
SJR 25-0299-07Labruzz Ebbas Jolly-PopÄgare/förare: Roslyn Blomqvist, Jämjö
SJR 25-0291-07Grey Partridge FedraÄgare: Donald Pihlblad

Förare: Erik Claesson, Svedala

SJR 25-0207-06Räfthagens SackÄgare/förare: Martin Jakobsson, Lund
SJR 25-0225-06Craighorn NessieÄgare/förare: Marie Bengtsson, Sjöbo
 
Apporteringsprov

Godkända på
Apporteringsprovet:

Anna Jeppsson, Claes Blomqvist, Roslyn Blomqvist, Ronnie
Kristensson, Martin Jakobsson, Fredrik Vestergård och
domare NilsOlof Sandberg

 
9 augusti - Working Test Öppenklass Svenstorp

Godkända på Working
Test Öppenklass:

Bengt Olsson, Anna Johnsson, Ronnie Kristensson, Roslyn
Blomqvist, Erik Claesson, Martin Jakobsson, Marie
Bengtsson

Bakre raden:

funtionär, provledare David McNeill samt domare NilsOlof
Sandberg

 

 

 
2 augusti – Working Test Vinnarklass Araslövs Gård
 
Domare: Jens Paaby & Michael Folman, Danmark
Antal startande: 13
 
1:e vinnare  
SJR 25-0243-06Beechbrook Rocket av EttermyransÄgare: Ann-Charlotte Selberg & Håkan Hansson

Förare: Håkan Hansson, Lund

2:e vinnare  
SJR 25-0027-01DKFTCH SWTM Holly-Blue Mamma-MiaÄgare/förare: Erik Claesson, Svedala
Utmärkelse  
SJR 25-0203-03Gamefair GooseÄgare/förare: Hans Sandin, Simrishamn
 
2 augusti - Working Test Vinnarklass Araslövs Gård
Erik Claesson, Jens Paaby, Håkan Hansson, Michael Folman,
Hans Sandin
 

 
15 juni – Apporteringsprov Skarhult
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 7
 
Godkända blev:
SJR 25-0223-06Tealshead AvonÄgare/förare: Klaus Wetterberg, Svedala
SJR 25-0160-05Grey Partridge Black BessÄgare: Dan Jönsson

Förare: Åsa Sjölin, Svedala

SJR 25-0336-08Searover Kelly’s Next MoveÄgare/förare: Agneta Jönsson
Under reg.Rockdoves Ambers TellyÄgare/förare: Birthe Löfqvist, Vallåkra
   
   
15 juni – Working Test
Vinnarklass
Trulstorp – Skarhult
 
Domare: Henrik Møller, Danmark & Bo Nilsson
Antal startande: 11
   
1:e vinnare  
SJR 25-0169-05Svinga av SunnanvindÄgare/förare: Margareta Veneke, Åhus
2:e vinnare  
SJR 25-0408-03Balloo Blackthorn of Perdix GundogsÄgare/förare: Åsa Norrby, Norrtälje
3:e vinnare  
SJR 25-0429-03Duvkullans SapioÄgare/förare: Anna Johansson, Önnestad
4:e vinnare  
SJR 25-0123-05Holly-Blue FancyÄgare: Ann-Louise & Erik Claesson

Förare: Erik Claesson

   
   
Apporteringsprov & Working Test Vinnarklass
Apporteringsprov:

Agneta Jönsson, Åsa Sjölin, Birthe Löfqvist, Bo Nilsson
(domare)

ej på bild men godkänd: Klaus Wetterberg

 
Apporteringsprov & Working Test Vinnarklass
Working Test Vinnarklass:

Åsa Norrby, Margareta Veneke, Henrik Møller (domare), Bo Nilsson (domare), Anna
Johansson, Erik Claesson


 
31 maj – Apporteringsprov Stockholm
 
Domare: Per G Hansson
Antal startande: 4
 
Inga godkända.
   
   
31 maj – Working Test Öppenklass
Stockholm
 
Domare: Per G Hansson
Antal startande: 5
   
Utmärkelse fick:  
 Perdix Gundogs Get BackÄgare/förare: Åsa Norrby
 Jaktyrans blixt GordonÄgare/förare: Ann Sommarin
 Perdix Gundogs Pretty WomanÄgare/förare: Jenny Närfors
   
   
31 maj - Working Test Öppenklass Stockholm
Working Test Öppenklass:

Per G Hansson (domare), Åsa Norrby, Ann Sommarin, Jenny
Närfors

 
 
 

 
10 maj – Apporteringsprov Slättäng
 
Domare: Per G Hansson
Antal startande: 6
 
Godkända blev:
SJR 25-0321-08Roekull HeraÄgare/förare: Ann-Kristin Nilsson, Grönby
SJR 25-0286-07Grey Partridge FedraÄgare: Donald Pihlblad

Förare: Erik Claesson, Svedala

   
   
10 maj – Working Test Öppenklass Slättäng
 
Domare: Per G Hansson
Antal startande: 4
   
Utmärkelse fick:  
SJR 25-0206-06Räfthagens SivanÄgare: Stefan Larsson

Förare: Pernilla Gustavsson, Lund

   
10 maj Apporteringstest och Workingtest Öppenklass Slättäng
Ann-Kristin Nilsson med Hera
 
10 maj Apporteringstest och Workingtest Öppenklass Slättäng
Anna Jeppsson med Helmer
 
10 maj Apporteringstest och Workingtest Öppenklass Slättäng
Carl-Fredrik Alwen med Boss
 
10 maj Apporteringstest och Workingtest Öppenklass Slättäng
Första startande öppenklass Lotta Carbonier och Karin Oredsson
 
10 maj Apporteringstest och Workingtest Öppenklass Slättäng
Glada funktionärer Camilla, Rune, Christer, Margareta, Åsa, Jimmy
 
10 maj Apporteringstest och Workingtest Öppenklass Slättäng
Lotta Carbonier får instruktioner
 
10 maj Apporteringstest och Workingtest Öppenklass Slättäng
Karin Oredsson
 
10 maj Apporteringstest och Workingtest Öppenklass Slättäng
Lotta och Karin
 
10 maj Apporteringstest och Workingtest Öppenklass Slättäng
Pernilla Gustavsson med Sivan
 
10 maj Apporteringstest och Workingtest Öppenklass Slättäng
Sivan i full fart!
 
10 maj Apporteringstest och Workingtest Öppenklass Slättäng
Apporteringsprov:

Ann-Kristin Nilsson, Per G Hansson (domare) & Erik Claesson

 
10 maj Apporteringstest och Workingtest Öppenklass Slättäng
Working Test Öppenklass:

Per G Hansson (domare) & Pernilla Gustavsson