Årsarkiv: 2009

27 inlägg

2009-12-19 Markprov Öppenklass

1. Roekull Ilva SJR 25-0400-08 Svart Labradortik, Född -08 (SJCH Duvkullans Cello – Månstorps Forsythia) Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson Ägare/förare: Ann-Kristin Nilsson, Anderslöv 2. Seareeds Afrodite SJR 25-0164-05 Gul Labradortik, Född -04 (Tasco Brimstone – Streamlight’s Brave Ruby) Uppfödare: Robert Sundblom Ägare/förare: Lotta Carbonnier, Viken 3. Jaktyrans Blixt Gordon SJR 25-0303-07 […]

2009-11-27 Markprov Vinnarklass

1. Skatt av Sunnanvind SJR 25-0167-05 Svart Labradortik, Född -05 (Prideline Krispin af Balbirine – DKFTCH Sång av Sunnanvind) Uppfödare: Susanne Meurling Ägare/förare: PG Hansson, Vellinge 2. Craighorn Nessie SJR 25-0226-06 Svart Labradortik, Född -05 (IRLFTCH Myreton Diablo of Glenloch – GBFTCÄH Lochmuir Aimee of Craighorn) Uppfödare: Tom Smith Ägare/förare: […]

2009-11-01 Markprov Öppenklass

1. Ettermyrans Indra SJR 25-0078-03 Svart Labradortik, Född -03 (Greyhill Pedlar av Sunnanvind – SWTM SFTCH Patanavac Poly av Ettermyrans) Uppfödare: A-C Selberg, H Hansson Ägare: Pernilla Gustavsson Förare: Heinz Månsson, Hörby 2. Holly-Blue Gadd SJR 25-0353-08 Svart Labradorhane, Född -08 (Prideline Krispin af Balbirine – DJCH SWTM Holly-Blue Mama […]

2009-10-26 Markprov Öppenklass

1. Roekull Ilva STRUKEN SJR 25-0400-08 Svart Labradortik, Född -08 (SJCH Duvkullans Cello – Månstorps Forsythia) Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson Ägare/förare: Ann-Kristin Nilsson, Anderslöv 2. Streamlight’s Chriss Tanya STRUKEN SJR 25-0417-09 Svart Labradortik, Född -07 (Streamlight’s Tony Baretta – Glen Louch Chriss) Uppfödare: L Westerman & K Thunander Ägare: C Wernhult […]

26 oktober 2009 – Markprov Öppenklass

Domare: Bosse Nilsson Antal startande: 5   Utmärkelse fick: SJR 27-0407-07 Vassruggens Unni Seidkona Ägare: Pernilla Gustavsson & Heinz Månsson Förare: Pernilla Gustavsson SJR 25-0291-07 Grey Partridge Fokus Ägare/förare: Ronnie Kristensson, Svedala

2009-10-10 Markprov Öppenklass

1. Ettermyrans Jetta SJR 25-0238-06 Svart Labradortik, Född -06 (Gameflights Goss – SWTM SFTCH Patanavac Poly av Ettermyrans) Uppfödare: A-C Selberg, H Hansson Ägare/förare: Ann-Charlotte Selberg, Svedala 2. Perdix Gundogs G9 SJR 25-0274-07 Gul Labradortik, Född -07 (Balloo Blackthorn of Perdix Gundogs – Tasco Thrift of Perdix Gundogs) Uppfödare: Åsa […]

10 oktober 2009 – Markprov Öppenklass

Domare: Bosse Nilsson, PG Hansson Antal startande: 6   Utmärkelse fick: SJR 25-0336-08 Searover Kelly´s Next Move Ägare/förare: Agneta Jönsson, Svedala SJR 25-0315-08 Game´s Skärsnäppa Ägare: A & C F Rosenblad, HelsingborgFörare: C F Rosenblad, Helsingborg PG Hansson, Agneta Jönsson, Carl Fredrik Rosenblad, Bo Nilsson

2009-09-13 Apporteringsprov

1. Viltvårdarns Ladda SJR 25-0498-09 Gul Labradortik, född -07 (Duvkullans Cello – Viltvårdarns Carat) Uppfödare: Monica Thoresson Ägare: Knut & Kajsa Laurin Förare: Knut Laurin, Marieholm 2. Skoglösa Rudolf Valentino SJR 25-0348-08 Svart Labradorhane, Född -08 (Avonstream Arena of Chaser – Duvkullans Sapio) Uppfödare: Anna Johnsson Ägare/förare: Gerhard Kosel, Veberöd […]

2009-09-13 Working Test Öppenklass

1. Roekull Inka SJR 25-0399-08 Gul Labradortik, Född -08 (SJCH Duvkullans Cello – Månstorps Forsythia) Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson Ägare/förare: Ann-Kristin Nilsson Grönby 2. Ettermyrans Jetta SJR 25-0238-06 Svart Labradortik, Född -06 (Gameflight Goss – SWTM SFTCH Patanavac Poly av Ettermyrans) Uppfödare: A-C Selberg, H Hansson Ägare/förare: Ann-Charlotte Selberg, Svedala 3. […]

13 september 2009 – Apporteringsprov & WT Öppenklass

Domare: PG Hansson Antal startande Apporteringsprov: 8 Antal startande WT Öppenklass: 8   Godkända Apporteringsprov: SJR 25-0348-08 Skoglösa Rudolf Valentino Ägare/förare: Gerhard Kosel, Veberöd SJR 25-0317-08 Game’s Myrsnäppa Ägare/förare: Roger Åberg, Vinslöv       Utmärkelse WT Öppenklass: SJR 25-0399-08 Roekull Inka Ägare/förare: Ann-Kristin Nilsson, Grönby SJR 25-0186-05 Game’s Touch […]

2009-09-11 Markprov Öppenklass

1. Roekull Inka SJR 25-0399-08 Gul Labradortik, Född -08 (SJCH Duvkullans Cello – Månstorps Forsythia) Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson Ägare/förare: Ann-Kristin Nilsson 2. Holly-Blue Gadd SJR 25-0353-08 Svart Labradorhane, Född -08 (Prideline Krispin af Balbirine – DJCH SWTM Holly-Blue Mama Mia) Uppfödare: Erik Claesson Ägare/förare: Erik Claesson, Svedala 3. Perdix Gundogs […]

11 september 2009 – Markprov Öppenklass

Domare: Bo Nilsson Antal startande: 4   Utmärkelse fick: SJR 25-0399-08 Roekull Inka Ägare/förare: Ann-Kristin Nilsson, Anderslöv SJR 25-0353-08 Holly-Blue Gadd Ägare/förare: Erik Claesson, Svedala SJR 25-0186-05 Game’s Touch Ägare/förare: Susanne Meurling, Brösarp

2009-08-08 Apporteringsprov

1. Ettermyrans Kitos SJR 25-0248-07 Svart Labradorhane, Född -07 (Gamleflight Goss – Polly av Ettermyran’s) Uppfödare: Ann-Charlotte Selberg Ägare/förare: Magnus Sandström, Sjöbo 2. Skoglösa Buster Keaton STRUKEN SJR 25-0349-08 Gul labradorhane, Född -08 (DKFTCH Avonsteram Arena of Chaser – Duvkullans Sapio) Uppfödare: Anna Johnsson Ägare/förare: Anna Johnsson, Önnestad 3. Kopparhults […]

2009-08-08 WorkingTest Öppenklass

1. Roekull Ilva STRUKEN SJR 25-0400-08 Svart Labradortik, Född -08 (SJCH Duvkullans Cello – Månstorps Forsythia) Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson Ägare/förare: Ann-Kristin Nilsson, Anderslöv 2. Roekull Izzie SJR 25-0393-08 Gul Labradortik, Född -08 (SJCH Duvkullans Cello – Månstorps Forsythia) Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson Ägare/förare: Fredrik Andersson, Åkarp 3. Kopparhults Vovve SJR 27-0414-09 […]

8 augusti 2009 – Apporteringsprov & WT Öppenklass

Domare: Susanne Meurling Antal startande Apporteringsprov: 4 Antal startande WT Öppenklass: 6   Godkända Apporteringsprov: SJR 27-0414-09 Kopparhults Vovve Ägare/förare: Carina Nilsson, Stockamöllan SJR 25-0422-09 Cleopatra Ägare/förare: Christina Carlsson, Örkelljunga       Godkända WorkingTest Öppenklass: SJR 25-0353-08 Holly-Blue Gadd Ägare/förare: Erik Claesson, Svedala SJR 25-0336-08 Searover Kelly’s Next Move […]

Working Test Vinnarklass

Klubbens andra Working Test Vinnarklass för året gick på marker utanför Kristianstad. Det var 15 ekipage som anmält sig men 4 stryktes pga löpning och andra krämpor. Domarteamet bestod av två engelska domare, Robert Watson och Peter Scott, och två av våra egna domare, Bosse Nilsson och Nils-Olof Sandberg.  Fömiddagspasset bestod av en […]

2009-08-02 Working Test Vinnarklass

1. SWTM Svinga av Sunnanvind STRUKEN SJR 25-0169-05 Svart Labradortik, Född -05 (Prideline Krispin af Balbirine – DKFTCH Sång av Sunnanvind) Uppfödare: Susanne Meurling Ägare/förare: Margareta Veneke, Åhus 2. Duvkullans Sapio SJR 25-0429-03 Gul Labradortik, Född -03 (Flaxarnas Clint Eastwood – Rowanglen Mist) Uppfödare: Agneta Gudmunsson Ägare/förare: Anna Johnsson, Önnestad […]

2 augusti 2009 – WT Vinnarklass, Önnestad

Domare: Robin Watson GB, Peter Scott GB, Bo Nilsson, NilsOlof Sandberg Antal startande: 11   1:e vinnare SJR 25-0166-05 Svala av Sunnanvind Ägare/förare: Susanne Meurling   3:e vinnare SJR 25-0359-08 Roekull Helmer Ägare/förare: Anna Jeppsson   4:e vinnare SJR 25-0206-06 Räfthagens Sivan Ägare: Stefan LarssonFörare: Pernilla Gustavsson   Utmärkelse: SJR […]

2009 FTCH

SFTCH SWTM Patanavac Poly av Ettermyrans & Ann-Charlotte Selberg SFTCH Chip´n Croft Blue Ceasar & Jens Munk DKFTCH SWTM Holly-Blue Mama Mia & Eric Claesson

13 juni 2009 – Apporteringsprov och WT Öppenklass Gårdhammar

Domare: Susanne Meurling Antal startande apporteringsprov: 4 Antal startande WT Öppenklass: 3   Godkända Apporteringsprov: SJR 25-0272-07 Perdix Gundogs Em7-5 Ägare/förare: Åsa Norrby, Norrtälje SJR 25-0428-09 Feedback’s Sweet Speed Ägare/förare: Birgitta Jansson, Järfälla       Utmärkelse WT Öppenklass: SJR 25-0428-09 Feedback’s Sweet Speed Ägare/förare: Birgitta Jansson, Järfälla SJR 25-0552-05 […]

2009 SWTM

SWTM Svinga av Sunnanvind & Margareta Veneke SFTCH SWTM Patanavac Poly av Ettermyrans & Ann-Charlotte Selberg SWTM Fay av Sunnanvind & Per G. Hansson DKFTCH SWTM Holly-Blue Mama Mia & Eric Claesson

7 juni 2009 – Apporteringsprov och WT Öppenklass Skarhult

Domare: Per G Hansson Antal startande apporteringsprov: 9 Antal startande WT Öppenklass: 6   Godkända Apporteringsprov: SJR 25-0355-08 Holly Blue Gibson Ägare/förare: Johan Ericsson, Flädie SJR 25-0274-07 Perdix Gundogs G9 Ägare/förare: Maria Sandberg, Genarp SJR 26-0003-07 Anthriscus Night Angel Ägare/förare: Berit Hansson, Harlösa SJR 258-0405-08 Roekull I-Olelisk Ägare/förare: Anna Jeppsson, […]

17 maj 2009 – Apporteringsprov och WT Öppenklass Vegeholm

Domare: NilsOlof Sandberg Antal startande apporteringsprov: 11 Antal startande WT Öppenklass: 7   Godkända Apporteringsprov: SJR 27-0411-08 Kopparhults Brasse Ägare/förare: Lena Gustavsson, Billdal SJR 25-0417-09 Streamlight’s Chriss Tanya Ägare: Christan Wernhult & Ia Nordström Förare: Christian Wernhult, Malmö SJR 25-0400-08 Roekull Ilva Ägare/förare: Ann-Kristin Nilsson, Anderslöv SJR 25-0393-08 Roekull Izzie […]

3 maj 2009 – WT Vinnarklass Trulstorp

Domare: Bo Nilsson, Lars Richter Nielsen (DK), Henrik Vilendal (GB), NilsOlof Sandberg Antal startande: 8   1:e vinnare och Svensk WT-mästare SJR 25-0169-05 SWTM Svinga av Sunnanvind Ägare/förare: Margareta Veneke, Åhus   2:e vinnare SJR 25-0225-06 Craighorn Nessie Ägare/förare: Marie Bengtsson, Sjöbo       3:e vinnare SJR 25-0167-05 Skatt […]