Månadsarkiv: juni 2019

10 inlägg

Provkatalog WT Vinnarklass 2019-06-29 Roslagen, Stockholm

Domare: Declan Boyle, GB George Buchan, GB Lars Vennevold, DK Åsa Norrby, SE Provledare: Anders Norrby, 070-647 27 31 Blackthorn Praecipua Ras:   Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-1013-16 Födelsedata: 2013-02-08 Kön:  Tik Färg: Svart Uppfödare: Rita Kökeny Fader: Int Ftch Garagill Pike Moder: Blackthorn Eos Ägare: Lajla Rydberg Förare: Lajla […]

Godkända WT Öppenklass 2019-06-16

Provresultat WT Öppenklass 2019-06-16 Roslagen

Vi gratulerar de nio godkända hundarna på Working Test Öppen Klass (WT ÖKL)   Stenbury Black Wetherhill Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: SKK SE29893/2017 Födelsedata: 2017-04-17 Kön:  Hane Färg: Svart Uppfödare: Anne Nerell Fader: Gablegorst Wetherlan of Smithsteads Moder: Stenbury Black Blaze Ägare: Ann Lundqvist Förare: Ann Lundqvist   […]

Godkända Apporteringsprov 2019-06-16

Provresultat Apporteringsprov 2019-06-19 Roslagen

Vi gratulerar de tio godkända hundarna på Apporteringsprovet Perdix Gundogs Move On Ras:Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-0984-16 Födelsedata: 2016-02-04 Kön:  Hane Färg: Svart Uppfödare: Anders & Åsa Norrby  Fader: Glenbriar Play Moder: Perdix Gundogs Ebony Ägare: Staffan Gustafsson Förare: Staffan Gustafsson     Perdix Gundogs One-Step Ras: Labrador Retriever […]

WT Tinnarklass 20190609

Provresultat WT Vinnarklass Kristianstad 2019-06-09

Domare: Ricky Maloney (UK), Isac Träffe (SE) Carsten Nissen (DK), Jesper Bak Pedersen (DK) Provledare: Johan Olsson 15 hundar till start, hund nr 3 struken. 1:e vinnare Caper Cailie’s Sunshine Gul labrador retriever Tik, född -14 SJR 25-1042-16 (Caper Cailie’s Challenger – Ettinsmoor Caper Cailie’s) Uppfödare: Carin & Isac Träffe […]

Provkatalog WT Öppenklass 2019-06-16 Roslagen, Stockholm

Domare: Morten Højrup Provledare: Lennart Spangenberg, 073-4375050 Stenbury Black Wetherhill Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: SKK SE29893/2017 Födelsedata: 2017-04-17 Kön:  Hane Färg: Svart Uppfödare: Anne Nerell Fader: Gablegorst Wetherlan of Smithsteads Moder: Stenbury Black Blaze Ägare: Ann Lundqvist Förare: Ann Lundqvist   Caper Cailie’s Ocean Ras: Labrador Retriever  SJR/DJR […]

Provkatalog Apporteringsprov 2019-06-16 Roslagen, Stockholm

Domare: Morten Højrup Provledare: Lennart Spangenberg, 073-4375050   Pilens Pumas Vega Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: SKK SE17198/2017 Födelsedata: 2017-02-05 Kön: Tik Färg: Gul Uppfödare: Sofi Piehl Fader: NORD JCH Searover Pims Pirate Moder: RLD N RLD F Pilens Puma Ägare: Marita Matt Förare: Marita Matt   Perdix Gundogs […]

Ett återbud

Vill du ha en plats på den fullbokade Ricky Moloney-träningen på lördag den 8/6? Ett av träningsekipagen kan inte medverka och vill därför sälja sin plats. Är du intresserad? Maila Karin på karinskoog90@gmail.com så kan hon förmedla platsen. Läs mer om träningshelgen på Maltesholm här: Träningshelg på Maltesholm

Provkatalog WT Vinnarklass 2019-06-09 Kristianstad

Domare: Ricky Maloney (UK) Isac Träffe (SE) Carsten Nissen (DK) Jesper Bak Pedersen (DK) Provledare: Johan Olsson 0733–770138 1 Skoja av Sunnanvind Svart labrador retriever Tik, född -16 25-1011-16 (Lakedown Diawl Bach – Beda av Sunnanvind) Uppfödare: Susanne Meurling Ägare: Ola Andersson Förare: Ola Andersson 2 Skoglösa Spica Svart labrador […]

Apporteringsprov 2019-05-24 Värmland

Provresultat Apporteringsprov 2019-05-24 Värmland

2.     Vassruggens Eya Fjalla Ras: Golden Retriver SJR/DJR reg nr: Födelsedata: 2014-08-14 Kön: Tik Färg: Golden Uppfödare: Ulla Frisk Fader: Vassruggens Vade Brand Moder: Gundogs Chioce Cobra Ägare: Annika Lindberg Förare: Annika Lindberg 4.      Firemark Eragon Of The Looky Sun Ras: Golden Retriever  SJR/DJR reg nr: Födelsedata: 2015-11-25 Kön: Hane […]