Alla provresultat 2002

17 november – Markprov Vinnarklass Barsebäck
Domare: Alice Bromose, Uffe
Bromose, Mikael Melander, Rune Veneke
1:e vinnareSJR 25-0005-97Chip´n Croft Blue BlessÄgare: Jens & Sylvia Munk, Fjällbacka
2:e vinnareDJR 20-0357-99Pathehead AngusÄgare: Jesper Dellgren, Svalöv
3:e vinnareSJR 25-0008-98Saga av SunnanvindÄgare: Bo Nilsson, Genarp
4:e vinnareDJR 20-0256-96DK FTCH Lansdfield´s Bee of
Faxingegaard
Ägare: Lars Tillge, PrestØ DK

3 november – Markprov Vinnarklass Skarhult
Domare: Mikael Melander,
Lars Richter-Nielsen, Steen Poulin-Nielsen, Rune Veneke
1:e vinnareSJR 25-0004-99 S FTCH Chip´n Croft Blue CeasarÄgare: Jens & Sylvia Munk, Fjällbacka
2:e vinnareSJR 25-0008-98Saga av SunnanvindÄgare: Bosse Nilsson, Genarp
3:e vinnareSJR 25-0017-01Holly Blués Mama-MiaÄgare: Eric Claesson Svedala
4:e vinnareDJR 20-0256-96DK FTCH Lansdfield´s Bee of
Faxingegaard
Ägare: Lars Tillge, PrestØ DK

27 oktober – Markprov Öppen klass Christinehof
Domare: Jesper Dellgren
Utmärkelse fick:
SJR 25-0011-00Fay av SunnanvindÄgare: Susanne Meurling, Flyinge
DJR 20-0437-99Richters TascoÄgare: Lars Richter-Nielsen, Danmark

16 september – Markprov Öppen klass Hjuleberg
Domare: Bosse Nilsson, Rune
Veneke
Utmärkelse fick:
DJR 20-0498-99Faxingegaards Blaze av SiouxÄgare: Margareta Veneke, Åhus
SJR 25-0044-00Flinta av SunnanvindÄgare: Pat Mc Neill Ängelholm
S 374 28-00Fräck av SunnanvindÄgare: Yvonne Lindqvist, Aplared

8 september – Apporteringsprov Kämpersvik
Domare: Rune Veneke
Godkända blev:
SJR 25-0018-01Chip´n Croft Blue DukeÄgare: Lena haraldsson, Klågerup
S 294 35-01Chip´n Croft Blue DandyÄgare: Carina Caresund, Högsäter
S 304 23-99Doubeleuse Rockahula Baby goldÄgare: Hans Edlund, Hisings-Backa
S 464 69-95Nattkvistens Air ChamberÄgare: Britt Sjögren, Hamburgsund

18 augusti – Apporteringsprov Råbelöv
Domare: Lars Richter Nielsen
Godkända blev:
SJR 25-0038-01Conover´s Run Fun GloryÄgare: Hans Richter, Hallstavik
SJR 25-0039-00Duvkullans FrejaÄgare: Marita Nordgren, Vollsjö
S 138 42- 01Drakeshead EllaÄgare: Gudrun Anstren, Kullavik

18 augusti – Working Test Öppen klass Råbelöv
Domare: Rune Veneke
1:a prisSJR 25-0006-99Duvkullans ChiffonÄgare: Marie Bengtsson, Sjöbo
1:a prisSJR 25-0021-01Stivs RoyÄgare: Curt Persson, Svedala
1:a prisSJR 25-0022-98Holly-Blue ElektraÄgare: Erik Claesson, Svedala
1:a prisSJR 25-0040-00Patanavac PolyÄgare: A-C Selberg, Svenstorp
1:a prisS 374 29-00Flinta av SunnanvindÄgare: Pat Mc Neill, Ängelholm
1:a prisS 272 34-98Skott av SunnanvindÄgare: Yvonne Lindqvist, Aplared
2:a prisS 374 27-00Frö av SunnanvindÄgare: Anders Ingvarsson, Örkelljunga
3:e prisS 156 26-99Chip´n Croft Blue CadetÄgare: Lars Eriksson, Onsala

18 augusti – Working Test Vinnarklass Önnestad
Domare: Uffe Bromose, Lars Richter Nielsen
1:e vinnareSJR 25-0004-99Chip´n Croft Blue CeasarÄgare: Jens & Sylvia Munk, Fjällbacka
2:e vinnareSJR 250012-98DK FTCH Sång av SunnanvindÄgare: Susanne Meurling, Flyinge
3:e vinnareSJR 25-0013-96Nidaros TideÄgare: Stefan larsson, S:a Sandby
4:e vinnareSJR 25-0005-97Chip´n Croft Blue BlessÄgare: Jens & Sylvia Munk, Fjällbacka
Utmärkelse fick:
SJR 25-0008-98Saga av SunnanvindÄgare: Bosse Nillson, Genarp

14 augusti – Apporteringsprov Flyinge
Domare: Jesper Dellgren
Godkända blev:
SJR 25-0040-00Patanavac PolyÄgare: A-C Selberg, Svenstorp
S 24848/97EllaÄgare: Håkan Hansson, Svenstorp
S 25079/98Jiimas Celine DionÄgare: Jeanette Provencher, Karlshamn
S 22791/01Guamikenis Anna Maria LenngrenÄgare: Sanna Pettersson, Mörrum
S 37427/00Frö av SunnanvindÄgare: Anders Ingvarsson, Örkelljunga

28 april – Apporteringsprov Christinehof
Domare: Jesper Dellgren
Godkända blev:
SJR 25-0006-99Duvkullans ChiffonÄgare: Marie Bengtsson, Sjöbo
S 376 03-01Holly-Blue Dancing QueenÄgare: Anette Nordqvist, Svedala
S 376 04-01Holly-Blue Nina Pretty BallerinaÄgare: Donald Pihlblad, Dösjöbro
S 119 01-98Vildandens Drottning af SnickjazÄgare: Annette Berggren Klågerup
S 37427/00Frö av SunnanvindÄgare: Anders Ingvarsson, Örkelljunga

28 april – Working Test Öppen klass Christinehof
1:a prisSJR 25-0002-94 Islanders SiouxÄgare: Margareta Veneke, Åhus
1:a prisSJR 25-0011-00Fay av SunnanvindÄgare: Susanne Meurling, Flyinge
1:a prisSJR 25-0017-01Holly-Blue Mamma-MiaÄgare: Erik Claesson Svedala
1:a prisSJR 25-0019-00Stivs RonjaÄgare: Stefan Larsson, S:a Sandby
1:a prisDJR 20-0497-99Chip´n Faxingegaards Breeders LoveÄgare: Janne Tillge, Prestö Danmark
1:a prisDJR-20-0498-99Faxingegaards Blaze of SiouxÄgare: Margareta Veneke, Åhus
3:e prisS 374 29-00Flinta av SunnanvindÄgare: Pat Mc Neill, Ljungbyhed
Utmärkelse fick:
SJR 25-0008-98Saga av SunnanvindÄgare: Bosse Nillson, Genarp

14 april – Apporteringsprov Råbelöv
Domare: Jens Paaby Danmark
Godkända blev:
DJR 20-0498-99Faxingegaards BlazeÄgare: Margareta Veneke, Åhus
SJR 25-0011-00Fay av SunnanvindÄgare: Susanne Meurling, Flyinge
SJR 25-0017-01Holly Blués Mama-MiaÄgare: Eric Claesson, Svedala
SJR 25-0019-00Stivs RonjaÄgare: Stefan Larsson S:a Sandby
SJR 25-0020-00Stivs TarrazÄgare: Hans Andersson, Flyinge
SJR 25-0021-00Stivs RoyÄgare: Curt Persson, Svedala

14 april – Working Test Öppen klass Råbelöv
Domare: Jens Paaby Danmark
1:a prisSJR 25-0001-98Killhope WheelerÄgare: Rune Veneke Åhus
2:a prisSJR 25-0017-01Flinta av SunnanvindÄgare: Pat McNeill, Ljungbyhed

4 april – Apporteringsprov Sperlingsholm
Domare: Frank Storgård Danmark
Godkända blev:
SJR 25-0003-00Kiowa-SiouxÄgare: Ägare; Rune Veneke Åhus
SJR S 294 35 / 01Flinta av SunnanvindÄgare: Pat McNeill Ljungbyhed
4 januari – Markprov Öppen klass Barsebäck
Utmärkelse fick:
S 185 15/96Nidaros TideÄgare: Stefan Larsson, S:a Sandby