Alla provresultat 2002


17 november – Markprov Vinnarklass Barsebäck
Domare: Alice Bromose, Uffe
Bromose, Mikael Melander, Rune Veneke
1:e vinnareSJR 25-0005-97 Chip´n Croft Blue Bless Ägare: Jens & Sylvia Munk, Fjällbacka
2:e vinnareDJR 20-0357-99 Pathehead Angus Ägare: Jesper Dellgren, Svalöv
3:e vinnareSJR 25-0008-98 Saga av Sunnanvind Ägare: Bo Nilsson, Genarp
4:e vinnareDJR 20-0256-96 DK FTCH Lansdfield´s Bee of
Faxingegaard
Ägare: Lars Tillge, PrestØ DK

3 november – Markprov Vinnarklass Skarhult
Domare: Mikael Melander,
Lars Richter-Nielsen, Steen Poulin-Nielsen, Rune Veneke
1:e vinnareSJR 25-0004-99  S FTCH Chip´n Croft Blue Ceasar Ägare: Jens & Sylvia Munk, Fjällbacka
2:e vinnareSJR 25-0008-98 Saga av Sunnanvind Ägare: Bosse Nilsson, Genarp
3:e vinnareSJR 25-0017-01 Holly Blués Mama-Mia Ägare: Eric Claesson Svedala
4:e vinnareDJR 20-0256-96 DK FTCH Lansdfield´s Bee of
Faxingegaard
Ägare: Lars Tillge, PrestØ DK

27 oktober – Markprov Öppen klass Christinehof
Domare: Jesper Dellgren
Utmärkelse fick:
SJR 25-0011-00 Fay av Sunnanvind Ägare: Susanne Meurling, Flyinge
DJR 20-0437-99 Richters Tasco Ägare: Lars Richter-Nielsen, Danmark

16 september – Markprov Öppen klass Hjuleberg
Domare: Bosse Nilsson, Rune
Veneke
Utmärkelse fick:
DJR 20-0498-99 Faxingegaards Blaze av Sioux Ägare: Margareta Veneke, Åhus
SJR 25-0044-00 Flinta av Sunnanvind Ägare: Pat Mc Neill Ängelholm
S 374 28-00 Fräck av Sunnanvind Ägare: Yvonne Lindqvist, Aplared

8 september – Apporteringsprov Kämpersvik
Domare: Rune Veneke
Godkända blev:
SJR 25-0018-01 Chip´n Croft Blue Duke Ägare: Lena haraldsson, Klågerup
S 294 35-01 Chip´n Croft Blue Dandy Ägare: Carina Caresund, Högsäter
S 304 23-99 Doubeleuse Rockahula Baby gold Ägare: Hans Edlund, Hisings-Backa
S 464 69-95 Nattkvistens Air Chamber Ägare: Britt Sjögren, Hamburgsund

18 augusti – Apporteringsprov Råbelöv
Domare: Lars Richter Nielsen
Godkända blev:
SJR 25-0038-01 Conover´s Run Fun Glory Ägare: Hans Richter, Hallstavik
SJR 25-0039-00 Duvkullans Freja Ägare: Marita Nordgren, Vollsjö
S 138 42- 01 Drakeshead Ella Ägare: Gudrun Anstren, Kullavik

18 augusti – Working Test Öppen klass Råbelöv
Domare: Rune Veneke
1:a prisSJR 25-0006-99 Duvkullans Chiffon Ägare: Marie Bengtsson, Sjöbo
1:a prisSJR 25-0021-01 Stivs Roy Ägare: Curt Persson, Svedala
1:a prisSJR 25-0022-98 Holly-Blue Elektra Ägare: Erik Claesson, Svedala
1:a prisSJR 25-0040-00 Patanavac Poly Ägare: A-C Selberg, Svenstorp
1:a prisS 374 29-00 Flinta av Sunnanvind Ägare: Pat Mc Neill, Ängelholm
1:a prisS 272 34-98 Skott av Sunnanvind Ägare: Yvonne Lindqvist, Aplared
2:a prisS 374 27-00 Frö av Sunnanvind Ägare: Anders Ingvarsson, Örkelljunga
3:e prisS 156 26-99 Chip´n Croft Blue Cadet Ägare: Lars Eriksson, Onsala

18 augusti – Working Test Vinnarklass Önnestad
Domare: Uffe Bromose, Lars Richter Nielsen
1:e vinnareSJR 25-0004-99 Chip´n Croft Blue Ceasar Ägare: Jens & Sylvia Munk, Fjällbacka
2:e vinnareSJR 250012-98 DK FTCH Sång av Sunnanvind Ägare: Susanne Meurling, Flyinge
3:e vinnareSJR 25-0013-96 Nidaros Tide Ägare: Stefan larsson, S:a Sandby
4:e vinnareSJR 25-0005-97 Chip´n Croft Blue Bless Ägare: Jens & Sylvia Munk, Fjällbacka
Utmärkelse fick:
SJR 25-0008-98 Saga av Sunnanvind Ägare: Bosse Nillson, Genarp

14 augusti – Apporteringsprov Flyinge
Domare: Jesper Dellgren
Godkända blev:
SJR 25-0040-00 Patanavac Poly Ägare: A-C Selberg, Svenstorp
S 24848/97 Ella Ägare: Håkan Hansson, Svenstorp
S 25079/98 Jiimas Celine Dion Ägare: Jeanette Provencher, Karlshamn
S 22791/01 Guamikenis Anna Maria Lenngren Ägare: Sanna Pettersson, Mörrum
S 37427/00 Frö av Sunnanvind Ägare: Anders Ingvarsson, Örkelljunga

28 april – Apporteringsprov Christinehof
Domare: Jesper Dellgren
Godkända blev:
SJR 25-0006-99 Duvkullans Chiffon Ägare: Marie Bengtsson, Sjöbo
S 376 03-01 Holly-Blue Dancing Queen Ägare: Anette Nordqvist, Svedala
S 376 04-01 Holly-Blue Nina Pretty Ballerina Ägare: Donald Pihlblad, Dösjöbro
S 119 01-98 Vildandens Drottning af Snickjaz Ägare: Annette Berggren Klågerup
S 37427/00 Frö av Sunnanvind Ägare: Anders Ingvarsson, Örkelljunga

28 april – Working Test Öppen klass Christinehof
1:a prisSJR 25-0002-94  Islanders Sioux Ägare: Margareta Veneke, Åhus
1:a prisSJR 25-0011-00 Fay av Sunnanvind Ägare: Susanne Meurling, Flyinge
1:a prisSJR 25-0017-01 Holly-Blue Mamma-Mia Ägare: Erik Claesson Svedala
1:a prisSJR 25-0019-00 Stivs Ronja Ägare: Stefan Larsson, S:a Sandby
1:a prisDJR 20-0497-99 Chip´n Faxingegaards Breeders Love Ägare: Janne Tillge, Prestö Danmark
1:a prisDJR-20-0498-99 Faxingegaards Blaze of Sioux Ägare: Margareta Veneke, Åhus
3:e prisS 374 29-00 Flinta av Sunnanvind Ägare: Pat Mc Neill, Ljungbyhed
Utmärkelse fick:
SJR 25-0008-98 Saga av Sunnanvind Ägare: Bosse Nillson, Genarp

14 april – Apporteringsprov Råbelöv
Domare: Jens Paaby Danmark
Godkända blev:
DJR 20-0498-99 Faxingegaards Blaze Ägare: Margareta Veneke, Åhus
SJR 25-0011-00 Fay av Sunnanvind Ägare: Susanne Meurling, Flyinge
SJR 25-0017-01 Holly Blués Mama-Mia Ägare: Eric Claesson, Svedala
SJR 25-0019-00 Stivs Ronja Ägare: Stefan Larsson S:a Sandby
SJR 25-0020-00 Stivs Tarraz Ägare: Hans Andersson, Flyinge
SJR 25-0021-00 Stivs Roy Ägare: Curt Persson, Svedala

14 april – Working Test Öppen klass Råbelöv
Domare: Jens Paaby Danmark
1:a prisSJR 25-0001-98 Killhope Wheeler Ägare: Rune Veneke Åhus
2:a prisSJR 25-0017-01 Flinta av Sunnanvind Ägare: Pat McNeill, Ljungbyhed

4 april – Apporteringsprov Sperlingsholm
Domare: Frank Storgård Danmark
Godkända blev:
SJR 25-0003-00 Kiowa-Sioux Ägare: Ägare; Rune Veneke Åhus
SJR S 294 35 / 01 Flinta av Sunnanvind Ägare: Pat McNeill Ljungbyhed
4 januari – Markprov Öppen klass Barsebäck
Utmärkelse fick:
S 185 15/96 Nidaros Tide Ägare: Stefan Larsson, S:a Sandby