Alla provresultat 2003

9 november – Markprov Vinnarklass Barsebäck
  
Domare: Bill Fergusson,
John Douglas, Jesper Dellgren, Rune Veneke
 
Antal startande: 8 
 
Inga hundar meriterade
 

 
26 oktober – Markprov Vinnarklass Näsbyholm
  
Domare: Jens Paaby, Ole
Geert Dam, Jörgen Lycik, Mikael Melander
 
Antal startande: 8 
  
1:e vinnareSJR 25-0008-98Saga av SunnanvindÄgare: Bo Nilsson, Genarp
 

 
19 oktober – Markprov Öppen klass Skarhult
  
Domare: Bo Nilsson, Rune
Veneke
 
Antal startande: 6
   
Utmärkelse fick:  
SJR 25-0010-01Kelvinhead SheenaÄgare: Nils Olof Sandberg, Ängelholm
SJR 25-0011-00Fay av SunnanvindÄgare: Per G Hansson, Malmö
SJR 25-0025-02Holy-Blue ExtraÄgare: Dan Jönsson, Svedala
SJR 25-0040-01Patanavac Poly av EttermyransÄgare: A-C Selberg & Håkan Hansson,
Lund
S 374 22-00Finna av SunnanvindÄgare: Tomas Söderström, Bettna
 

 
12 oktober – Markprov Öppen klass Sturefors
 
Domare: Bo Nilsson, Rune
Veneke
 
Antal startande: 4 
  
Utmärkelse fick: 
SJR 25-0038-01Conover´s Run for GloryÄgare: Hans Richter, Hallstavik
SJR 25-0082-99Rockdove´s DrakeÄgare: Joakim Porsbo, Vallda
 

 
27 september – Apporteringsprov Segersta
 
Domare: Jesper Dellgren
Antal startande: 3
 
Godkända blev:
SJR 25-0015-02Gadd av SunnanvindÄgare: Henrik Lidström, Skövde
SJR 25-0081-01Ambrosdalens BellaÄgare: Anders Markenberg, Hunnebostrand
SJR 25-0083-02Labpowers IdefixÄgare: Christoffer Bonde, Bålsta
   

 
27 september – Markprov Öppen klass Segersta
 
Domare: Jesper Dellgren,
Rune Veneke
 
Antal startande: 8
   
Utmärkelse fick: 
SJR 25-0050-99Rockdove´s DriveÄgare: Åsa Norrby, Norrtälje
S 32297/01Viltvårdarns CeraÄgare: Mats Thoresson, Hallstavik
   

   
25 september – Markprov Öppen klass Christinehof
  
Domare: Lars
Richter-Nielsen, Rune Veneke
 
Antal startande: 4
   
Utmärkelse fick: 
SJR 25-0011-00Fay av SunnanvindÄgare: Per G Hansson, Malmö
   

 
10 augusti – Working Test Vinnarklass Kristianstad
 
Domare: Jesper Dellgren, Rune Veneke
Antal startande: 8
 
1:e vinnareSJR 25-0008-98Saga av SunnanvindÄgare: Bo Nilsson, Genarp
2:e vinnareSJR 25-0004-99S FTCH Chip´n Croft Blue CeasarÄgare: Jens & Sylvia Munk, Fjällbacka
3:e vinnareSJR 25-0005-97S Chip´n Croft Blue BlessÄgare: Jens & Sylvia Munk, Fjällbacka
   
Utmärkelse fick: 
SJR 25-0015-02Gadd av SunnanvindÄgare: Henrik Lidström, Skövde
SJR 25-0081-01Ambrosdalens BellaÄgare: Anders Markenberg, Hunnebostrand
SJR 25-0083-02Labpowers IdefixÄgare: Christoffer Bonde, Bålsta
   

   
3 augusti – Apporteringsprov Segersta
   
Domare: Rune Veneke 
Antal startande: 5 
   
Godkända blev: 
SJR 25-0071-02Just like Royal PinesÄgare: Hans Richter, Hallstavik
 Viltvårdarns CaratÄgare: Monica Thoresson, Hallstavik
 Viltvårdarns CeraÄgare: Mats Thoresson, Hallstavik
 Finna av SunnanvindÄgare: Thomas Söderström, Bettna
   

   
3 augusti – Working Test Öppen klass Segersta
 
Domare: Rune Veneke
Antal startande: 4
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0018-01Chip´n Croft Blue DukeÄgare: Lena Haraldsson, Klågerup
 SJCH Rockdoves HollyÄgare: Thomas Söderström, Bettna
 Viltvårdarns CeraÄgare: Mats Thoresson, Hallstavik
 Finna av SunnanvindÄgare: Thomas Söderström, Bettna
   

   
3 augusti – Apporteringsprov Svenstorp
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 15
 
Godkända blev:
SJR 25-0023-02Holly-Blue EilaÄgare: Björn Thunell, Veberöd
SJR 25-0025-02Holly-Blue ExtraÄgare: Dan Jönsson, Svedala
 Searover Tidy HeavyÄgare: Håkan Persson, Malmö
 Meitas Moses i MidsommarvassenÄgare: Kaj-Inge Holm, Malmö
   

   
3 augusti – Working Test Öppen klass Svenstorp
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 4
 
Inga hundar meriterade
 

   
4 maj – Working Test Vinnarklass Christinehof
 
Domare: Mr Tom Smith, Frank Storgaard, Bo Nilsson, Rune Veneke
Antal startande: 13
 
1:e vinnareSJR 25-0017-01Holly-Blue Mamma-MiaÄgare: Ann-Louise & Erik Claesson,
Svedala
 
Utmärkelse fick:
DJR 20-0391-97Aspijana DerbyÄgare: Lars Richter Nielsen, Borup
DJR 20-0437-99Richter´s TascoÄgare: Lars Richter Nielsen, Borup
   

   
27 april – Working Test Öppen klass Flyinge
 
Domare: Lars Richter Nielsen
Antal startande: 6
 
1:a prisSJR 25-0037-00Freja av SunnavindÄgare: Johan Persson, Flyinge
2:a prisS 376 03/01Holly-Blue Dancing QueenÄgare: Anette & Johan Nordqvist,
Svedala
3:e prisSJR 25-005101Minnows VilleroyÄgare: Göran Rosenqvist, Fjälkinge
3:e prisS 374 27/00Frö av SunnavindÄgare: Anders Ingvarsson, Örkelljunga
3:e prisS 259 49/01Ettermyrans GillieÄgare: Peter Överman; Malmö
   

   
27 april – Apporteringsprov Lindris Gård
 
Domare: Rune Veneke
Antal startande: 5
 
Godkända blev:
SJR 25-0050-99Rockdove´s DriveÄgare: Åsa Norrby, Norrtälje
SJR 25-0053-98Octan´s James PurdeyÄgare: Nils Wahl, Hadeholm
SJR 25-0055-00MistralÄgare: Caroline Weeren, Tyresö
   

   
27 april – Working Test Öppen klass Lindris Gård
 
Domare: Rune Veneke
Antal startande: 8
 
1:a prisSJR 25-0038-01Conover´s Run for GloryÄgare: Hans Richter, Hallstavik
1:a prisSJR 25-0050-99Rockdove´s DriveÄgare: Åsa Norrby, Norrtälje
1:a prisSJR 25-0054-97Justlike Sam-TorrensÄgare: Mikael Larsson, Östhammar
1:a prisSJR 25-0055-00MistralÄgare: Caroline Weeren, Tyresö
1:a prisS 426 60/99SVCH LPI Viltvårdarens AquaÄgare: Monica Thoresson, Hallstavik
1:a prisS 473 35/00Askrikes SearoverÄgare: Monica Lindström, Almunge
1:a prisS 466 63/98SJCH Iliadens ElesiusÄgare: Maria Cedersmyg, Gränna
3:e prisSJR 25-0053-98Octan´s James PurdeyÄgare: Nils Wahl, Hadeholm
   

   
13 april – Apporteringsprov Backamo
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 4
 
Godkända blev:
SJR 25-0037-00Freja av SunnanvindÄgare: Johan Persson, Flyinge
 Frigga av SunnanvindÄgare: Calle Johansson/Marie Ahlgren,
Björnlunda
 Huntrets Nina KaninÄgare: Karina Sellén & Håkan Johanzon
 Jyckegårdens Dancing StarÄgare: Karina Sellén & Håkan Johanzon
   

   
13 april – Working Test Öppen klass Backamo
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 4
 
1:a prisSJR 25-0011-00Fay av SunnavindÄgare: Susanne Meurling, Flyinge
2:a prisSJR 25-0013-96Nidaros TideÄgare: Stefan Larsson, S:a Sandby
   

   
6 april – Apporteringsprov Christinehof
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 12
 
Godkända blev:
SJR 25-0010-01Kelvinhead SheenaÄgare: Nils Olof Sandberg, Ängelholm
SJR 25-0051-01Minnows VilleroyÄgare: Göran Rosenqvist, Fjälkinge
S 125 76-02Patanavac PilotÄgare: Åsa Franzen, Svedala
S 259 49-01Ettermyrans GillieÄgare: Peter Öfverman, Malmö
S 110 65-00ArracÄgare: Erling Nilsson, Valje
S 328 29-01BessieÄgare: Andeas Norberg, Maglehem
S 207 98-99Rockdove DevotionÄgare: Anna Johnsson, Rolsberga
   

   
6 april – Working Test Öppen klass Christinehof
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 4
 
1:a prisSJR 25-0003-00Sioux KiowaÄgare: Margareta Veneke, Åhus
1:a prisSJR 25-0010-01Kelvinhead SheenaÄgare: Nils Olof Sandberg, Ängelholm
2:a prisSJR 25-0040-00Patanavac Poly av EttermyransÄgare: A-C Selberg & H. Hansson, Lund