Alla provresultat 2005

11 Januari  – Markprov Vinnarklass Skabersjö
 
Domare: Jens Paaby, Ole Gert Dam, Jesper Dellgren
Antal startande: 8
 
1:e vinnare

SJR 25-0040-01

SWTM Patanavac Poly av EttermyransÄgare: Ann-Charlotte Selberg

Håkan Hansson, Svenstorp

   
11 Januari - Markprov Vinnarklass Skabersjö1:e vinnare Markprov Vinnarklass Skabersjö

SWTM Patanavac Poly av Ettermyrans

Ägare:

Ann-Charlotte Selberg

Håkan Hansson

Svenstorp

 
 
   

   
22 Oktober – Markprov Vinnarklass Näsbyholm
 
Domare: Vagn Ovesen, Peter B Laursen DK, Jesper Dellgren, Per G Hansson
S
Antal startande: 9
 
1:e vinnare

SJR 25-0040-01

SWTM Patanavac Poly av EttermyransÄgare: Ann-Charlotte Selberg

Håkan Hansson, Svenstorp

   

   
13 Oktober – Markprov Öppen klass Skabersjö
 
Domare: Rune Veneke, Per G Hansson
Antal startande: 5
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0075-03Ettermyrans IscaÄgare: Bo Nilsson
SJR 25-0137-05Flaxarnas Meryl StreepÄgare: Annika Hecktor, Torna Hällestad
SJR 25-0111-03Nidaros JorunÄgare: Gunilla Kanon, Anderslöv
   

   
25 September – Markprov Öppen klass Varberg
 
Domare: Nils-Olof Sandberg, PG Hansson
Antal startande: 4
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0078-03Ettermyrans IndraÄgare: Pernilla Gustafsson, Eslöv
SJR25-0035-02Stivs LovisÄgare: Stefan Larsson, Södra Sandby
SJR 25-0097-03Vinna av SunnanvindÄgare: Bo Nilsson, Häckeberga
   
Nöjda pristagare med domare

Nöjda pristagare med domare

 
Glada domare!

Glada domare!

   

   
8 September – Apporteringsprov Brudnäs
 
Domare: Rune Veneke
Antal startande: 4
 
Godkända blev:
SJR 25-0408-03Balloo Blackthorne of Perdix GundogsÄgare: Åsa Norrby, Norrtälje
SJR 25-0136-05Skyfly´s PippinÄgare: Eva Klingberg, Saltsjöbaden
SJR 25-0396-01Tasco Thrift of Perdix GundogsÄgare: Åsa Norrby, Norrtälje
   

   
4 September – Apporteringsprov Revinge
 
Domare: Nils-Olof Sandberg
Antal startande: 5
 
Godkända blev:
SJR 25-0075-03Ettermyrans IscaÄgare: Bo Nilsson, Häckeberga
SJR 25-0543-03Deanraw Gem of ShadowbraeÄgare: Margareta Veneke, Åhus
SJR 25-0097-03Vinna av SunnanvindÄgare: Bo Nilsson, Häckeberga
SJR 25-0150-05Järabackens CerebellumÄgare: Micke Olsson, Hörby
   
Bosse med Ettermyrans Isca på väg till vattenmarkering

Bosse med Ettermyrans Isca på väg till vattenmarkering

 
Ettermyrans Isca på väg in

Ettermyrans Isca på väg in

 
Ettermyrans Isca lämnar av till Bosse

Ettermyrans Isca lämnar av till Bosse

 
Margareta med Deanraw Gem of Shadowbrae

Margareta med Deanraw Gem of Shadowbrae

 
Bosse med Vinna av Sunnanvind

Bosse med Vinna av Sunnanvind

 
Micke med Järabackens Cerebellum

Micke med Järabackens Cerebellum

 
Järabackens Cerebellum på väg in

Järabackens Cerebellum på väg in

 
Järabackens Cerebellum avlämnar kanin till Micke

Järabackens Cerebellum avlämnar kanin till Micke

 
Domare Nils-Olof Sandberg

Domare Nils-Olof Sandberg

 
Domaraspirant Per G Hansson

Domaraspirant Per G Hansson

   

   
20 augusti – Apporteringsprov Häckeberga
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 8
 
Godkända blev:
SJR 25-0073-03Ettermyrans IloÄgare: Linda Andersson, Landskrona
SJR 25-0116-04Guamikeni´s Elin WägnerÄgare: Ros-Marie & Sanna Pettersson

Förare: Ros-Marie Pettersson, Mörrum

SJR 25-0095-03Vilja av SunnanvindÄgare: David McNeill

Förare: Pat McNeill, Ängelholm

SJR 25-0148-05Like´ims NaomiÄgare: Lennart Stjärnfäldt, Bjärred
SJR 25-0152-05Searover Tings GameÄgare: Linda Johansson, Mellby gård
   

   
20 augusti – Workingtest Öppen klass Häckeberga
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 2
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0147-05Guamikeni´s Anna-Maria LenngrenÄgare: Ros-Marie & Sanna Pettersson

Förare: Ros-Marie Pettersson

   

   
13 augusti – Working Test Vinnarklass Christinehof
 
Domare: Lars Richter Nilsen, Nils-olof Sandberg
Antal startande: 9
 
1:e vinnare

SJR 25-0040-01

Patanavac Poly av EttermyransÄgare: Ann-Charlotte Selberg, Svenstorp
2:e vinnare

SJR 25-0115-01

Roekull FoxyÄgare: Niklas Gustavsson

Förare: Christina Carlsson

3:e vinnare

SJR 25-0011-00

Fay av SunnanvindÄgare: Per G Hansson, Malmö
   

   
7 augusti – Apporteringsprov Brudnäs
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 5
 
Godkända blev:
SJR 25-0558-05Searover Tings NoggerÄgare: Hans-Åke Melin & Carina
Söderström
   

   
7 augusti – Workingtest Öppen klass Brudnäs
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 3
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0203-03Goose SassaÄgare: Hans Sandin
SJR 25-0492-00Carmal´s Forever FancyÄgare: Madeleine Lewander
   

   
30 Juli  – Working Test Vinnarklass Svenstorp
 
Domare: Uffe Bromose, Rune Veneke
Antal startande: 8
 
1:e vinnare

SJR 25-0040-01

Patanavac Poly av EttermyransÄgare: Ann-Charlotte Selberg, Svenstorp
2:e vinnare

SJR 25-0078-03

Ettermyrans IndraÄgare: Pernilla Gustafsson, Eslöv
3:e vinnare

SJR 25-0027-01

Holly Blue Mamma MiaÄgare: Eric Claesson, Svedala
4:e vinnare

SJR 25-0008-98

Saga av SunnanvindÄgare: Bo Nilsson, Häckeberga
   
Stolta pristagare med domare.

Stolta pristagare med domare.

   

   
12 Juni – Working Test Vinnarklass Häckeberga
 
Domare: Jörgen Lysik, Jesper Dellgren
Antal startande: 8
 
1:e vinnare

SJR 25-0027-01

Holly-Blue Mama MiaÄgare: Eric Claesson, Svedala
2:e vinnare

SJR 25-0011-00

Fay av SunnanvindÄgare: P-G Hansson, Malmö
3:e vinnare

SJR 25-0040-01

Patanavac Poly av EttermyransÄgare: Ann-Charlotte Selberg, Svenstorp
   

   
4 Juni – Apporteringsprov Slättäng
 
Domare: Rune Veneke
Antal startande: 7
 
Godkända blev:
SJR 25-0203-03SassaÄgare: Hans Sandin, Simrishamn
SJR 25-0133-05Fräsch & Sund HassanÄgare: Johan Bengtsson, Malmö
SJR 25-0111-03Nidaros JorunÄgare: Gunilla Kanon, Anderslöv
SJR 27-0400-05Respons Exklusiva Ebenis-tenÄgare: Annelie Olsson, Landskrona
SJR 28-0001-05Vildandens Kricka af NortchiÄgare: Camilla Berggren, Svedala
   

   
4 juni – Workingtest Öppen klass Slättäng
 
Domare: Rune Veneke, Nils-Olof Sandberg
Antal startande: 7
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0134-05Searover Tidy HeavyÄgare: Håkan Persson, Malmö
SJR 25-0137-05Flaxarnas Meryl StreepÄgare: Annika Hecktor, Torna-Hällestad
SJR 25-0078-03Ettermyrans IndraÄgare: Pernilla Gustafsson, Eslöv
SJR 25-0035-02Stivs LovisÄgare: Stefan Larsson, Södra Sandby
   
Samling

Samling

 
Före start

Före start

 
Camilla & Kricka

Camilla & Kricka

 
Gunilla & Nidaros Jorun

Gunilla & Nidaros Jorun

 
Hans & Sassa

Hans & Sassa

 
Johan & Hassan

Johan & Hassan

 
Godkända

Godkända

   

   
21 maj – Apporteringsprov Svenstorp
 
Domare: Jesper Dellgren
Antal startande: 7
 
Godkända blev:
SJR 25-0078-03Ettermyrans IndraÄgare: Pernilla Gustafsson, Eslöv
SJR 25-0429-03Duvkullans SapioÄgare: Anna Johnsson, Rollsberga
SJR 25-0077-03Ettermyrans IsaÄgare: Göran Abrahamsson, Löddeköpinge
   

   
21 maj – Workingtest Öppen klass Svenstorp
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 3
 
Utmärkelse fick:
DJR 20-0080-03Drakeshead Ilex af BalbirnieÄgare: Per Maasböl, DK

Förare:Jesper Dellgren, Eslöv

SJR 25-0072-01Holly Blue Nina Prima BallerinaÄgare: Donald Pilblad

Förare: Eric Claesson, Svedala

   
Anna Jonsson

Anna Jonsson

 

Annelie

 

Annelie

 

Camilla

 

Erik & Jesper ÖKL

 

Erik & Jesper ÖKL

 

Erik

 

Pernilla

 

Pernilla

 

Pernilla