Alla resultat 2006

Jaktprovsresultat 2006
 

4 November – Markprov Vinnarklass Helsingborg 
JUBILEUMSPROV
 
Domare: Nils-Olof Sandberg, Robin Laud (GBR), Peter B Laursen (DK), PG
Hansson
Antal startande: 11
 
1:e vinnare

SJR 25-0040-01

SFTCH SWTM Patanavac Poly av
Ettermyrans
Ägare: Ann-Charlotte Selberg, Svenstorp

Håkan Hansson, Svenstorp

2:e vinnare

SJR 25-0027-01

DFCH SWTM Holly-Blue Mama MiaÄgare: Eric & Ann-Louise Claesson,
Svedala
3:e vinnare

DJR 20-0061-03

DFCH DTM Clonbara Smiler af RosefieldÄgare: Michael & Bente Rosenlund,
Danmark
   

   
26 Oktober – Markprov Öppen klass Trelleborg
 
Domare: Bo Nilsson, PG Hansson
Antal startande: 9
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0429-03Duvkullans SapioÄgare: Anna Johansson, Önnestad
   

   
22 Oktober – Markprov Öppen klass Lund
 
Domare: Bo Nilsson, PG Hansson
Antal startande: 8
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0116-04Guamikeni´s Elin WägnerÄgare: RosMarie Pettersson, Mörrum
SJR 25-0152-05Searover Ting´s GameÄgare: Linda johansson, Sösdala
SJR 25-0173-05Game Fairs HoneyÄgare: Hans Sandin, Simrishamn
   

   
16 September – Markprov Öppen klass Ystad
 
Domare: PG Hansson, Jesper Dellgren
Antal startande: 5
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0123-05Holly-Blue FancyÄgare: Erik & Ann-Louise Claesson,
Svedala
   

   
15 Oktober – Markprov Vinnarklass Ystad
 
Domare: Nils Olof Sandberg, Susanne Meurling, Jens Paaby (DK), Jesper
Dellgren
Antal startande: 8
 
Inga hundar meriterade
   

   
3 september – Apporteringsprov Lund
 
Domare: Nils Olof Sandberg, Per G Hansson
Antal startande: 13
 
Godkända blev:
SJR 25-0151-05MuskotÄgare: Ronnie Kristensson, Svedala
SJR 25-0224-06Skyfly´s MarlinÄgare: Ann-Kristin Andersson, Svedala
SJR 25-0242-06Fräsch & Sund TequilaÄgare: Hans Norgren, Södra Sandby
SJR 25-0199-06Helomias Fergie af TealsheadÄgare: Klaus Wetterberg, Näsbyholm
SJR 25-0112-02Korpklons ÄlvaÄgare: Anna Tellner, Värnamo
DJR 20-0616-06OzzoÄgare: Lars Nordmann, Danmark
SJR 25-0234-06Megadrom´s Adeo-DatoÄgare: Liselotte Persson, Fjälkinge
SJR 25-0117-05Holly-Blue FonzoÄgare: Karl-Gösta Svensson, Svedala
SJR 25-0159-05Black EbonyÄgare: Ola Hillberz, Södra Sandby
SJR 25-0154-05KasperÄgare: Johan Bengtsson

Förare: Helena Karpe, Malmö

   
Första hund till start
Första hund till start
 
Hans Norgren med Fräsch & sund Tequila
Hans Norgren med Fräsch & sund Tequila
 
PG, Hans & Tequila
PG, Hans & Tequila
 
Varsågod
Varsågod
 
Margareta Veneke
Margareta Veneke
 
Ann-Kristin med Skyfly´s Marlin påväg
Ann-Kristin med Skyfly´s Marlin påväg
 
Domarinstruktioner
Domarinstruktioner
 
A-K och Marlin i startgroparna
A-K och Marlin i startgroparna
 
Helena och Kasper med släptåg
Helena och Kasper med släptåg
 
Helena får instruktioner av Nils Olof
Helena får instruktioner av Nils Olof
 
Vattenmarkering
Vattenmarkering
 
Ån är bred
Ån är bred
 
Nästan framme
Nästan framme
 
Inte skaka än
Inte skaka än
 
Kasper på väg in
Kasper på väg in
 
Funktionär
Funktionär
 
Hmm är det så här det går till
Hmm är det så här det går till
 
Skytt och domare
Skytt och domare
 
Muskot
Muskot
   

   
5 augusti – Apporteringsprov Ystad
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 3
 
Godkända blev:
SJR 27-0401-06Yard Peace Auchentoshan of BasilÄgare: Per Ekelund, Kävlinge
SJR 25-xxxx-06ZicoÄgare: Barbro Johansson, Lärkänga
   
   
5 augusti – Workingtest Öppen
klass Ystad
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 4
 
Inga hundar meriterade
   

   
17 juni – Apporteringsprov Lund
 
Domare: Nils Olof Sandberg, Per G Hansson
Antal startande: 7
 
Godkända blev:
SJR 25-0074-03Ettermyrans IbsenÄgare: Joan Johansson, Lilla Harrie
SJR 25-0173-05Game Fairs HoneyÄgare: Hans Sandin, Simrishamn
SJR 25-0164-05Seareeds AfroditeÄgare: Lotta Carbonnier
SJR 25-0105-03Minväns GladaÄgare: Tor Lemhag, Saxtorp
SJR 25-0185-05AstaÄgare: Lars Landgren, Munka-Ljungby
   
   
17 juni – Workingtest Öppen klass Lund
 
Domare: Nils Olof Sandberg, Per G Hansson
Antal startande: 7
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0123-05Holly-Blue FancyÄgare: Erik Claesson, Svedala
SJR 25-0201-06Beneva´s Ben LokeÄgare: Johan Mårtensson, Limhamn
   
Tor Lemhag & Minväns Glada
Tor Lemhag & Minväns Glada
 
Fågel till domaren
Fågel till domaren
 
Stadga under drivet i ökl
Stadga under drivet i ökl
 
Ronnie Karlsson & Muskot
Ronnie Karlsson & Muskot
 
Lars Lindgren & Asta
Lars Lindgren & Asta
Johan Mårtensson & Beneva´s Loke
Johan Mårtensson & Beneva´s Loke
 
Funktionär
Funktionär
 
Joan Johansson & Ettermyrans Ibsen
Joan Johansson & Ettermyrans Ibsen
 
Ann-Kristin Andersson & Skyfly´s Marlin
Ann-Kristin Andersson & Skyfly´s Marlin
 
Avlämning
Avlämning
 
Patrik Månsson & Skyfly´s Galadriel
Patrik Månsson & Skyfly´s Galadriel
 
Ann och Ronnie
Ann och Ronnie
 
Erik Claesson & Holly-Blue Fancy
Erik Claesson & Holly-Blue Fancy
 
Ettermyrans Ibsen
Ettermyrans Ibsen
 
Pristagarna
Pristagarna
   

   
10 juni – Working Test Vinnarklass Ystad
 
Domare: Lars Richter Nilsen, Nils Olof Sandberg
Antal startande: 8
 
1:e vinnare

SJR 25-0027-01

DKFTCH SWTM Holly-Blue Mama MiaÄgare: Erik Claesson, Svedala
2:e vinnare

SJR 25-0011-00

SWTM Fay av SunnanvindÄgare: Per G Hansson, Vellinge
3:e vinnare

SJR 25-0078-03

Ettermyrans IndraÄgare: Pernilla Gustafsson, Eslöv
4:e vinnare

SJR 25-0137-05

Flaxarnas Meryl StreepÄgare: Annika Hektor, Torna Hällestad
   
I samlad trupp
I samlad trupp
 
I väntan på tur
I väntan på tur
 
Arbete
Arbete
 
Publik
Publik
 
Dirigering
Dirigering
 
Maria lämnar dummien till Nils Olof
Maria lämnar dummien till Nils Olof
 
Intresserad publik
Intresserad publik
 
Nils Olof och Erik
Nils Olof och Erik
 
Prisutdelning
Prisutdelning
 
Vinnarna
Vinnarna
 
Kaffepaus
Kaffepaus
   

   
6 Maj – Apporteringsprov Eslöv
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 7
 
Godkända blev:
SJR 25-0201-06Beneva´s Ben LokeÄgare: Johan Mårtensson, Limhamn
SJR 25-0123-05Holly-Blue FancyÄgare: Erik Claesson, Svedala
SJR 25-0122-05Holly-Blue FridaÄgare: Ulf Kjellström, Abbekås
SJR 25-0118-05Holly-Blue FilleÄgare: Håkan Nilsson, Lund
   
   
6 Maj – Workingtest Öppen klass Eslöv
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 4
 
Inga hundar meriterade
   
Folket samlas på årets första prov
Folket samlas på årets första prov
 
Johan Mårtensson & Beneva´s Benloke
Johan Mårtensson & Beneva´s Benloke
 
Ulf Kjellström & Bo Nilsson
Ulf Kjellström & Bo Nilsson
 
Ulf Kjellström & Holly-Blue Frida
Ulf Kjellström & Holly-Blue Frida
 
Funktionärer
Funktionärer
 
Respons Exklusiva Ebenisten
Respons Exklusiva Ebenisten
 
Lotta Carbonnier & Seareeds Afrodite
Lotta Carbonnier & Seareeds Afrodite
 
Ann-Kristin Andersson & Skyfly´s Marlin
Ann-Kristin Andersson & Skyfly´s Marlin
 
Eric Claesson & Holly-Blue Fancy
Eric Claesson & Holly-Blue Fancy
 
Hans Sandin & Game Fair Honey
Hans Sandin & Game Fair Honey
 
David McNeill & Annelie Olsson
David McNeill & Annelie Olsson
 
Eric Claesson & Johan Mårtensson
Eric Claesson & Johan Mårtensson