Alla resultat 2006


Jaktprovsresultat 2006
 

4 November – Markprov Vinnarklass Helsingborg 
JUBILEUMSPROV
 
Domare: Nils-Olof Sandberg, Robin Laud (GBR), Peter B Laursen (DK), PG
Hansson
Antal startande: 11
 
1:e vinnare

SJR 25-0040-01

SFTCH SWTM Patanavac Poly av
Ettermyrans
Ägare: Ann-Charlotte Selberg, Svenstorp

Håkan Hansson, Svenstorp

2:e vinnare

SJR 25-0027-01

DFCH SWTM Holly-Blue Mama Mia Ägare: Eric & Ann-Louise Claesson,
Svedala
3:e vinnare

DJR 20-0061-03

DFCH DTM Clonbara Smiler af Rosefield Ägare: Michael & Bente Rosenlund,
Danmark
     

     
26 Oktober – Markprov Öppen klass Trelleborg
 
Domare: Bo Nilsson, PG Hansson
Antal startande: 9
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0429-03 Duvkullans Sapio Ägare: Anna Johansson, Önnestad
     

     
22 Oktober – Markprov Öppen klass Lund
 
Domare: Bo Nilsson, PG Hansson
Antal startande: 8
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0116-04 Guamikeni´s Elin Wägner Ägare: RosMarie Pettersson, Mörrum
SJR 25-0152-05 Searover Ting´s Game Ägare: Linda johansson, Sösdala
SJR 25-0173-05 Game Fairs Honey Ägare: Hans Sandin, Simrishamn
     

     
16 September – Markprov Öppen klass Ystad
 
Domare: PG Hansson, Jesper Dellgren
Antal startande: 5
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0123-05 Holly-Blue Fancy Ägare: Erik & Ann-Louise Claesson,
Svedala
     

     
15 Oktober – Markprov Vinnarklass Ystad
 
Domare: Nils Olof Sandberg, Susanne Meurling, Jens Paaby (DK), Jesper
Dellgren
Antal startande: 8
 
Inga hundar meriterade
     

     
3 september – Apporteringsprov Lund
 
Domare: Nils Olof Sandberg, Per G Hansson
Antal startande: 13
 
Godkända blev:
SJR 25-0151-05 Muskot Ägare: Ronnie Kristensson, Svedala
SJR 25-0224-06 Skyfly´s Marlin Ägare: Ann-Kristin Andersson, Svedala
SJR 25-0242-06 Fräsch & Sund Tequila Ägare: Hans Norgren, Södra Sandby
SJR 25-0199-06 Helomias Fergie af Tealshead Ägare: Klaus Wetterberg, Näsbyholm
SJR 25-0112-02 Korpklons Älva Ägare: Anna Tellner, Värnamo
DJR 20-0616-06 Ozzo Ägare: Lars Nordmann, Danmark
SJR 25-0234-06 Megadrom´s Adeo-Dato Ägare: Liselotte Persson, Fjälkinge
SJR 25-0117-05 Holly-Blue Fonzo Ägare: Karl-Gösta Svensson, Svedala
SJR 25-0159-05 Black Ebony Ägare: Ola Hillberz, Södra Sandby
SJR 25-0154-05 Kasper Ägare: Johan Bengtsson

Förare: Helena Karpe, Malmö

     
Första hund till start
Första hund till start
 
Hans Norgren med Fräsch & sund Tequila
Hans Norgren med Fräsch & sund Tequila
 
PG, Hans & Tequila
PG, Hans & Tequila
 
Varsågod
Varsågod
 
Margareta Veneke
Margareta Veneke
 
Ann-Kristin med Skyfly´s Marlin påväg
Ann-Kristin med Skyfly´s Marlin påväg
 
Domarinstruktioner
Domarinstruktioner
 
A-K och Marlin i startgroparna
A-K och Marlin i startgroparna
 
Helena och Kasper med släptåg
Helena och Kasper med släptåg
 
Helena får instruktioner av Nils Olof
Helena får instruktioner av Nils Olof
 
Vattenmarkering
Vattenmarkering
 
Ån är bred
Ån är bred
 
Nästan framme
Nästan framme
 
Inte skaka än
Inte skaka än
 
Kasper på väg in
Kasper på väg in
 
Funktionär
Funktionär
 
Hmm är det så här det går till
Hmm är det så här det går till
 
Skytt och domare
Skytt och domare
 
Muskot
Muskot
     

     
5 augusti – Apporteringsprov Ystad
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 3
 
Godkända blev:
SJR 27-0401-06 Yard Peace Auchentoshan of Basil Ägare: Per Ekelund, Kävlinge
SJR 25-xxxx-06 Zico Ägare: Barbro Johansson, Lärkänga
     
     
5 augusti – Workingtest Öppen
klass Ystad
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 4
 
Inga hundar meriterade
     

     
17 juni – Apporteringsprov Lund
 
Domare: Nils Olof Sandberg, Per G Hansson
Antal startande: 7
 
Godkända blev:
SJR 25-0074-03 Ettermyrans Ibsen Ägare: Joan Johansson, Lilla Harrie
SJR 25-0173-05 Game Fairs Honey Ägare: Hans Sandin, Simrishamn
SJR 25-0164-05 Seareeds Afrodite Ägare: Lotta Carbonnier
SJR 25-0105-03 Minväns Glada Ägare: Tor Lemhag, Saxtorp
SJR 25-0185-05 Asta Ägare: Lars Landgren, Munka-Ljungby
     
     
17 juni – Workingtest Öppen klass Lund
 
Domare: Nils Olof Sandberg, Per G Hansson
Antal startande: 7
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0123-05 Holly-Blue Fancy Ägare: Erik Claesson, Svedala
SJR 25-0201-06 Beneva´s Ben Loke Ägare: Johan Mårtensson, Limhamn
     
Tor Lemhag & Minväns Glada
Tor Lemhag & Minväns Glada
 
Fågel till domaren
Fågel till domaren
 
Stadga under drivet i ökl
Stadga under drivet i ökl
 
Ronnie Karlsson & Muskot
Ronnie Karlsson & Muskot
 
Lars Lindgren & Asta
Lars Lindgren & Asta
Johan Mårtensson & Beneva´s Loke
Johan Mårtensson & Beneva´s Loke
 
Funktionär
Funktionär
 
Joan Johansson & Ettermyrans Ibsen
Joan Johansson & Ettermyrans Ibsen
 
Ann-Kristin Andersson & Skyfly´s Marlin
Ann-Kristin Andersson & Skyfly´s Marlin
 
Avlämning
Avlämning
 
Patrik Månsson & Skyfly´s Galadriel
Patrik Månsson & Skyfly´s Galadriel
 
Ann och Ronnie
Ann och Ronnie
 
Erik Claesson & Holly-Blue Fancy
Erik Claesson & Holly-Blue Fancy
 
Ettermyrans Ibsen
Ettermyrans Ibsen
 
Pristagarna
Pristagarna
     

     
10 juni – Working Test Vinnarklass Ystad
 
Domare: Lars Richter Nilsen, Nils Olof Sandberg
Antal startande: 8
 
1:e vinnare

SJR 25-0027-01

DKFTCH SWTM Holly-Blue Mama Mia Ägare: Erik Claesson, Svedala
2:e vinnare

SJR 25-0011-00

SWTM Fay av Sunnanvind Ägare: Per G Hansson, Vellinge
3:e vinnare

SJR 25-0078-03

Ettermyrans Indra Ägare: Pernilla Gustafsson, Eslöv
4:e vinnare

SJR 25-0137-05

Flaxarnas Meryl Streep Ägare: Annika Hektor, Torna Hällestad
     
I samlad trupp
I samlad trupp
 
I väntan på tur
I väntan på tur
 
Arbete
Arbete
 
Publik
Publik
 
Dirigering
Dirigering
 
Maria lämnar dummien till Nils Olof
Maria lämnar dummien till Nils Olof
 
Intresserad publik
Intresserad publik
 
Nils Olof och Erik
Nils Olof och Erik
 
Prisutdelning
Prisutdelning
 
Vinnarna
Vinnarna
 
Kaffepaus
Kaffepaus
     

     
6 Maj – Apporteringsprov Eslöv
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 7
 
Godkända blev:
SJR 25-0201-06 Beneva´s Ben Loke Ägare: Johan Mårtensson, Limhamn
SJR 25-0123-05 Holly-Blue Fancy Ägare: Erik Claesson, Svedala
SJR 25-0122-05 Holly-Blue Frida Ägare: Ulf Kjellström, Abbekås
SJR 25-0118-05 Holly-Blue Fille Ägare: Håkan Nilsson, Lund
     
     
6 Maj – Workingtest Öppen klass Eslöv
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 4
 
Inga hundar meriterade
     
Folket samlas på årets första prov
Folket samlas på årets första prov
 
Johan Mårtensson & Beneva´s Benloke
Johan Mårtensson & Beneva´s Benloke
 
Ulf Kjellström & Bo Nilsson
Ulf Kjellström & Bo Nilsson
 
Ulf Kjellström & Holly-Blue Frida
Ulf Kjellström & Holly-Blue Frida
 
Funktionärer
Funktionärer
 
Respons Exklusiva Ebenisten
Respons Exklusiva Ebenisten
 
Lotta Carbonnier & Seareeds Afrodite
Lotta Carbonnier & Seareeds Afrodite
 
Ann-Kristin Andersson & Skyfly´s Marlin
Ann-Kristin Andersson & Skyfly´s Marlin
 
Eric Claesson & Holly-Blue Fancy
Eric Claesson & Holly-Blue Fancy
 
Hans Sandin & Game Fair Honey
Hans Sandin & Game Fair Honey
 
David McNeill & Annelie Olsson
David McNeill & Annelie Olsson
 
Eric Claesson & Johan Mårtensson
Eric Claesson & Johan Mårtensson
 

Lämna en kommentar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *