Alla resultat 2007


15 December – Markprov Öppen klass Svenstorp
 
Domare: Bo Nilsson, Jesper Dellgren
Antal startande: 11
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0166-05 Svala av Sunnanvind Ägare: Susanne Meurling, Brösarp
SJR 25-0203-03 Gamefair Goose Ägare: Hans Sandin, Simrishamn
SJR 25-0037-00 Freja av Sunnanvind Ägare: Johan Persson, Brösarp
SJR 25-0554-05 Perdix Gundogs Pretty Woman Ägare: Jenny Närfors, Norrtälje
SJR 25-0408-03 Balloo Blackthorn of Perdix Gundogs Ägare: Åsa Norrby, Norrtälje
SJR 25-0279-07 Streamlight´s Fancy Cobra Ägare: Linda ÅkerströmFörare: Martin Åkerström, Sösdala
 
15 December - Markprov Öppen klass Svenstorp
 
Från vänster: Domare Jesper Dellgren och Bosse Nilsson, utmärkelse till
Martin Åkerlund, Jenny Närfors, Åsa Norrby, Johan Persson, Susse
Meurling & Hans Sandin
 

 
25 november – Apporteringsprov Rimbo
 
Domare: PG Hansson  
Antal startande: 8
     
Godkända blev:  
SJR 25-0302-07 Just-Like Prince William Ägare: Marie Ahlgren
SJR 25-0301-07 Just-Like Drottning Margrete Ägare: Marie Ahlgren
SJR 25-0303-07 Jaktyrans Blixt Gordon Ägare: Ann Sommarin
SJR 29-0001-07 Ringlets Eldgnista Ägare: Eva Wiklund
 
 
I väntan på provstart
I väntan på provstart
 
Det var en kall novemberdag...
Det var en kall novemberdag…
 
Domare PG gör sig redo för prisutdelning
Domare PG gör sig redo för prisutdelning
 
Pristagare Eva Wiklund
Pristagare Eva Wiklund
 
Pristagare Marie Ahlgren
Pristagare Marie Ahlgren
 
Pristagare och domare
Pristagare och domare
 
Anders tackar domare PG Hansson
Anders tackar domare PG Hansson
 
Våra glada kastare Ingo och Janne
Våra glada kastare Ingo och Janne
     

     
3 november – Markprov Vinnarklass Stora Mellby Gård
 
Domare: Jens Paaby (DK), Michael Folman (DK), Nils-Olof Sandberg,
Susanne Meurling
Antal startande: 6
 
1:e vinnareDJR 20-0216-00 DKFTCH UHM 2001 Adventure Troja af Rosefield Ägare: Bente & Michael Roslund
     
1:e vinnare DKFTCH UHM 2001 Adventure Troja af Rosefield1:e vinnare DKFTCH UHM 2001 Adventure Troja af Rosefield
 
 
     

     
28 oktober – Apporteringsprov Lund
   
Domare: PG Hansson
Antal startande: 7
 
Godkända blev:
SJR 25-0140-05 Salty Dog Black Beauty Ägare: Anna Johnsson, Önnestad
SJR 25-0232-06 Gyldengårds Torla Ägare: Camilla Nilsson, Lund
SJR 25-0141-05 Salty Dog Sweet Lorraine Ägare: Bengt Olsson, Degeberga
     
Anna Johnsson, PG Hansson, Camilla Nilsson, Bengt OlssonAnna Johnsson, PG Hansson, Camilla Nilsson, Bengt Olsson
     

     
19 Oktober – Markprov Öppen klass Skabersjö
 
Domare: Uffe Bromose
Antal startande: 5
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0138-05 Salty Dog Mabel`s Dream Ägare: Nils-Olof Sandberg, Ängelholm
SJR 25-0225-06 Craighorn Nessie Ägare: Susanne Meurling, Brösarp
     

     
16 September – Markprov Öppen klass Flatberg
 
Domare: PG Hansson, Nils Olof Sandberg
Antal startande: 7
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0168-05 Snäcka av Sunnanvind Ägare: Maria Sandberg, Genarp
SJR 25-0550-05 Perdix Gundogs Proud Mary Ägare: Christina Ingvarsson, Skurup
SJR 25-0285-07 Craighorn Dee Ägare: Pat Mcneil, Ängelholm
     

     
15 september – Apporteringsprov Lund
 
Domare: PG Hansson, Susse
Meurling
Antal startande: 4
 
Godkända blev:
SJR 25-0161-05 Black Silk Ägare: Karin Oredsson, Arkelstorp
SJR 25-0297-07 Sea-Croft Jeramy Ägare: Jonas Åkerberg, Sösdala
     
     
15 september – Workingtest Öppen klass Lund
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 4
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0167-05 Skatt av Sunnanvind Ägare: Per G Hansson, Malmö
SJR 25-0281-07 Quinline´s Hella Hunter Ägare: Emma Dahlgren, Trelleborg
SJR 25-0165-05 Stierna av Sunnavind Ägare: Susanne Meurling, Brösarp
SJR 25-0169-05 Svinga av Sunnanvind Ägare: Margareta Veneke, Åhus
     
Pristagare & domare på apporteringsprovet.
Pristagare & domare på apporteringsprovet.Susse Meurling, Karin Oredsson, Jonas Åkerberg, PG Hansson
 
Pristagare & domare på Working Test Ökl
Pristagare & domare på Working Test ÖklBo Nilsson, Emma Dahlgren, Margareta Veneke, PG Hansson, Susse Meurling
     

     
1 september – Apporteringsprov Christinehofs slott
 
Domare: Nils Olof Sandberg
Antal startande: 6
 
Godkända blev:
SJR 25-0206-06 Räfthagens Sivan Ägare: Stefan LarssonFörare: Pernilla Gustafsson, Lund
SJR 25-0243-06 Beechbrook Rocket av Ettermyrans Ägare: Ann-Charlott Selberg & Håkan
Hansson, Lund
SJR 25-0281-07 Quinline´s Hella Hunter Ägare: Emma Dahlgren, Trelleborg
SJR 25-0167-05 Skatt av Sunnanvind Ägare: Per G Hansson, Malmö
SJR 25-0237-06 Andvikens Tribute to J Cash Ägare: Martin Åkerstöm, Sösdala
     
     
1 september – Workingtest Öppen klass Christinehofs slott
 
Domare: Nils Olof Sandberg
Antal startande: 8
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0225-06 Graighorn Nessie Ägare: Susanne Meurling, Brösarp
SJR 25-0168-05 Snäcka av Sunnanvind Ägare: Maria Sandberg, Genarp
SJR 25-0166-05 Svala av Sunnanvind Ägare: Susanne Meurling, Brösarp
SJR 25-0237-06 Andvikens Tribute to J Cash Ägare: Martin Åkerstöm, Sösdala
SJR 25-0243-06 Beechbrook Rocket av Ettermyrans Ägare: Ann-Charlott Selberg & Håkan
Hansson, Lund
     
Apporteringsprov
Apporteringsprov
 
Emma med Hella
Emma med Hella
 
Emma med Hella
Emma med Hella
 
Håkan och Rocky
Håkan och Rocky
 
Åskådare
Åskådare
 
Rocky skickas på linjetag
Rocky skickas på linjetag
 
Rocky på vattenmarkering
Rocky på vattenmarkering
 
Pristagarna & domare på Apporteringsprovet
Pristagarna & domare på ApporteringsprovetNils Olof Sandberg, Emma Dahlgren, Pernilla Gustafsson, PG Hansson,
Martin Åkerström, Håkan Hansson
 
Martin och Susse på Ökl WT
Martin och Susse på Ökl WT
 
Ökl Vattenapport
Ökl Vattenapport
 
Pristagarna & domare i Working Test Ökl
Pristagarna & domare i Working Test ÖklNils Olof Sandberg, Susse Meurling, Maria Sandberg, Martin Åkerström,
Håkan Hansson
     

     
21 juli – Apporteringsprov Lund
 
Domare: Bo Nilson, Susanne
Meurling (IP domare)
Antal startande: 11
 
Godkända blev:
SJR 25-0138-05 Salty Dog Mabel´s Dream Ägare: Nils-Olof Sandberg, Ängelholm
SJR 25-0168-05 Snäcka av Sunnanvind Ägare: Maria Sandberg, Genarp
SJR 25-0158-05 Grey Partridge Black Scarlet Ägare: Marie Stjärnfält, Kågeröd
SJR 25-0153-05 Grey Partridge Golden Glantz Ägare: David Jönsson, Jönköping
SJR 25-0285-07 Craighorn Dee Ägare: Pat McNeill, Ängelholm
SJR 25-0356-07 Lassagårdens Omega Ägare: Anders Lindahl, Ängelholm
SJR 28-0002-06 Duck Dog´s Honker Ägare: Cecilia Bergling, Helsingborg
SJR 25-0280-07 Timmy Ägare: Stefan Fahlstedt, Helsingborg
     
     
21 juli – Workingtest Öppen klass Lund
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 6
 
Utmärkelse fick:
DJR 20-0537-05 Drejerby Bilbo Ägare: Charlotte Kierstein, Danmark
SJR 25-0173-05 Gamefair Honey Ägare: Hans Sandin, Simrishamn
DJR 20-0539-05 Drejerby Pippin Ägare: Charlotte Kierstein, Danmark
SJR 25-0138-05 Salty Dog Mabel´s Dream Ägare: Nils-Olof Sandberg, Ängelholm
SJR 25-0285-07 Craighorn Dee Ägare: Pat McNeill, Ängelholm
SJR 25-0356-07 Lassagårdens Omega Ägare: Anders Lindahl, Ängelholm
     
Apporteringsprov
Apporteringsprov
 
Nils Olof Sandberg gör en dirigering
Nils Olof Sandberg gör en dirigering
 
Avlämning av vattenmarkering
Avlämning av vattenmarkering
 
David med Grey Partridge Golden Glantz
David med Grey Partridge Golden Glantz
 
Duck Dogs Honker levererar markering
Duck Dogs Honker levererar markering
 
Cecilia och Duck Dogs Honker
Cecilia och Duck Dogs Honker
 
David skickar sin hund
David skickar sin hund
 
Stefan fahlstedt med Timmy får godkänt av domare Susse Meurling
Stefan fahlstedt med Timmy får godkänt av domare Susse Meurling
 
Pristagare på apporteringsprovet
Pristagare på apporteringsprovet
 
Ökl Charlotte Kierstein och Hans Sandin
Ökl Charlotte Kierstein och Hans Sandin
 
Ökl Pat McNeil och Anders Lindahl
Ökl Pat McNeil och Anders Lindahl
 
Ökl markering
Ökl markering
 
Pristagarna i Ökl WT
Pristagarna i Ökl WT
     

     
16 juni – Apporteringsprov Ystad
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 8
 
Godkända blev:
SJR 25-0166-05 Svala av Sunnanvind Ägare: Susanne Meurling, Brösarp
SJR 25-0225-06 Graighorn Nessie Ägare: Susanne Meurling, Brösarp
SJR 25-0165-05 Stierna av Sunnanvind Ägare: Susanne Meurling, Brösarp
     
     
16 juni – Workingtest Öppen klass Ystad
 
Domare:
Antal startande: 2
 
Inga hundar meriterade
     
     
16 juni – Working Test Vinnarklass Ystad
 
Domare: Nils-Olof Sandberg,
Per G hansson, Susanne Meurling(IP domare)
Antal startande: 9
 
3:e vinnareDJR 20-0018-97 Gamefair Fenris Ägare: Mia Danielsen, Danmark
4:e vinnareSJR 25-0040-01 SFTCH SWTM Patanavac Poly av Ettermyrans Ägare: Ann-Charlotte Selberg, Lund
UtmärkelseSJR 25-0027-01 DKFTCH SWTM Holly-Blue Mamma-Mia Ägare: Erik Cleasson, Svedala
     

     
2 juni – Apporteringsprov Roslagen
 
Domare: Per G Hansson
Antal startande: 6
 
Godkända blev:
SJR 25-0553-05 Perdix Gundogs Get back Ägare: Åsa Norrby, Norrtälje
SJR 25-0554-05 Perdix Gundogs Pretty Woman Ägare: Jenny Närfors, Lidingö
SJR 25-0552-05 Perdix Gundogs Fly Me To The Moon Ägare: Åsa Norrby, Norrtälje
SJR 25-0259-07 Karriärs Ladylike Ägare: Therese Anjou, Norrtälje
     
     
2 juni – Workingtest Öppen klass Roslagen
 
Domare: Per G Hansson
Antal startande: 3
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0408-03 Balloo Blackthorn of Perdix Gundogs Ägare: Åsa Norrby, Norrtälje
     

     
26 maj – Apporteringsprov Lund
 
Domare: Nils Olof Sandberg,
Per G Hansson
Antal startande: 8
 
Godkända blev:
SJR 25-0102-03 Vide av Sunnanvind Ägare: Magnus WallinFörare: Gunilla Kanon, Billinge
SJR 25-0169-05 Svinga av Sunnanvind Ägare: Margareta Veneke, Åhus
SJR 25-0550-05 Perdix Gundogs Proud Mary Ägare: Tina Ingvarsson, Bjärred
SJR 25-278-07 Batzi`s Greyling Ägare: Linda Åkerström, Sösdala
SJR 25-279-07 Streamlight´s Fancy Cobra Ägare: Linda Åkerström, Sösdala
     
     
26 maj – Workingtest Öppen klass Lund
 
Domare: Nils Olof Sandberg,
Per G Hansson
Antal startande: 4
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-201-06 Beneva´s Ben Loke Ägare: Johan Mårtensson, Limhamn
SJR 25-0550-05 Perdix Gundogs Proud Mary Ägare: Tina Ingvarsson, Bjärred
     
Godkända och domare på apporteringsprov.
Godkända och domare på apporteringsprov.
 
Godkända och domare på Working Test Ökl
Godkända och domare på Working Test Ökl
     

     

Lämna en kommentar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *