Alla resultat 2007

15 December – Markprov Öppen klass Svenstorp
 
Domare: Bo Nilsson, Jesper Dellgren
Antal startande: 11
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0166-05Svala av SunnanvindÄgare: Susanne Meurling, Brösarp
SJR 25-0203-03Gamefair GooseÄgare: Hans Sandin, Simrishamn
SJR 25-0037-00Freja av SunnanvindÄgare: Johan Persson, Brösarp
SJR 25-0554-05Perdix Gundogs Pretty WomanÄgare: Jenny Närfors, Norrtälje
SJR 25-0408-03Balloo Blackthorn of Perdix GundogsÄgare: Åsa Norrby, Norrtälje
SJR 25-0279-07Streamlight´s Fancy CobraÄgare: Linda ÅkerströmFörare: Martin Åkerström, Sösdala
 
15 December - Markprov Öppen klass Svenstorp
 
Från vänster: Domare Jesper Dellgren och Bosse Nilsson, utmärkelse till
Martin Åkerlund, Jenny Närfors, Åsa Norrby, Johan Persson, Susse
Meurling & Hans Sandin
 

 
25 november – Apporteringsprov Rimbo
 
Domare: PG Hansson 
Antal startande: 8
   
Godkända blev: 
SJR 25-0302-07Just-Like Prince WilliamÄgare: Marie Ahlgren
SJR 25-0301-07Just-Like Drottning MargreteÄgare: Marie Ahlgren
SJR 25-0303-07Jaktyrans Blixt GordonÄgare: Ann Sommarin
SJR 29-0001-07Ringlets EldgnistaÄgare: Eva Wiklund
 
 
I väntan på provstart
I väntan på provstart
 
Det var en kall novemberdag...
Det var en kall novemberdag…
 
Domare PG gör sig redo för prisutdelning
Domare PG gör sig redo för prisutdelning
 
Pristagare Eva Wiklund
Pristagare Eva Wiklund
 
Pristagare Marie Ahlgren
Pristagare Marie Ahlgren
 
Pristagare och domare
Pristagare och domare
 
Anders tackar domare PG Hansson
Anders tackar domare PG Hansson
 
Våra glada kastare Ingo och Janne
Våra glada kastare Ingo och Janne
   

   
3 november – Markprov Vinnarklass Stora Mellby Gård
 
Domare: Jens Paaby (DK), Michael Folman (DK), Nils-Olof Sandberg,
Susanne Meurling
Antal startande: 6
 
1:e vinnareDJR 20-0216-00DKFTCH UHM 2001 Adventure Troja af RosefieldÄgare: Bente & Michael Roslund
   
1:e vinnare DKFTCH UHM 2001 Adventure Troja af Rosefield1:e vinnare DKFTCH UHM 2001 Adventure Troja af Rosefield
 
 
   

   
28 oktober – Apporteringsprov Lund
  
Domare: PG Hansson
Antal startande: 7
 
Godkända blev:
SJR 25-0140-05Salty Dog Black BeautyÄgare: Anna Johnsson, Önnestad
SJR 25-0232-06Gyldengårds TorlaÄgare: Camilla Nilsson, Lund
SJR 25-0141-05Salty Dog Sweet LorraineÄgare: Bengt Olsson, Degeberga
   
Anna Johnsson, PG Hansson, Camilla Nilsson, Bengt OlssonAnna Johnsson, PG Hansson, Camilla Nilsson, Bengt Olsson
   

   
19 Oktober – Markprov Öppen klass Skabersjö
 
Domare: Uffe Bromose
Antal startande: 5
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0138-05Salty Dog Mabel`s DreamÄgare: Nils-Olof Sandberg, Ängelholm
SJR 25-0225-06Craighorn NessieÄgare: Susanne Meurling, Brösarp
   

   
16 September – Markprov Öppen klass Flatberg
 
Domare: PG Hansson, Nils Olof Sandberg
Antal startande: 7
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0168-05Snäcka av SunnanvindÄgare: Maria Sandberg, Genarp
SJR 25-0550-05Perdix Gundogs Proud MaryÄgare: Christina Ingvarsson, Skurup
SJR 25-0285-07Craighorn DeeÄgare: Pat Mcneil, Ängelholm
   

   
15 september – Apporteringsprov Lund
 
Domare: PG Hansson, Susse
Meurling
Antal startande: 4
 
Godkända blev:
SJR 25-0161-05Black SilkÄgare: Karin Oredsson, Arkelstorp
SJR 25-0297-07Sea-Croft JeramyÄgare: Jonas Åkerberg, Sösdala
   
   
15 september – Workingtest Öppen klass Lund
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 4
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0167-05Skatt av SunnanvindÄgare: Per G Hansson, Malmö
SJR 25-0281-07Quinline´s Hella HunterÄgare: Emma Dahlgren, Trelleborg
SJR 25-0165-05Stierna av SunnavindÄgare: Susanne Meurling, Brösarp
SJR 25-0169-05Svinga av SunnanvindÄgare: Margareta Veneke, Åhus
   
Pristagare & domare på apporteringsprovet.
Pristagare & domare på apporteringsprovet.Susse Meurling, Karin Oredsson, Jonas Åkerberg, PG Hansson
 
Pristagare & domare på Working Test Ökl
Pristagare & domare på Working Test ÖklBo Nilsson, Emma Dahlgren, Margareta Veneke, PG Hansson, Susse Meurling
   

   
1 september – Apporteringsprov Christinehofs slott
 
Domare: Nils Olof Sandberg
Antal startande: 6
 
Godkända blev:
SJR 25-0206-06Räfthagens SivanÄgare: Stefan LarssonFörare: Pernilla Gustafsson, Lund
SJR 25-0243-06Beechbrook Rocket av EttermyransÄgare: Ann-Charlott Selberg & Håkan
Hansson, Lund
SJR 25-0281-07Quinline´s Hella HunterÄgare: Emma Dahlgren, Trelleborg
SJR 25-0167-05Skatt av SunnanvindÄgare: Per G Hansson, Malmö
SJR 25-0237-06Andvikens Tribute to J CashÄgare: Martin Åkerstöm, Sösdala
   
   
1 september – Workingtest Öppen klass Christinehofs slott
 
Domare: Nils Olof Sandberg
Antal startande: 8
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0225-06Graighorn NessieÄgare: Susanne Meurling, Brösarp
SJR 25-0168-05Snäcka av SunnanvindÄgare: Maria Sandberg, Genarp
SJR 25-0166-05Svala av SunnanvindÄgare: Susanne Meurling, Brösarp
SJR 25-0237-06Andvikens Tribute to J CashÄgare: Martin Åkerstöm, Sösdala
SJR 25-0243-06Beechbrook Rocket av EttermyransÄgare: Ann-Charlott Selberg & Håkan
Hansson, Lund
   
Apporteringsprov
Apporteringsprov
 
Emma med Hella
Emma med Hella
 
Emma med Hella
Emma med Hella
 
Håkan och Rocky
Håkan och Rocky
 
Åskådare
Åskådare
 
Rocky skickas på linjetag
Rocky skickas på linjetag
 
Rocky på vattenmarkering
Rocky på vattenmarkering
 
Pristagarna & domare på Apporteringsprovet
Pristagarna & domare på ApporteringsprovetNils Olof Sandberg, Emma Dahlgren, Pernilla Gustafsson, PG Hansson,
Martin Åkerström, Håkan Hansson
 
Martin och Susse på Ökl WT
Martin och Susse på Ökl WT
 
Ökl Vattenapport
Ökl Vattenapport
 
Pristagarna & domare i Working Test Ökl
Pristagarna & domare i Working Test ÖklNils Olof Sandberg, Susse Meurling, Maria Sandberg, Martin Åkerström,
Håkan Hansson
   

   
21 juli – Apporteringsprov Lund
 
Domare: Bo Nilson, Susanne
Meurling (IP domare)
Antal startande: 11
 
Godkända blev:
SJR 25-0138-05Salty Dog Mabel´s DreamÄgare: Nils-Olof Sandberg, Ängelholm
SJR 25-0168-05Snäcka av SunnanvindÄgare: Maria Sandberg, Genarp
SJR 25-0158-05Grey Partridge Black ScarletÄgare: Marie Stjärnfält, Kågeröd
SJR 25-0153-05Grey Partridge Golden GlantzÄgare: David Jönsson, Jönköping
SJR 25-0285-07Craighorn DeeÄgare: Pat McNeill, Ängelholm
SJR 25-0356-07Lassagårdens OmegaÄgare: Anders Lindahl, Ängelholm
SJR 28-0002-06Duck Dog´s HonkerÄgare: Cecilia Bergling, Helsingborg
SJR 25-0280-07TimmyÄgare: Stefan Fahlstedt, Helsingborg
   
   
21 juli – Workingtest Öppen klass Lund
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 6
 
Utmärkelse fick:
DJR 20-0537-05Drejerby BilboÄgare: Charlotte Kierstein, Danmark
SJR 25-0173-05Gamefair HoneyÄgare: Hans Sandin, Simrishamn
DJR 20-0539-05Drejerby PippinÄgare: Charlotte Kierstein, Danmark
SJR 25-0138-05Salty Dog Mabel´s DreamÄgare: Nils-Olof Sandberg, Ängelholm
SJR 25-0285-07Craighorn DeeÄgare: Pat McNeill, Ängelholm
SJR 25-0356-07Lassagårdens OmegaÄgare: Anders Lindahl, Ängelholm
   
Apporteringsprov
Apporteringsprov
 
Nils Olof Sandberg gör en dirigering
Nils Olof Sandberg gör en dirigering
 
Avlämning av vattenmarkering
Avlämning av vattenmarkering
 
David med Grey Partridge Golden Glantz
David med Grey Partridge Golden Glantz
 
Duck Dogs Honker levererar markering
Duck Dogs Honker levererar markering
 
Cecilia och Duck Dogs Honker
Cecilia och Duck Dogs Honker
 
David skickar sin hund
David skickar sin hund
 
Stefan fahlstedt med Timmy får godkänt av domare Susse Meurling
Stefan fahlstedt med Timmy får godkänt av domare Susse Meurling
 
Pristagare på apporteringsprovet
Pristagare på apporteringsprovet
 
Ökl Charlotte Kierstein och Hans Sandin
Ökl Charlotte Kierstein och Hans Sandin
 
Ökl Pat McNeil och Anders Lindahl
Ökl Pat McNeil och Anders Lindahl
 
Ökl markering
Ökl markering
 
Pristagarna i Ökl WT
Pristagarna i Ökl WT
   

   
16 juni – Apporteringsprov Ystad
 
Domare: Bo Nilsson
Antal startande: 8
 
Godkända blev:
SJR 25-0166-05Svala av SunnanvindÄgare: Susanne Meurling, Brösarp
SJR 25-0225-06Graighorn NessieÄgare: Susanne Meurling, Brösarp
SJR 25-0165-05Stierna av SunnanvindÄgare: Susanne Meurling, Brösarp
   
   
16 juni – Workingtest Öppen klass Ystad
 
Domare:
Antal startande: 2
 
Inga hundar meriterade
   
   
16 juni – Working Test Vinnarklass Ystad
 
Domare: Nils-Olof Sandberg,
Per G hansson, Susanne Meurling(IP domare)
Antal startande: 9
 
3:e vinnareDJR 20-0018-97Gamefair FenrisÄgare: Mia Danielsen, Danmark
4:e vinnareSJR 25-0040-01SFTCH SWTM Patanavac Poly av EttermyransÄgare: Ann-Charlotte Selberg, Lund
UtmärkelseSJR 25-0027-01DKFTCH SWTM Holly-Blue Mamma-MiaÄgare: Erik Cleasson, Svedala
   

   
2 juni – Apporteringsprov Roslagen
 
Domare: Per G Hansson
Antal startande: 6
 
Godkända blev:
SJR 25-0553-05Perdix Gundogs Get backÄgare: Åsa Norrby, Norrtälje
SJR 25-0554-05Perdix Gundogs Pretty WomanÄgare: Jenny Närfors, Lidingö
SJR 25-0552-05Perdix Gundogs Fly Me To The MoonÄgare: Åsa Norrby, Norrtälje
SJR 25-0259-07Karriärs LadylikeÄgare: Therese Anjou, Norrtälje
   
   
2 juni – Workingtest Öppen klass Roslagen
 
Domare: Per G Hansson
Antal startande: 3
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-0408-03Balloo Blackthorn of Perdix GundogsÄgare: Åsa Norrby, Norrtälje
   

   
26 maj – Apporteringsprov Lund
 
Domare: Nils Olof Sandberg,
Per G Hansson
Antal startande: 8
 
Godkända blev:
SJR 25-0102-03Vide av SunnanvindÄgare: Magnus WallinFörare: Gunilla Kanon, Billinge
SJR 25-0169-05Svinga av SunnanvindÄgare: Margareta Veneke, Åhus
SJR 25-0550-05Perdix Gundogs Proud MaryÄgare: Tina Ingvarsson, Bjärred
SJR 25-278-07Batzi`s GreylingÄgare: Linda Åkerström, Sösdala
SJR 25-279-07Streamlight´s Fancy CobraÄgare: Linda Åkerström, Sösdala
   
   
26 maj – Workingtest Öppen klass Lund
 
Domare: Nils Olof Sandberg,
Per G Hansson
Antal startande: 4
 
Utmärkelse fick:
SJR 25-201-06Beneva´s Ben LokeÄgare: Johan Mårtensson, Limhamn
SJR 25-0550-05Perdix Gundogs Proud MaryÄgare: Tina Ingvarsson, Bjärred
   
Godkända och domare på apporteringsprov.
Godkända och domare på apporteringsprov.
 
Godkända och domare på Working Test Ökl
Godkända och domare på Working Test Ökl