Grund- och fortsättningskurs i apportering, tillfälle 5

Båda kurserna vänder sig till Dig som vill och ska använda din hund som jakt- och/eller tävlingskompis inom Jaktretrieverklubben.

I grundkursen går vi igenom grunderna för apportering. Målet är att få en lugn, tyst och trygg jakthund som apporterar med glädje. För er som önskar skall grunderna finnas så att man kan starta på klubbens apporteringsprov.
Fortsättningskursen vänder sig till de hundar och förare som kommit lite längre och vill ut på jakter och förhoppningsvis vill starta på klubbens tävlingar. 

Kurskväll är tisdagar med start 19 april och 6 kurstillfälle framåt med avslutningsdag den 24 maj. Vid första kurstillfället samlas samtliga deltagare klockan 18.00. Därefter fås tider för varje grupp.

Vi kommer att vara två tränare som hjälper er att lyckas med era hundutmaningar.

Välkomna till två trevliga kurser!

Susse Meurling & Marieth Johansson

Anmälan och förfrågningar görs via mail till:

susse@sjohuset.se