Provkatalog Apporteringsprov Kristianstad 2018-05-13

Domare: Torben Luxhøj

IP Domare: Isac Träffe

Provledare: Jan Pehrsson 0705-245178


1 Perdix Gundogs Dancing Queen

Svart Labrador Tik, född -16 SJR 25-0979-16

(Glenbriar Play – Perdix Gundogs Ebony)

Uppfödare: Anders och Åsa Norrby

Ägare: Margareta Tööj

Förare: Margareta Tööj

 

2 Nettlefields Starling

Svart Labrador Tik, född -16 SJR 25-1002-16

(MPM 12 DKFTCH DKTM Jobeshill Olof – Country sports Black

pearl)

Uppfödare: Håkan Hansson

Ägare: Lina Mårdklint

Förare: Lina Mårdklint

 

3 Country Sports Tvåan

Svart Labrador Tik, född -16 SJR 25-1053-16

(Leadway QQuint of Country Sports – Country Sports Flame)

Uppfödare: Christina Hansson

Ägare: caroline tornerhjelm

Förare: caroline tornerhjelm

 

4 Reffla av Sunnanvind

Svart Labrador Tik, född -14 SJR 25-0802-14

(DKFTCH Ellijas Dudley af Beechbrook – Beda av Sunnanvind)

Uppfödare: Susanne Meurling

Ägare: Ola Andersson

Förare: Ola Andersson

 

5 Murdoch

Gul Labrador Hane, född -14 SJR 25-1394-18

(Ettermyrans Melvin – Devonvale Sapphire)

Uppfödare: david mc niell

Ägare: anders lindahl

Förare: anders lindahl

 

6 Megadroms deep water

Golden Labrador Hane, född -16 under reg

(Sörgårdens Solo – Morton katinka tussilago)

Uppfödare: Lone Svensson

Ägare: Marie Kåmark

Förare: Marie Kåmark

 

7 Korpklons kambrik

Svart Labrador Hane, född -15 SE31568/2015

(Glenbriar fresco – Brockleback nights jar)

Uppfödare: Maria cedersmyg

Ägare: Caroline Lillrud

Förare: Caroline Lillrud

 

8 Skoglösa Speed

Svart Labrador Hane, född -15 SJR 25-0942-15

(GB FTCH Waterford Ganton – DK FTCH Skoglösa Härja)

Uppfödare: Anna Johnsson Andersson

Ägare: Johan Olsson

Förare: Johan Olsson

 

9 Skoja av Sunnanvind

Svart Labrador Tik, född -16 SJR 25-1011-16

(Lakedown Diawl Red – Beda av Sunnanvind)

Uppfödare: Susanne Meurling

Ägare: Ola Andersson

Förare: Ola Andersson

 

10 Strödalas Jaffa

Gul Labrador Tik, född -16 SJR 25-1108-17

(Nettlefields Falco – Roekull Lowes Offa)

Uppfödare: Lisbeth & Lars Svensson

Ägare: Martin Andersson

Förare: Martin Andersson

 

11 Country Sports Röda Lacket (Axel)

Gul Labrador Hane, född -16 SJR 25-1065-16

(Leadway Quint of Country Sports – Country Sports Flamma)

Uppfödare: Christina Hansson

Ägare: Bente Hau Hansen

Förare: Bente Hau Hansen

 

12 Torch

Gul Labrador Hane, född -13 SJR 25-0781-13

(MPM 12 DKFTCH DKTM Jobeshill Olof – Perdix Gundogs Proud

Mary)

Uppfödare: Christina Hansson

Ägare: Tore Paulsson

Förare: Tore Paulsson

 

13 Nettlefeilds Snipe

Svart Labrador Tik, född -16 SJR 25-0998-16

(MPM 12 DKFTCH DKTM Jobeshill Olof – MPM 14 Country

Sports Black Pearl)

Uppfödare: Håkan Hansson

Ägare: Annika Paulsson

Förare: Annika Paulsson

 

14 Pintail

Gul Labrador Tik, född -16

(Brimson – Micro)

Uppfödare: Håkan Hansson

Ägare: Mikael Drennow

Förare: Mikael Drennow

 

15 Carmal’s Little Miss Sunshine

Svart Labrador Tik, född -17 SJR 25-1368-18

(Kelmagra Cruise – Delfleet Auris)

Uppfödare: Anders Karlsson

Ägare: Karin Oredsson

Förare: Karin Oredsson

 

16 Fågelfinnarens Green Highlander

Svart Labrador Hane, född -16 SJR 25-1300-17

(Searover Twinkle Liquorice – Reedsweepers Red Maple)

Uppfödare: Peter Larsson

Ägare: Göran Lundgren

Förare: Göran Lundgren