Provkatalog Jubileumsmästerskap 2016-11-12 till 13


Kingsmoor  X-Range  Jensens Byggland The Need for Tweed Jakt- och Friluftsgården WL Sporting courierx-ny dummies-se


Domare: Mark Demaine (UK) Lee Hartis (UK) Henrik Möller (DK) Jörgen Lycik (DK)

Provledare: David McNeill 0705496340

Dog Steward: Cecilia Löfling 0708649895


1. Meadowlark Ballykinley

Gul laabrador hane född 2011

SJR 25-1029-16

e: Ballylaffin Bailey of Rockenhart

u: Batmoors Leadhills Ale

Uppfödare: Birgitta Staflund -Wiberg

Ägare/förare: Katarina Eriksson

 

2. COJs Tilia sp.

Svart labrador, tik född 2013

SJR reg nr: 25-0759-13

e: Beechbrook Rocket av Ettermyrans

u: Game’s Mosnäppa

Uppfödare: Ole Jensen

Ägare/förare: Ole Jensen

 

3. DK TM DKFTCH MPM 13 Jobehill Olof

Gul labrador hane född 2008

DJR reg nr: DK07488 /2014

e: SEJCH NORDJCH FIJCH Tasco Brimstone

u: Callroybanks Willow

Uppfödare: Jane Fairclough

Ägare/förare: Carsten Nissen

 

4. Caper Cailies Challenger

Gul labrador, hane född 2009

SJR reg nr: 25-1026-16

e: Delfleet Hawk

u: Caper Cailies Arrieta

Uppfödare: Isac & Carin Träffe

Ägare/förare: Isac Träffe

 

5. Roekull Lowes Ockra

Gul labrador, tik född 2014

SJR reg nr: 25-0847-15

e: Jobeshill Olof

u: Roekull Inkas Lowa

Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson

Ägare/förare: Martina Hansson

 

6. Broadlaw Ivor

Svart labrador, hane född 2012

SJR reg nr: 25-0959-15

e: GBFTCH Copperbirch Paddy of Leadburn

u: Hillus Iona

Uppfödare: WG Steel Jr, Scotland

Ägare/förare: Thomas Söderström

 

7. Meadowlark Monkfish

Svart labrador, hane född 2014

SJR reg nr: 25-1022-16

e: INT FTCH Lakedown Diawl Bach

u: SEJCH Meadowlark Final Runner

Uppfödare: Birgitta Staflund Wiberg

Ägare/förare: Birgitta Staflund Wiberg

 

8. Reedsweepers Tex

Gul labrador tik född 2012

SJR reg nr: 25-0990-16

e:Greenbriar Texas

u:Justlike Fast Weasel

Uppfödare: Helena och Fredrik Lindström

Förare: Helena Lindström

 

9. Holten’s Lea

Gul Labrador tik född 2011

DJR reg.nr: DK 17158/2014

e: FTCH TM Jobeshill Olof

u: Holtens Patti

Uppfödare: Lars Carl Holten

Förare: Lars Carl Holten

 

10. SW FTCH DK FTCH GBFTW Lakedown Diawi Bach

Svart labrador hane född 2008

SJR reg. nr: 25-0878-15

e: GBFTCH Eastdale Guss

u: GBFTCH Connemara Twinkle of Lakedown

Uppfödare: Roger Phillips Wales

Ägare/förare: Janne Wiberg

 

11. Meadowlark Edzell

Svart Labrador hane född 2012

SJR reg nr:25-0941-15

e: Henley Grouse of Chatsworth

u: Batmoors Leadhills Ale

Uppfödare: Birgitta Stafflund Wiberg

Ägare/förare: Håkan Svensson

 

12. Gortnacor Bobby

Gul Labrador hane född 2010

SJR reg nr: 25-1037-16

e: Copperbirch Zeus of Glenanne

u: Dunamoira Eue

Uppfödare: Mr TJ Crothers

Ägare/förare: Håkan Rosvall

 

13. SE J(A)CH Roekull Kayo

Svart labrador, tik född 2011

SJR reg nr: 25-1071-16

e: Lakedown Tarw Du

u: Roekull Ilva

Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson

Ägare/förare: Ann-Kristin Nilsson

 

14. Ettermyrans Macy

Gul labrador, tik född 2010

SJR reg nr: 25-0599-10

e: SE J(A)CH Garronpoint Mole

u: Ettermyrans Jetta

Uppfödare: Ann-Charlotte Selberg

Ägare/förare: Ann-Charlotte Selberg

 

15. Tesito Bentley

Gul labrador hane född 2013

DJR reg nr: DKK 00320 /2015

e: DK FTCH DK TM Jobeshill Oluf

u: Maglebergs Baileygirl af Tesito

Uppfödare: Jeanette Larsen

Ägare: Henrik Mortensen

 

16. Timberline Amos af Hastrup

Gul labrador hane född 2013

SJR reg. nr: 20-0524-13

e: FTCH Brackenbird Minnow

u: Hoylake First Lady of Vilendal

Uppfödare: Janne Vendelbo

Ägare/förare: Jesper Bak

 

17. Timberline Benji The Bodyman

Svart labrador hane född 2013

SJR reg nr: 20-0627-13

e: DKFTCH MPM 2010 Timberline Karoo Dessert

u: DKFTCH Bedgebrook Magic

Uppfödare: Janne Vendelbo / Kenneth Rajczyk

Ägare/förare: Stine Zachariassen

 

18. Svana av Sunnanvind

Svart labrador tik född 2102

SJR reg nr: 25-0706-12

e:Levenghyl Baccarat of Lochmuir

u: FTCH Svala av Sunnanvind

Uppfödare: Sussie Meurling

Ägare/förare: Susse Meurling

 

19. Batmoor’s Wallace Angus

Svart labrador hane född 2010

SJR reg nr: 25-0960-15

e: Greenbriar Rum

u:Hillus Holland

Uppfödare:Kennel Batmoors

Ägare/förare: Tomas Söderström

 

20. Viewfinding Timberline Marco

Svart labrador hane född 2011

DJR reg nr: DK 01038/2015

e: Richters Opal

u: Timberline Just Like Jade

Uppfödare: Janne Vendelbo

Ägare: Evt Tyndeskov Förare: Kim Ulrich

 

21. DKBRCH DKJCH Stenhojgårds Brit

Svart Labrador tik född 2009

DJR reg nr: DK 07396 / 2009

e: DKJCH DKWTCH Hillus Powell

u: DKBRCH DKDKKJCH DKJCH DKJ05

Trompetrbakkens Dina

Uppfödare: Jan Lorenzen

Ägare/förare: Jan Lorenzen

 

22. SFTCH MPM13 Skoglösa Hilda of Go Great Guns

Gul Labrador tik född 2010

SJR reg nr: 25-0563-10

e: DKFTCH DKTM Clonbara Smiler af Rosefield

u: Duvkullans Sapio

Uppfödare: Annna Johnsson

Ägare/förare: Mads Kristoffersen

 

23. Country Sports Blaze

Gul labrador tik född 2013

DJR reg nr: DK 16735 /2014

e: DKTM DKFTCH MPM13 Jobeshill Olof

u: SFTCH SWTM MMP 08 Perdix Gundogs Proud Mary

Uppfödare: Christina Hansson

Ägare/förare: Carsten Nissen

 

24. DK BRCH Darfys Mika

Black labrador tik född 2007

DJR reg nr: DK01747 /2008

e: Darfy’s Hamilton

u: Darfys Georgine

Uppfödare: Freddys Frederiksen / Pernille Schwarts

Ägare/förare: Louise Adsbol

Kingsmoor  X-Range  Jensens Byggland The Need for Tweed Jakt- och Friluftsgården WL Sporting courierx-ny dummies-se