Provkatalog Markprov Vinnarklass Stora Markie 2016-10-23


Domare: Carsten Nissen, Niels Henrik Hansen, Henrik Möller och Jan Wiberg ( IP)

Provledare: Mattias Jönsson 0708 – 25 39 48

Dog steward: Margareta Weneke


1. Meadowlark Edzell

Svart labrador, hane född 2012

SJR reg nr: 25-0941-15

e: Henley Grouse of Chatsworth

u: Batmoor’s Leadhills Ale

Uppfödare: Birgitta Staflund Wiberg

Ägare / förare: Håkan Svensson

2. Meadowlark Monkfish

Svart labrador, hane född 2014

SJR reg nr: 25-1022-16

e: INT FTCH Lakedown Diawl Bach

u: SEJCH Meadowlark Final Runner

Uppfödare: Birgitta Staflund Wiberg

Ägare / förare: Birgitta Staflund Wiberg

3. DKFTCH Skoglösa Härja

Gul labrador, tik född 2010

SJR reg nr: 25-0562-10

e: DKFTCH DKTM Clonbara Smiler af Rosefield

u: Duvkullans Sapio

Uppfödare: Anna Johnsson

Ägare / förare: Anna Johnsson

4. Ettermyrans Macy

Gul labrador, tik född 2010

SJR reg nr: 25-0599-10

e: SE J(A)CH Garronpoint Mole

u: Ettermyrans Jetta

Uppfödare: Ann-Charlotte Selberg

Ägare/ förare : Ann-Charlotte Selberg

5. Batmoor’s Wallace Angus

Svart labrador, hane född 2010

SJR reg nr: 25-0960-15

e: Greenbriar Rum

u: Hillus Holland

Uppfödare: Kennel Batmoor’s

Ägare / förare: Tomas Söderström

6. Caper Cailies Challenger

Gul labrador, hane född 2009

SJR reg nr: 25-1026-16

e: Delfleet Hawk

u: Caper Cailies Arrieta

Uppfödare: Isac & Carin Träffe

Ägare / förare: Isac & Carin Träffe / Isac Träffe

7. Meadowlark Ballykinley

Gul labrador, hane född 2011

SJR reg nr: 25-1029-16

e: Ballylaffin Bailey of Rockenheart

u: Batmoor’s Leadhills Ale

Uppfödare: Birgitta Staflund Wiberg

Ägare / förare: Katarina Eriksson

8. COJs Tilia sp.

Svart labrador, tik född 2013

SJR reg nr: 25-0759-13

e: Beechbrook Rocket av Ettermyrans

u: Game’s Mosnäppa

Uppfödare: Ole Jensen

Ägare / förare: Ole Jensen

9. Caper Cailies Victory

Gul labrador, tik född 2011

SJR reg nr: SE15206/2011

e: Ravensbank Swift

u: Caper Cailies Arrieta

Uppfödare: Isac & Carin Träffe

Ägare / förare: Eva Rantén

10. MPM 14 Countrysports Black Pearl

Svart labrador, tik född 2009

SJR reg nr: 25-0480-09

e: Beechbrook Rocket av Ettermyrans

u: SFTCH SWTM MPM 08 Perdix Gundogs Proud Mary

Uppfödare: Christina Hansson

Ägare / förare: Håkan Hansson

11. Darfys Mika

Svart labrador, tik född 2007

DJR reg nr: 01747/2008

e: Darfys Hamilton

u: Darfys Georgine

Uppfödare: Freddy Frederiksen

Ägare / förare: Louise Munchaus Adsbøl

12. Roekull Lowes Ockra

Gul labrador, tik född 2014

SJR reg nr: 25-0847-15

e: Jobeshill Olof

u: Roekull Inkas Lowa

Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson

Ägare / förare: Martina Hansson

13. Broadlaw Ivor

Svart labrador, hane född 2012

SJR reg nr: 25-0959-15

e: GBFTCH Copperbirch Paddy of Leadburn

u: Hillus Iona

Uppfödare: WG Steel Jr, Scotland

Ägare / förare: Thomas Söderström

14. SE J(A)CH Roekull Kayo

Svart labrador, tik född 2011

SJR reg nr: 25-1071-16

e: Lakedown Tarw Du

u: Roekull Ilva

Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson

Ägare/ förare : Ann-Kristin Nilsson