Provkatalog MP Vinnarklass/Klubbmästerskap 2015-11-15 Veberöd

Domare: Carsten Nissen (DK), Jörgen Lycik (DK), Torben Luxhoj (DK)

Provledare: David McNeill 0705 – 496340

Dogsteward: Cecilia Löfling

 

 

1. Holten’s Lea

Gul labrador tik, född-11 DJR DK 17158/2014

(Jobeshill Olof – Holten’s Patti)

Uppfödare: Lars Carl Holten

Ägare: Lars Carl Holten, Denmark

2. Tilia sp.

Svart labrador tik, född 13 SJR 25-0759-13

(Beechbrook Rocket av Ettermyrans – Games Mosnäppa)

Uppfödare: COJ’s Kennel

Ägare: Ole Jensen, Borrby

3. SFTCH MPM 13 Skoglösa Hilda of Go Great Guns

Gul labrador tik, född -10 SJR 25-0563-10

(DKFTCH DK TM Clonbara Smiler af Rosefield – Duvkullans Sapio)

Uppfödare: Anna Johnsson, Önnestad

Ägare: Mads Kristoffersen, Höganäs

4. Skoglösa Rumba
Svart labrador tik, född -09 SJR 25-0431-09
(Skoglösa Buster Keaton – Salty Dog Black Beauty)

Uppfödare: Anna Johnsson Önnestad

Ägare: Jan Pehrsson, Kristianstad

5. Ettinsmoor Caper Cailies

Gul labrador tik, född 11SJR 25-0949-15

(FTW Garcimoor Grenadier of Ettinsmoor –

Ettinsmoor Shiraz)

Uppfödare: Miss J Parsons (UK)

Ägare: Carin Träffe

6. MPM 14 Country Sports Black Pearl

Svart labrador tik, född -09 SJR 25-0480-09

(Beechbrook Rocket av Ettermyrans –

SFTCH MP-08 SWTM Perdix Gundogs Proud Mary)

Uppfödare: Christina Hansson

Ägare: Håkan Hansson, Skurup

7. DKFTCH DK BRCH DKJCH Stenhojgårds Brit

Svart labrador tik,född 09 DJR DK07396/2009

(DKJCH DKWTCH Hillus Powell –

  DKBRCH-DKJCH Tromperbakkens Dina)

Uppfödare: Jan Lorenzen

Ägare: Jan Lorenzen, Denmark

8. Ettermyrans Macy

Gul labrador tik, född-10 SJR 25-0599-10

(SEJ(A)CH Garronpoint Mole – Ettermyrans Jetta)

Uppfödare: Ann-Charlotte Selberg

Ägare: Ann-Charlotte Selberg, Svedala

9. Viljestryrkans Timotej

Gul Labrador tik, född 09 SJR 25-0516-10

(Timberline Karoo Dessert – Perdix Gundogs G9)

Uppfödare: Viljestyrkans Kennel

Ägare: Malin Elving, Kävlinge

10. Stenhojgårds Cille-Lovis

Svart Labrador tik, född 11 DJR 05842/2011

(DKJCH DKWTCH Hillus Powell- Trompeterbakkens Dina)

Uppfödare: Jan Lorenzen

Ägare: John Juul Henriksen, Denmark

11. Skoglösa Härja

Gul labrador tik, född-10 SJR 25-0562-10

(DKFTCH DK TM Clonbara Smiler af Rosefield – Duvkullans Sapio)

Uppfödare: Anna Johnsson Önnestad

Ägare: Anna Johnsson, Önnestad

12. DKJCH GBFTW SEJCH Lakedown Diawl Bach

Svart Labrador hane, född 08 SJR 25-0878-15

(GBFTCH Eastdale Guss – GBFTCH Connemar Twinkle of Lakedown)

Uppfödare: Roger Phillips (UK)

Ägare: Janne Wiberg, Moheda