2009


10 oktober 2009 – Markprov Öppenklass

Domare: Bosse Nilsson, PG Hansson Antal startande: 6   Utmärkelse fick: SJR 25-0336-08 Searover Kelly´s Next Move Ägare/förare: Agneta Jönsson, Svedala SJR 25-0315-08 Game´s Skärsnäppa Ägare: A & C F Rosenblad, HelsingborgFörare: C F Rosenblad, Helsingborg PG Hansson, Agneta Jönsson, Carl Fredrik Rosenblad, Bo Nilsson


13 september 2009 – Apporteringsprov & WT Öppenklass

Domare: PG Hansson Antal startande Apporteringsprov: 8 Antal startande WT Öppenklass: 8   Godkända Apporteringsprov: SJR 25-0348-08 Skoglösa Rudolf Valentino Ägare/förare: Gerhard Kosel, Veberöd SJR 25-0317-08 Game’s Myrsnäppa Ägare/förare: Roger Åberg, Vinslöv       Utmärkelse WT Öppenklass: SJR 25-0399-08 Roekull Inka Ägare/förare: Ann-Kristin Nilsson, Grönby SJR 25-0186-05 Game’s Touch […]


8 augusti 2009 – Apporteringsprov & WT Öppenklass

Domare: Susanne Meurling Antal startande Apporteringsprov: 4 Antal startande WT Öppenklass: 6   Godkända Apporteringsprov: SJR 27-0414-09 Kopparhults Vovve Ägare/förare: Carina Nilsson, Stockamöllan SJR 25-0422-09 Cleopatra Ägare/förare: Christina Carlsson, Örkelljunga       Godkända WorkingTest Öppenklass: SJR 25-0353-08 Holly-Blue Gadd Ägare/förare: Erik Claesson, Svedala SJR 25-0336-08 Searover Kelly’s Next Move […]


Working Test Vinnarklass

Klubbens andra Working Test Vinnarklass för året gick på marker utanför Kristianstad. Det var 15 ekipage som anmält sig men 4 stryktes pga löpning och andra krämpor. Domarteamet bestod av två engelska domare, Robert Watson och Peter Scott, och två av våra egna domare, Bosse Nilsson och Nils-Olof Sandberg.  Fömiddagspasset bestod av en […]


2 augusti 2009 – WT Vinnarklass, Önnestad

Domare: Robin Watson GB, Peter Scott GB, Bo Nilsson, NilsOlof Sandberg Antal startande: 11   1:e vinnare SJR 25-0166-05 Svala av Sunnanvind Ägare/förare: Susanne Meurling   3:e vinnare SJR 25-0359-08 Roekull Helmer Ägare/förare: Anna Jeppsson   4:e vinnare SJR 25-0206-06 Räfthagens Sivan Ägare: Stefan LarssonFörare: Pernilla Gustavsson   Utmärkelse: SJR […]


13 juni 2009 – Apporteringsprov och WT Öppenklass Gårdhammar

Domare: Susanne Meurling Antal startande apporteringsprov: 4 Antal startande WT Öppenklass: 3   Godkända Apporteringsprov: SJR 25-0272-07 Perdix Gundogs Em7-5 Ägare/förare: Åsa Norrby, Norrtälje SJR 25-0428-09 Feedback’s Sweet Speed Ägare/förare: Birgitta Jansson, Järfälla       Utmärkelse WT Öppenklass: SJR 25-0428-09 Feedback’s Sweet Speed Ägare/förare: Birgitta Jansson, Järfälla SJR 25-0552-05 […]


7 juni 2009 – Apporteringsprov och WT Öppenklass Skarhult

Domare: Per G Hansson Antal startande apporteringsprov: 9 Antal startande WT Öppenklass: 6   Godkända Apporteringsprov: SJR 25-0355-08 Holly Blue Gibson Ägare/förare: Johan Ericsson, Flädie SJR 25-0274-07 Perdix Gundogs G9 Ägare/förare: Maria Sandberg, Genarp SJR 26-0003-07 Anthriscus Night Angel Ägare/förare: Berit Hansson, Harlösa SJR 258-0405-08 Roekull I-Olelisk Ägare/förare: Anna Jeppsson, […]


17 maj 2009 – Apporteringsprov och WT Öppenklass Vegeholm

Domare: NilsOlof Sandberg Antal startande apporteringsprov: 11 Antal startande WT Öppenklass: 7   Godkända Apporteringsprov: SJR 27-0411-08 Kopparhults Brasse Ägare/förare: Lena Gustavsson, Billdal SJR 25-0417-09 Streamlight’s Chriss Tanya Ägare: Christan Wernhult & Ia Nordström Förare: Christian Wernhult, Malmö SJR 25-0400-08 Roekull Ilva Ägare/förare: Ann-Kristin Nilsson, Anderslöv SJR 25-0393-08 Roekull Izzie […]


3 maj 2009 – WT Vinnarklass Trulstorp

Domare: Bo Nilsson, Lars Richter Nielsen (DK), Henrik Vilendal (GB), NilsOlof Sandberg Antal startande: 8   1:e vinnare och Svensk WT-mästare SJR 25-0169-05 SWTM Svinga av Sunnanvind Ägare/förare: Margareta Veneke, Åhus   2:e vinnare SJR 25-0225-06 Craighorn Nessie Ägare/förare: Marie Bengtsson, Sjöbo       3:e vinnare SJR 25-0167-05 Skatt […]