Provkatalog 2018

32 inlägg

Nedan ser du vilka ekipage som kommer att delta i provet.

Provkatalog Vinnarklass, Ystad 2018-11-24

Domare: Morten Højrup (A), Carsten Nissen (A), Torben Luxhøj (B) och Håkan Hansson (IP) Provledare: Mattias Jönsson (+46) 708  25 39 48 / mattias.gamekeeper@gmail.com Dog steward: Karin Skoog 1. Mikamores Barnaby Svart labrador, hane född 2015 DJR reg nr: DK09730/2015 e: Drakeshead Vodka u: DKBRCH DKTM Darfys Mika Uppfödare: […]

Provkatalog Mästerskap Ystad 2018-11-10 till 11

Domare: Declan Boyle (NI), Richard King (UK) Domare: Morten Højrup (DK), Ricky Moloney (UK) Provledare: Isac Träffe, +46735364092, capecailies@gmail.com Dog steward: Sofie Dicksson +46733832187, Marie Bengtsson Lördag 10 november 1. Rævsager’s Qashqai Svart Labrador Hane, född -14 DK01125/2015 (DK FTCH MPM 14 Ellijas Dudley – Team Timberline Qualifaid af Rævsager) […]

Provkatalog Markprov Vinnarklass, Hässleholm 2018-10-23

Domare: Jörgen Lysic (A) IP Domare: Isac Träffe (IP), Bo Nilsson (A) Provledare: Johan Olsson 0733–770138 1. Mandylike’s Zola Svart Labrador Tik, född -12 SJR 25-1205-17 (Portlick Ralph – Mandylike’s Very Victrix) Uppfödare: Susanne Ericsson Ägare: Susanne Ericsson Förare: Susanne Ericsson   2. Skoglösa Sniffa Svart Labrador Tik, född -15 […]

Provkatalog Markprov Öppen klass, Ystad 2018-10-12

1. Skoglösa Sniffa Svart Labrador Tik, född -15 SJR 25-0946-15 (GB FTCH Waterford Ganton – DK FTCH Skoglösa Härja) Uppfödare: Anna Johnsson Andersson Ägare: Björn Andersson Förare: Björn Andersson   2. Roekull Mayas Svarta Stina Svart Labrador Tik, född -15 SJR 25-1195-17 (INTFTCH Beileys Aguzannis of Fendawood – Roekull Rajas […]

Provkatalog Markprov Vinnarklass, Enköping 2018-10-14

Domare: Mr. Jimmy Black (N. Irl.) Lars Vennevold (DK) Mr. Ronnie Farrely (N. Irl.) Isac Träffe (SE) Provledare: Anders Norrby 070-6472731 Lennart Spangenberg 073-4375050 1.     SEJ(J)CH Sea-Croft Neah Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-1073-16 Födelsedata: 2012-12-10 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Birgitta Bernadotte Fader: Sj(j)CH Moorman´s Nightmare Moder: SEJ(J)CH […]

Öppenklasshundana på linje

Provkatalog Markprov Öppen klass, Norrtälje 2018-10-13

Domare: Mr Ronnie Farrelly (IRL) 
 Mr Jimmy Black (IRL) Provledare: Anders Norrby 070-6472731 Lennart Spangenberg 073-4375050 1. Brufinn Ice Lady Ras: Labrador retriever SJR/DJR: 25-1103-16 Födelsedata: 2014-10-18 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Katrin Fader: FIN46268/04 Rhypyker Eros Of Hietsum Moder: FI50455/12 Brufinn Bloomington Ägare: Siw Rüdén Förare: Siw Rüdén […]

Provkatalog Mp Öppen klass, Ystad 2018-09-08

Domare: Henrik Møller (A), Håkan Hansson (IP) Provledare: Mattias Jönsson (+46) 708 25 39 48 / mattias.gamekeeper@gmail.com 1 Go Great Guns Fursty Ferret Gul labrador, tik född 2016 SJR reg nr: 25-1082-16 e: GBFTCH Fendawood Ale u: SFTCH MPM13 Skoglösa Hilda of Go Great Guns Uppfödare: Mads Kristoffersen Ägare / […]

Provkatalog Mp Öppen klass, Södertälje 2018-09-01

Domare:                           Morten Höjrup (DK) IP Domare                       Åsa Norrby IP Provledare:                      Anders Norrby 070-6472731 Perdix Gundogs Stomp Ras: Labrador Retriever SJR/DJR nr: 25-0917-15 Födelsedata: 2015-05-23 Kön: Hane Färg: Svart Uppfödare: Åsa & Anders Norrby Fader: Perdix Gundogs Titus Moder: Perdix Gundogs Em 7-5 Ägare: Sven Follin Förare: Sven Follin   Sea-Croft […]

Provkatalog Wt Öppen klass Båstad 2018-09-07

Domare: Bo Nilsson (A) Mads Kristoffersen (IP) Provledare: Anders Lindahl 076 648 63 56, andersali2@gmail.com 1 Rapp av Sunnanvind Svart Labrador Hane, född -14 SJR 25-0797-14 (DK FTCH MPM2014 Ellijas Dudley af Beechbrook – Beda av Sunnanvind) Uppfödare: Susanne Meurling Ägare: Karin Skoog Förare: Karin Skoog   2 Skoglösa Snoka […]

Provkatalog Wt Öppen klass Högsma 2018-08-18

Domare: PG Hansson Provledare: Jan Pehrsson 0705-245178 Samling: kl: 09.30 Att tänka på: Återbud meddelas provledaren Ta med: Stamtavla, vaccinationsintyg, mat för dagen, vatten och kläder efter väder. 1                    Like’ims Elsas Victor Svart Labrador Hane, född -15 SJR 25-1305-17 (Levenghyl Monza – Like’ims Luna) Uppfödare: Virge Johansson Ägare: Gert Inge […]

Provkatalog Apporteringsprov Högsma 2018-08-18

Domare: Mads Kristoffersen Provledare: Jan Pehrsson 0705-245178 Samling: Kl: 13.00 Att tänka på: Återbud meddelas provledaren Ta med: Stamtavla, vaccinationsintyg, mat för dagen, vatten och kläder efter väder. 1                     Caper Cailie’s Kid Gul Labrador Hane, född -17 under reg. (Caper Cailie’s Challenger – Ettinsmoor Caper Cailies) Uppfödare: Carin & […]

Provkatalog Juniortest Högsma 2018-08-18

Domare: PG Hansson Provledare: Jan Pehrsson 0705-245178 Samling: Kl: 13.00 Att tänka på: Återbud meddelas provledaren Ta med: Stamtavla, vaccinationsintyg, mat för dagen, vatten och kläder efter väder. 1                    Skummarängens Winchester Svart Labrador Hane, född -17 SE45077/2017 (Caper Cailie’s Art – Pilens Titan) Uppfödare: Sofia Gustavsson Ägare: Paulina Wahlgren Förare: […]

Provkatalog Juniortest, Båstad 2018-07-29

Domare: Mads Kristoffersen Provledare: Sofie Dicksson 0733-832187 Samling: Kl: 17.00 1 Sloeberry Bay Akinas Chiyo Gul Labrador Tik, född -17 SJR 25-1430-18 (Caper Cailie’s Art – Justlike Akina) Uppfödare: Lotte Lydeking Ägare: Kristina Törnberg Förare: Kristina Törnberg   2 Ettermyrans Odin Gul Labrador Hane, född -17 SE44089/2017 (Glennanne Nero – […]

Provkatalog Apporteringsprov, Båstad 2018-07-29

Domare: Mads Kristoffersen Provledare: Sofie Dicksson 0733-832187 Samling: Kl: 17.00 1 Jægerlunden Nico Gul Labrador Hane, född -12 SJR 25-1392-18 (MPM 12 DKFRCH Jobeshill Olof – Rönneholms Molly) Uppfödare: Kent Jacobsen Ägare: Gitte Bach Högh Förare: Gitte Bach Högh   2 Fleur av Sunnanvind Svart Labrador Tik, född -15 SJR […]

Provkatalog Wt Vinnarklass Höör, Skåne 2018-06-17

Domare: Henrik Møller (A), Bo Nilsson (A) Susse Meurling (A), PG Hansson (A) Provledare: Johan Olsson 0733770138 Dog steward: Sofie Dicksson 1. Mandylike’s Zola Svart Labrador Tik, född -12 SJR 25-1205-17 (Portlick Ralph – Mandylike’s Very Victrix) Uppfödare: Susanne Ericsson Ägare: Susanne Ericsson Förare: Susanne Ericsson 2. Dark Moor’s Rita […]

Provkatalog Wt Öppen klass Höör, Skåne 2018-06-16

Domare: Martin Villebæk och Susse Meurling Provledare: Johan Olsson 0733770138 1. Nettlefields Ajla Svart Labrador Tik, född -15 SJR 25-0875-15 (Ettermyrans Melvin – MPM 14 Country Sports Black Pearl) Uppfödare: Nettlefields kennel Ägare: Jan Pehrsson Förare: Jan Pehrsson 2. Go Great Guns Fursty Ferret Gul Labrador Tik, född -16 SJR […]

Provkatalog Juniortest Höör, Skåne 2018-06-16

Domare: Mads Kristoffersen Provledare: Sofie Dicksson 0733-832187 1. Skummarängens Winchester Svart Labrador Hane, född -17 SE45077/2017 (Caper Cailie´s Art – Pilens Titan) Uppfödare: Sofia Gustavsson Ägare: Paulina Wahlgren Förare: Paulina Wahlgren 2. Absolut Honey Svart Labrador Tik, född -17 SJR 25-1381-18 (SEJCH Like’ims Keilis Ghibli – Meadowlark Hop Jog) Uppfödare: […]

Provkatalog Apporteringsprov Höör, Skåne 2018-06-16

Domare: Martin Villebæk Provledare: Sofie Dicksson 0733-832187 1. Skoja av Sunnanvind Svart Labrador Tik, född -16 SJR 25-1011-16 (Lakedown Diawl Red – Beda av Sunnanvind) Uppfödare: Susanne Meurling Ägare: Ola Andersson Förare: Ola Andersson 2. Skoglösa Skott Svart Labrador Hane, född -15 SJR 25-0944-15 (GB FTCH Waterford Ganton – DK […]

Provkatalog Wt Vinnarklass Stockholm 2018-06-10

Domare:                           Declan Boyle (IR) IP Domare:                       Håkan Hansson (SE) Domare:                             Kristian Raevsager (DK) IP Domare:                      Åsa Norrby (SE) Provledare:                      Anders Norrby 070-6472731 Jaktkulans Krut Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-1185-17 Födelsedata: 2015-06-21 Kön: Hane Färg: Svart Uppfödare: Tomas Carlsson Fader: Batmoors Wallace Angus Moder: Jaktlågans Florence Ägare: Louise […]

Provkatalog Wt Öppen klass Stockholm 2018-06-09

Domare:                           Kristian Raevsager (DK) IP Domare                       Åsa Norrby (SE) Provledare:                      Anders Norrby 070-6472731 Skoglösa Snoka Ras: Labrador Retriver SJR/DJR reg nr: 25-0945-15 Födelsedata: 2015-06-23 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Anna Jonsson Andersson Fader: GB FTCH Waterford Ganton Moder: DK FTCH Skoglösa Härja Ägare: Sofie Dickson Förare: Sofie Dickson   Glenbriar […]

Provkatalog Apporteringsprov Stockholm 2018-06-09

Domare:                           Kristian Raevsager (DK) IP Domare                       Åsa Norrby (SE) Provledare:                      Anders Norrby 070-6472731 Skoglösa Speed Ras: Labrador Retriver SJR/DJR reg nr: 25-0942-15 Födelsedata: 2015-06-23 Kön: Hane Färg: Svart Uppfödare: Anna Jonsson Andersson Fader: GB FTCH Waterford Ganton Moder: DK FTCH Skoglösa Härja Ägare: Johan Olsson Förare: Johan Olsson   Streamlights`s […]

Provkatalog Juniortest Järna/Nykvarn 2018-05-19

Domare: Morten Höjrup (DK) Domare (IP) : Åsa Norrby (SE) Provledare: Anders Norrby 070-6472731 Sloeberry Bay Akinas Chiyo Ras: Labrador Retriver SJR/DJR reg nr: under registrering Födelsedata: 2017-02-27 Kön: Tik Färg: gul Uppfödare: Lotte Lydeking Fader: Caper Cailies Art Moder: Justlike Akina Ägare: Kristina Törnberg Förare: Kristina Törnberg   Perdix Gundogs Foggy […]

Svinga av Sunnanvind

Provkatalog Apporteringsprov Järna/Nykvarn 2018-05-19

Domare: Morten Höjrup (DK) Domare (IP) : Åsa Norrby (SE) Provledare: Anders Norrby 070-6472731 Lineup Port of Tilbury Ras: Labrador Retriver SJR/DJR reg nr: 25-1320-17 Födelsedata: 2016-02-22 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Jens & Sofia Palmqvist Fader: Roekull Rajas M-Porthos Moder: Djurbergas Fashion Desigual Ägare: Catarina Tillius Förare: Catarina Tillius   Reedsweepers […]

Träningshelg

Provkatalog Wt Öppen klass Järna/Nykvarn 2018-05-19

Domare: Morten Höjrup (DK) Domare (IP) : Åsa Norrby (SE) Provledare: Anders Norrby 070-6472731 Jaktkulans Krut Ras: Labrador Retriver SJR/DJR reg nr: 25-1185-17 Födelsedata: 2015-06-21 Kön: Hane Färg: Svart Uppfödare: Tomas Karlsson Fader: Batmoors Wallice Angus Moder: Jaktlågans Florens Ägare: Louise Adler Förare: Louise Adler   Searover Copy Dawid Ras: Labrador Retriever […]

Provkatalog Wt Öppen klass, Kristianstad 2018-05-13

Domare: Torben Luxhøj IP Domare: Isac Träffe Provledare: Jan Pehrsson 0705-245178 1 Pintail Gul Labrador Tik, född -16 SJR 25-0999-16 (MPM12 DKFTCH DKTM Jobeshill Olof – MPM 14 Country Sports Black Pearl) Uppfödare: Håkan Hansson Ägare: Mikael Drennow Förare: Mikael Drennow   2 Fågelfinnarens Green Highlander Svart Labrador Hane, född […]

Selma i apporteringstagen.

Provkatalog Apporteringsprov Kristianstad 2018-05-13

Domare: Torben Luxhøj IP Domare: Isac Träffe Provledare: Jan Pehrsson 0705-245178 1 Perdix Gundogs Dancing Queen Svart Labrador Tik, född -16 SJR 25-0979-16 (Glenbriar Play – Perdix Gundogs Ebony) Uppfödare: Anders och Åsa Norrby Ägare: Margareta Tööj Förare: Margareta Tööj   2 Nettlefields Starling Svart Labrador Tik, född -16 SJR […]

Provkatalog Juniortest Kristianstad 2018-05-13

IP Domare: Isac Träffe Provledare: Jan Pehrsson 0705-245178 1 Caper Cailies Colette Gul Labrador Tik, född -17 SJR 25-1367-18 (Team Timberline A Von River – Caper Cailie’s Sunshine) Uppfödare: Carin/Isac Träffe Ägare: Eva Rantén Förare: Eva Rantén   2 Ettermyrans Odd Gul Labrador Hane, född -17 SJR 25-1341-17 (Glenanne Nero […]

WT Vinnarklass 2013-06-02 Foto: Christer Johansson

Provkatalog Wt Vinnarklass 2018-05-06 Charlottenlund

Domare: Morten Højrup (A), Susse Meurling (A), Mads Kristoffersen (IP) och Isac Träffe (IP) Provledare: Mattias Jönsson,  (+46) 708 – 25 39 48 mattias.gamekeeper@gmail.com Dog steward: Karin Skoog  1                   Skoglösa Pralin                    Gul labrador, tik född 2013                 SJR reg  nr: 25-0735-13                 e: DK FTCH Studbaker Accord af Rosefield                 u: DK FTCH […]