Provresultat

Alla provresultat sedan 2001


Provresultat Wt Vinnarklass Höör 2018-06-17

Domare: Henrik Møller (Dk), Bo Nilsson (Sv), Susse Meurling (Sv), PG Hansson (Sv) Hundar till start: 11 Hundar till pris: 3 Förstevinnare Mandylike’s Zola Svart Labrador Tik, född -12 SJR 25-1205-17 (Portlick Ralph – Mandylike’s Very Victrix) Uppfödare: Susanne Ericsson Ägare: Susanne Ericsson Förare: Susanne Ericsson Andrevinnare Dark Moor’s Rita […]

Workingtest Vinnarklass 2018-06-17

Workingtest Öppen klass 2018-06-16

Provresultat Wt Öppen klass Höör 2018-06-16

Domare: Martin Villebæk (Dk), Susse Meurling (Sv) Hundar till start: 11 Hundar till pris: 2 Hundar som erhöll utmärkelse var Roekull Mayas Svarta Stina Svart Labrador Tik, född -15 SJR 25-1195-17 (Beileys Aguzannis of Fendawood – Roekull Rajas Maya) Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson Ägare: Sofia Palmqvist Förare: Sofia Palmqvist   Roekull […]


Provresultat Apporteringprov Höör 2018-06-16

Domare: Martin Villebæk (Dk) Hundar till start: 18 Hundar till pris: 5 Godkänd på apporteringsprovet och dagens bästa startande blev Skoglösa Piggelin Gul Labrador Tik, född -13 SJR 25-0734-13 (DK FTCH Studbaker Accord af Rosefield – DK FTCH Skoglösa Härja) Uppfödare: Anna Johnsson Andersson Ägare: Clara Andersson Förare: Clara Andersson […]

Apporteringsprov 2018-06-16

Juniortest 2018-06-16

Provresultat Juniortest Höör 2018-06-16

Domare: Mads Kristoffersen (IP) Hundar till start: 3 Hundar till pris: 2 Godkänd på juniortestet blev Caper Cailie’s Pearl Gul Labrador Tik, född -17 SE39898/2017 (Caper Cailie´s Challenger – Ettinsmoor Caper Cailies) Uppfödare: Carin & Isac Träffe Ägare: Elisabeth Carlholm Förare: Elisabeth Carlholm Ettermyrans Odd Gul Labrador Hane, född -17 […]


Provresultat Wt Vinnarklass Stockholm 2018-06-10

Antal startande: 14   1:e Vinnare Streamligh´s Cayos Mist Ras: Labrador Retriever SJR/DJR nr: 25-1165-17 Födelsedata: 2012-07-30 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Lena Westerman Fader: Greenbriar Macallan Moder: Streamlight´s Fancy Cayo Ägare: Catarna Tillius Förare: Catarna Tillius   2:e Vinnare   Söders Broadwalk Ras: Labrador Retriever SJR/DJR nr: 25-1239-17 Födelsedata: […]


Provresultat Wt Öppen klass Stockholm 2018-06-09

Antal startande: 10   Godkänd och Bästa hund   Perdix Gundogs Bob M Ras: Labrador Retriever SJR/DJR nr: 25-0963-15 Födelsedata: 2015-10-18 Kön: Hane Färg: Gul Uppfödare: Åsa & Anders Norrby Fader: Perdix Gundogs Beat Moder: Glenbriar Acapella of Perdix Gundogs Ägare: Monica Lindström Förare: Monica Lindström   Godkända Annual´s Sweet […]


Provresultat Apporteringsprov Stockholm 2018-06-09

Antal startande: 9   Annual´s Sweet Success Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-1152-17 Födelsedata: 2012-04-07 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Lena Wiberg Johanson Fader: PL CH Hyspire mainland Something Special Moder: Annual´s West End Girl Ägare: Nina Lindberg Förare: Nina Lindberg     Flatcharm Chelsea Whopper Ras:Flatcoated Retriever SJR/DJR […]


Provresultat Järna/Nykvarn 2018-05-19

Juniortest, Apporteringsprov, Workingtest Öppen klass (klicka här ovan för att komma direkt till resultaten för varje prov) Juniortest Domare: Åsa Norrby Antal startande: 3 Antal Godkända: 1 Godkända: White Tip Tails Ida Ras: Nova Scotia Duck Tolling Retriever SJR/DJR nr: Födelsedata: 2016-12-03 Kön: Tik Färg: Röd/Vit Uppfödare: Catarina Söderlind Fader: […]


Provresultat Apporteringsprov Kristianstad 2018-15-13

  Domare: Torben Luxhøj , Isac Träffe Hundar till start: 16 st Hundare till pris: 4 st Godkända hundar: Perdix Gundogs Dancing Queen Svart Labrador Tik, född -16 SJR 25-0979-16 (Glenbriar Play – Perdix Gundogs Ebony) Uppfödare: Anders och Åsa Norrby Ägare: Margareta Tööj Förare: Margareta Tööj   Korpklons kambrik Svart Labrador […]


Provresultat Juniortest Kristianstad 2018-05-13

Domare:  Isac Träffe Hundar till start: 2 st Hundare till pris: 1 st Godkända hundar: Caper Cailies Colette Gul Labrador Tik, född -17 SJR 25-1367-18 (Team Timberline A Von River – Caper Cailie’s Sunshine) Uppfödare: Carin/Isac Träffe Ägare: Eva Rantén Förare: Eva Rantén Grattis!

Eva Rantén Juniortest 18-05-13

Provresultat Wt Vinnarklass Charlottenlund 2018-05-06

Dagens Worktingtest Vinnarklass i södra Skåne! Förstevinnare Ettermyrans Melvin och Ann-Charlotte Selberg och utmärkelse till Caper Cailies Sunshine med Eva Rantén. Grattis! Och tack till alla deltagare som gjorde detta prov möjligt.


Provresultat Wt Öppen klass Roslagen 2018-04-15

Startnr: 2 Perdix Gundogs Ciss Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-0952-15 Födelsedata: 2015-07-19 Kön: Tik Färg: Gul Uppfödare: Åsa & Anders Norrby Fader: Nettlefields Falco Moder: Country Sports Gold of Perdix Gundogs Ägare: Anna Eriksson Förare: Anna Eriksson   Startnr: 3 Searover Step By Step Ras: Labrador Retriever SJR/DJR […]


Workingtest Öppen klass 2018-04-07

Provresultat Apporteringsprov och Wt Öppen klass 2018-04-07

Grattis till alla utmärkelser! Workingtest Öppen klass Caper Cailies Silver/ Johan Wickmark Yellowstone Gundogs Ghandi/ Gerda Szuvalski   Apporteringsprov Skogslösas Snoka/Sofie Dickson Like´ims Elsas Victor/Gert Inge Andersson Go Great Guns Hopping Hare/Anna Sjöholm Minnows In Woods and Field/Sandra Berntsson Nettlefields Ajla/Jan Pehrsson Skogslösas Spika/Anna Johnsson Andersson  


Provresultat Markprov Vinnarklass Ystad 2017-12-09

Domare:               Carsten Junker Nissen, Henrik Möller, Susse Meurling                              Mads Kristoffersen (IP) Hundar till start: 8 st Hundar till pris: 2 st   1a pris: Isleofman Dasha                              Svart labrador tik född 14 DKK AR 03262201                              ( Drakeshead Vince – FTCH Abbotsleigh Emu)                              Ägare och förare: Michael Rasmussen […]


Provresultat Markprov Öppen klass, 2017-10-28, Norrtälje

Godkänd och dagens bästa hund:   Pilens Dione Ras: Labrador Retriever SJR/DJR nr: 25-1112-17 Födelsedata: 2015-06-30 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Sofi Piehl Fader: Stenbury Askrike Black Nash Moder: Pilens Selene Ägare: Anna Londré Förare: Anna Londré Godkänd Vindögats Akka Ras: Golden Retriever SJR/DJR nr: 27-0433-17 Födelsedata: 2014-09-25 Kön: Tik […]


Provkatalog Markprov Öppen klass 2017-10-21 Kristianstad

Domare:                                              Susse Meurling IP Domare:                                         Isac Träffe Provledare:                                        Johan Olsson 0733–770138 1          Country Sports Flame Gul Labrador tik född -13 SJR 25-00773-13 (MPM 12 DKFTCH DKWTM Jobeshill Olof – MPM08 SFTCH SWTM Perdix Gundogs Proud Mary) Uppfödare: Christina Hansson Ägare och förare: Christina Hansson   2          Cosmic Covers Wildsilk Shantung Svart Labrador tik född […]

Daphne

Provkatalog Markprov Vinnarklass 2017-10-19 Anderslöv

Domare:                                              Jörgen Lysic, Carsten Junker Nissen IP Domare:                                         Åsa Norrby, Mads Kristoffersen Dog steward:                                     Ann-Sofi Höijenstam, Sofie Dicksson Provledare:                                        Johan Olsson 0733–770138 1          Minnows Must Be Enya Svart Labrador tik, född -13 SJR 25-1017-16 (Conneywarren Brooklin – SE J(J)CH Minnows No Matter What) Uppfödare: Charotte Lindell Ägare och förare: Susanne Arvidsson   2          Tesito […]


Provresultat Markprov Öppen klass 2017-10-08 Ystad

Domare: Susse Meurling IPDomare: Isac Träffe Stort TACK till alla som gjorde detta prov möjligt Antal startande: 10st Följande 5st fick utmärkelse: Patanavac Bollo Svart Labrador hane född -13 SJR 25-0828-14 (GBFTCH Eastdale Harry – Patanavac Grace) Uppfödare: John Cavana, UK Ägare och förare: Ann-Charlotte Selberg Dark Moor`s Rita af […]


Foto: Carin Träffe

Provresultat Markprov Öppen klass 2017-09-28 Genarp

Domare: Jörgen Lycik IP Domare: Åsa Norrby 7 st till start 1 st struken Utmärkelse till Derrity Odin Gul labrador, hane, född-14 DK 19127/2014 DKTM DKFTCH MPM13 Jobeshill Olof-Derrity Rose Uppfödare: Charlotte Smith Ägare och förare: Carsten Junker Nissen Tack till alla funktionärer! Foto: Carin Träffe


Provresultat Wt Vinnarklass 2017-08-20 Borås (Gbg)

Idag genomförde vi västars allra första vinnarklass WT. Ett klurigt prov med många duktiga hundar. Tack till markägare, domare, funktionärer och startande och grattis till er som hängde med till slutet.  1:a vinnare blev Håkan Svensson och Meadowlark Edzell.  2:e vinnare blev Annhilde Birkestrand och Batmoors Severn Duffy.  


Provresultat Apporteringsprov och Wt Öppen klass 2017-08-19 Borås (Gbg)

Idag har vi genomfört trevliga jaktprov på fam Wilhemssons fina marker i Bredared. Vi gratulerar de som blev godkända på Apporteringsprovet. Sexton hundar startade och godkända blev Sofia Nordangård med Happybirdhunters Dots Alice, Ann-Kristin Augustsson med Perdix Gundogs Tina T, Pia Larsson med Batmoor’s Downton Mason, Henrik Lidström med Fågelfinnarens […]


Provresultat Wt Öppen klass 2017-07-23, Strömsta Säteri

Searover Pumas Chell Ras: Labrador Retriver SJR: 25-1126-17 Födelsedata: 2013-01-31 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Lena Bratsberg-Karlsson Anki Andersson Fader: Justlike Chinook Moder: SEJ(J)CH Searover Kits Puma Ägare: Ulla Wrange Förare: Ulla Wrange   Meadowlark Pro Patria Ras: Labrador Retriver SJR: 25-1113-17 Födelsedata: 2015-05-20 Kön: Tik Färg: Gul Uppfödare: Birgitta […]