Provresultat

207 inlägg

Alla provresultat sedan 2001

Utmärkelser i WT Öppenklass 2020-08-02

Provresultat 2020-08-02 WT Öppenklass, Tollarp, Skåne

  Domare: Mads Kristoffersen IP Domare: Håkan Hansson Provledare: Emelie Nilsson Tack till alla deltagare, och grattis till utmärkelserna! 2 Caper Cailies Athena Labrador Tik, gul född: 2018 SE35974/2018 (Team Timberline Drummer – Caper Cailie’s Moonshine) Uppfödare: Carin & Isac Träffe Ägare: Marie Mark Förare: Marie Mark 3 Skoglösa Mercedes […]

Utmärkelser apporteringsprov 2020-08-02

Provresultat 2020-08-02 Apporteringsprov, Tollarp, Skåne

Domare: Mads Kristoffersen IP Domare: Håkan Hansson Provledare: Emelie Nilsson Tack alla som deltog, och grattis till utmärkelserna! 3                    Bivråkens Dukke Labrador Tik, svart född: 2018 SJR 25-1593-20 (GBFTCH Leacaz Ricky of Caytonfell – Bivråkens Gayle) Uppfödare: Paul Andersson Ägare: Bo Nilsson Förare: Bo Nilsson   8                    Gamefetchers Violet Labrador […]

Provresultat 2020-06-07 WT Öppenklass, Helsingborg

Domare: Mads Kristoffersen Provledare: Emelie Nilsson 076-534 27 04 Godkända på WT Öppenklass 7                    Shimnavale Javelin Labrador Hane, Svart född: 2016 SE15371/2018 (FTCH Waterford Featherman – FTW Shimnavale Gem)     Uppfödare: Richard Johnston, UK Ägare: Rickard Larsson Förare: Rickard Larsson   9                    Roekull Kayos Bob Labrador Hane, Svart född: 2018 SJR:25-1506-19 (Burrendale Ace […]

Provresultat 2020-06-07 Apporteringsprov, Helsingborg

Domare: Mads Kristoffersen Provledare: Emelie Nilsson 076-534 27 04 Godkända på Apporteringsprov 2                    Holtens Aurum Labrador Tik, Gul född: 2017 SE46824/2018 (FTCH Longcopse Bertie – FTCH Holtens Lea) Uppfödare: Lars Carl Holten Ägare: Lena Högfeldt Förare: Lena Högfeldt   3                    Bivråkens La Pivello Labrador Tik, Svart född: 2018 SJR: 25-1656-20 (GBFTCH Leacaz […]

Jaktretrieverklubbens WT Öppenklass 2020-05-21

Provresultat 2020-05-21 WT Öppenklass, Tollarp

Domare: Bo Nilsson Domare: Åsa Norrby               Provledare: Anni Frick annifrick@live.com 070-975 43 09 2                    Country Sports Tvåan Labrador Tik, svart född: 2016 SJR:25-1053-16 (Leadway quint of Country sports – Country sports flame) Uppfödare: Christina Hansson Ägare: Caroline Tornerhjelm Förare: Caroline Tornerhjelm 3                    Killehills Absolut Honey        Labrador Tik, svart född: 2017 SJR:25-1381-18 (SEJCH Like’ims […]

Jaktretrieverklubbens Apporteringsprov 2020-05-21

Provresultat 2020-05-21 Apporteringsprov, Tollarp

Domare: Bo Nilsson Domare: Åsa Norrby               Provledare: Anni Frick annifrick@live.com 070-975 43 09 1                              Duyesdale Old Trafford Labrador Hane, svart  född: 2018 SE13206/2019 (Batmoors Black Isle Chandler – Liverycroft Apache Gold) Uppfödare: Bruno Julien Ägare: Susanne Nilsson Förare: Susanne Nilsson 2                              Meadowlark Angus Calder Labrador Hane, gul född: 2018 SE20069/2018 (Abergowans Conner – […]

Jaktretrieverklubbens WT Juniortest 2020-05-21

Provresultat 2020-05-21 Juniortest, Tollarp

Domare: Åsa Norrby               Provledare: Anni Frick annifrick@live.com 070-975 43 09 Godkända ekipage: 1                              Strödalas Luna                                Labrador Tik, gul född: 2019 SJR: 25-1634-20 (Aspijana Qute – Roekull Lowes Offa) Uppfödare: Lisbeth Svensson Ägare: Lisbeth Svensson Förare: Lisbeth Svensson 2                              Skoglösa Shadow                          Labrador Svart, hane född: 2019 SJR: 25-1514-19                                (DKFTCH DKMPM 18 Lycik Bishop – […]

Provresultat Mästerskapet 2019

  Domare: John Castle (UK), Lars Vennevold (DK) Domare: Richard Johnston (NI), Kennet Rajczyk (DK) Provledare: Johan Olsson, +46733770137, johan.gfp@gmail.com Dog steward: Sofie Dicksson +46733832187 1:a vinnare 15. Batmoors Legend Bliz med förare Anna Ekström 2:a vinnare 5. SvMPM-18, SFTCH Perdix Gundogs Yamaha med förare Marie Ahlgren Guns Choice 17. Roekull Lowes Offa med förare […]

Provresultat 2019-10-12 Markprov Vinnarklass, Enköping

Domare Kristian Raevsäger, Lars Vennevold, Mads Kristoffersen Tack till skyttar, funktionärer, spanielförare, markvärd och sponsorer Olivers Petfood & Revatorpets. Grattis till alla pristagare. 1:e vinnare Blackbound Chorley ägare Maria Söder / förare Zara Winkler 2:e Vinnare Pilens Dione, Anna Londre 3:e Vinnare Reedsweepers Sparrow, Ulf Andersson Utmärkelse Perdix Gundogs Titus, […]

Provresultat 2019-10-06 Markprov Öppenklass, Enköping

  Domare: Lars Vennevold Provledare: Anders Norrby 12 hundar till start 5 fick utmärkelse   Utmärkelse fick följande hundar:   2. Searovers Aylas Hiri Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-1050-16 Födelsedata: 2014-05-13 Kön: Tik Färg: Gul Uppfödare: Anki Andersson Fader: Searover Kits Dog Moder: Searover D`s Ayla Ägare: Katarina […]

Provresultat 2019-08-31 WT Öppenklass, Båstad, Skåne

Domare: Mer information inom kort Provledare: Anders Lindahl andersali2@gmail.com Två ekipage fick utmärkelse: 4. Meadowlark Bethany Svart Labrador Tik, född 2012, SJR 25-1441-18 Bierspool Blackbill of Lakedown – Carmal’s Megs Topi            Uppfödare: Birgitta Staflund-Wiberg Ägare: Lars Wadmark Förare: Lars Wadmark   8. Flaterhaft Bring It Back  Svart flatcoated retriever hane, född 2014, […]

Utmärkelser WT Öppenklass, Kristianstad 2019-08-18

Provresultat WT Öppenklass 2019-08-18 Kristianstad

Domare: Søren Kehling, Bosse Nilsson 13 anmälda, två återbud varav 11 kom till start. 2 godkända hundar 9                            Gamefetchers Ivy Gul Labrador Tik, född -16 SJR 25-1324-17 (Ballylaffin Baily Of Rockenhart – Meadowlark Bethany) Uppfödare: Lars Wadmark Ägare: Annika Gardalh Förare: Annika Gardalh 12                          Caper Cailie’s Colette Gul Labrador Tik, […]

Utmärkelser Apporteringsprov, Kristianstad 2019-08-18

Provresultat Apporteringsprov 2019-08-18 Kristianstad

Domare: Søren Kehling, Bosse Nilsson 19 anmälda, två återbud varav 17 kom till start. 9 godkända hundar 1                            Line Uup Belvoir Castle Gul Labrador Tik, född -18 SE23124/2018 (Castlemans Syrian – Roekull Mayas Svarta Stina) Uppfödare: Sofia Palmqvist Ägare: Daniel Persson Förare: Daniel Persson 2                            Roekull Kayos Bob Svart Labrador […]

Utmärkelser Juniortest, Kristianstad 2019-08-18

Provresultat Juniortest 2019-08-18 Kristianstad

5 anmälda till start. Domare: Bosse Nilsson 3 godkända hundar 2                            Tostarps Ascot “Bengan” Svart Labrador Hane, född -18 SE 1287/2018 (Reedsweppers Red Bul – Gullarps Minerva) Uppfödare: Tostarps Ägare: Sebastian Hemmesåker Förare: Carolina Jutell   3                            Roekull Kayod Bond Svart Labrador Hane, född -18 SE 41852/2018 (Burrendale Ace – […]

Provresultat WT Vinnarklass 2019-06-29 Roslagen, Stockholm

Pilens Titan  1:e VINNARE Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-1111-17 Födelsedata: 2015-06-30 Kön:  Tik Färg: Svart Uppfödare: Sofi Piehl Fader: Stenbury Askrike Black Nash Moder: Pilens Selene Ägare: Sofia Gustavsson Förare: Sofia Gustavsson   Jaktyrans Magnolian Kane 4:e VINNARE Ras:   Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-1028-16 Födelsedata: 2013-05-13 Kön:  […]

Godkända WT Öppenklass 2019-06-16

Provresultat WT Öppenklass 2019-06-16 Roslagen

Vi gratulerar de nio godkända hundarna på Working Test Öppen Klass (WT ÖKL)   Stenbury Black Wetherhill Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: SKK SE29893/2017 Födelsedata: 2017-04-17 Kön:  Hane Färg: Svart Uppfödare: Anne Nerell Fader: Gablegorst Wetherlan of Smithsteads Moder: Stenbury Black Blaze Ägare: Ann Lundqvist Förare: Ann Lundqvist   […]

Godkända Apporteringsprov 2019-06-16

Provresultat Apporteringsprov 2019-06-19 Roslagen

Vi gratulerar de tio godkända hundarna på Apporteringsprovet Perdix Gundogs Move On Ras:Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-0984-16 Födelsedata: 2016-02-04 Kön:  Hane Färg: Svart Uppfödare: Anders & Åsa Norrby  Fader: Glenbriar Play Moder: Perdix Gundogs Ebony Ägare: Staffan Gustafsson Förare: Staffan Gustafsson     Perdix Gundogs One-Step Ras: Labrador Retriever […]

WT Tinnarklass 20190609

Provresultat WT Vinnarklass Kristianstad 2019-06-09

Domare: Ricky Maloney (UK), Isac Träffe (SE) Carsten Nissen (DK), Jesper Bak Pedersen (DK) Provledare: Johan Olsson 15 hundar till start, hund nr 3 struken. 1:e vinnare Caper Cailie’s Sunshine Gul labrador retriever Tik, född -14 SJR 25-1042-16 (Caper Cailie’s Challenger – Ettinsmoor Caper Cailie’s) Uppfödare: Carin & Isac Träffe […]

Apporteringsprov 2019-05-24 Värmland

Provresultat Apporteringsprov 2019-05-24 Värmland

2.     Vassruggens Eya Fjalla Ras: Golden Retriver SJR/DJR reg nr: Födelsedata: 2014-08-14 Kön: Tik Färg: Golden Uppfödare: Ulla Frisk Fader: Vassruggens Vade Brand Moder: Gundogs Chioce Cobra Ägare: Annika Lindberg Förare: Annika Lindberg 4.      Firemark Eragon Of The Looky Sun Ras: Golden Retriever  SJR/DJR reg nr: Födelsedata: 2015-11-25 Kön: Hane […]

Godkända Jaktretrieverklubbens Apporteringsprov 2019-05-18 Lövestad

Provresultat Apporteringsprov 2019-05-18 Lövestad

Grattis till alla utmärkelser! Och stort tack till alla er som gjort detta prov möjligt!   Ann-Charlotte Selberg Skoglösa Mercedes av Ettermyrans Karin Oredsson Carmal’s Little Miss Sunshine Gunilla Fridh Carmal’s Keep It Up Christina Carlsson Rockdove’s Blue Dream Matilda Anlén Kristoffersen Skoglösa Corvette Emelie Nilsson Fleur av Sunnanvind

Godkända ekipage Juniortest Llövestad, 18 maj, 2019

Provresultat Juniortest 2019-05-18 Lövestad

Domare: Morten Højrup (A) Provledare: Mattias Jönsson / Clara Andersson   Godkända: 1 Line Up Chepstow Castle Gul labrador, tik född 2018 Reg nr: SE23123/2018 e: Castlemans Syrian u: Roekull Mayas Svarta Stina Uppfödare: Jens Palmqvist Ägare / förare: Anna Larsson 2 Roekull Kayo Bob Svart labrador, hane född 2018 SJR […]

Jaktretrieverklubbens logo

Provresultat 2019-05-12 Roslagen

Juniortest Domare Åsa Norrby Godkända blev Perdix Man of Many Words äg Emelie Ståhl, Perdix Gundogs Walking Blues äg Elin Sunesdotter  samt Blackbound Yarlet äg Ann-Marie Ekesten. Apporteringstest Domare Åsa Norrby och Bo Nilsson Godkända blev Batmoor’s Legend Bliz äg Anna Ekström, Ringlets Grebe äg Eva Wiklund, Streamlight’s Phoebe’s Cornelia […]

Provresultat WT Vinnarklass 2019-04-22

1:a Vinnare Ettermyrans Melvin/ Ann-Charlotte Selberg 2:e Vinnare Caper Cailies Sirocco / Carin Träffe 3:e Vinnare Skoja av Sunnanvind/ Ola Andersson 4:e Vinnare Caper Cailie’s Sunshine/ Eva Ranten

Jaktretrieverklubbens logo

Provresultat Juniortest, Svedala 2019-04-14

Domare: Jesper Bak Pedersen Provledare: Johan Wickmark   Godkänd Juniortest blev:   Caper Cailies Athena Gul labrador tik, född -18 SJR SE35974/2018 Ägare: Marie Mark (Förare: Marie Mark)     Skoglösa Mercedes Gul labrador tik, född -18 SJR 25-1378-18 Ägare: Ann-Charlotte Selberg (Förare: Ann-Charlotte Selberg)     Caper Cailie´s Tyche […]