Provresultat

200 inlägg

Alla provresultat sedan 2001

Provresultat Wt Öppen klass, Båstad 2018-09-07

Domare: Bo Nilsson (A) Mads Kristoffersen (IP) Provledare: Anders Lindahl  Godkända   3 Skoglösa Spica Svart Labrador Tik, född -15 SJR 25-0947-15 (GB FTCH Waterford Ganton – DK FTCH Skoglösa Härja) Uppfödare: Anna Johnsson Andersson Ägare: Anna Johnsson Andersson Förare: Anna Johnsson Andersson   9 Quiet Runners Zigge Svart Flatcoated […]

Provresultat Markprov Öppen klass, Charlottenlund 2018-09-08

Dagens Markprov Öppen klass på Charlottenlund resulterade i en utmärkelse för Mandylike’s Zola, ägd och förd av Susanne Ericsson. Tack alla deltagare och Klubben vill även tacka Charlottenlund för möjligheten att hålla prov på deras fantastiska marker. Ann-Charlotte Selberg står även denna gång för de fina bilderna. Tack Ansa!

Provresultat Mp Öppen klass, Södertälje 2018-09-01

Domare:                                      Morten Höjrup (DK) IP Domare                                   Åsa Norrby Startande: 8 Godkända: 4 NR:2 Sea-Croft Neah Ras: Labrador Retriver SJR/DJR reg nr: 25-1073-16 Födelsedata: 2012-12-10 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Birgitta Bernadotte Fader: Moormans Nightmare Moder: Sea-Croft May It Be Ägare: Kajsa Fagerström Förare: Kajsa Fagerström   NR:3 Reedsweeper’s Sparrow Ras: […]

Provresultat Högsma 2018-08-18

Provresultat Juniortest Kristianstad 2018-08-18 Domare: A panel PG Hansson Hundar till start: 3 Hundar till pris: 2 Godkända 1 Skummarängens Winchester Svart Labrador Hane, född -17 SE45077/2017 (Caper Cailie’s Art – Pilens Titan) Uppfödare: Sofia Gustavsson Ägare: Paulina Wahlgren Förare: Paulina Wahlgren   3 Ettermyrans Odin Gul Labrador Hane, född […]

Anders med Murdoch godkänd Apporteringsprov

Provresultat Apporteringsprov, Båstad 2018-07-29

5 Murdoch Gul Labrador Hane, född -14 SJR 25-1394-18 (Ettermyrans Melvin – Devonvale Sapphire) Uppfödare: David McNiell Ägare: Anders Lindahl Förare: Anders Lindahl   6 Skoja av Sunnanvind Svart Labrador Tik, född -16 SJR 25-1011-16 (Lakedown Diawl Red – Beda av Sunnanvind) Uppfödare: Susanne Meurling Ägare: Ola Andersson Förare: Ola […]

Godkända Juniortest 29 juli, 2018

Provresultat Juniortest, Båstad 2018-07-29

1  Sloeberry Bay Akinas Chiyo Gul Labrador Tik, född -17 SJR 25-1430-18 (Caper Cailie’s Art – Justlike Akina) Uppfödare: Lotte Lydeking Ägare: Kristina Törnberg Förare: Kristina Törnberg   4  Ettermyrans Odd Gul Labrador Hane, född -17 SJR 25-1341-17 (Glenanne Nero – Ettermyrans Macy) Uppfödare: Ann-Charlotte Selberg Ägare: Ann-Charlotte Selberg Förare: […]

Workingtest Vinnarklass 2018-06-17

Provresultat Wt Vinnarklass Höör 2018-06-17

Domare: Henrik Møller (Dk), Bo Nilsson (Sv), Susse Meurling (Sv), PG Hansson (Sv) Hundar till start: 11 Hundar till pris: 3 Förstevinnare Mandylike’s Zola Svart Labrador Tik, född -12 SJR 25-1205-17 (Portlick Ralph – Mandylike’s Very Victrix) Uppfödare: Susanne Ericsson Ägare: Susanne Ericsson Förare: Susanne Ericsson Andrevinnare Dark Moor’s Rita […]

Workingtest Öppen klass 2018-06-16

Provresultat Wt Öppen klass Höör 2018-06-16

Domare: Martin Villebæk (Dk), Susse Meurling (Sv) Hundar till start: 11 Hundar till pris: 2 Hundar som erhöll utmärkelse var Roekull Mayas Svarta Stina Svart Labrador Tik, född -15 SJR 25-1195-17 (Beileys Aguzannis of Fendawood – Roekull Rajas Maya) Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson Ägare: Sofia Palmqvist Förare: Sofia Palmqvist   Roekull […]

Apporteringsprov 2018-06-16

Provresultat Apporteringprov Höör 2018-06-16

Domare: Martin Villebæk (Dk) Hundar till start: 18 Hundar till pris: 5 Godkänd på apporteringsprovet och dagens bästa startande blev Skoglösa Piggelin Gul Labrador Tik, född -13 SJR 25-0734-13 (DK FTCH Studbaker Accord af Rosefield – DK FTCH Skoglösa Härja) Uppfödare: Anna Johnsson Andersson Ägare: Clara Andersson Förare: Clara Andersson […]

Juniortest 2018-06-16

Provresultat Juniortest Höör 2018-06-16

Domare: Mads Kristoffersen (IP) Hundar till start: 3 Hundar till pris: 2 Godkänd på juniortestet blev Caper Cailie’s Pearl Gul Labrador Tik, född -17 SE39898/2017 (Caper Cailie´s Challenger – Ettinsmoor Caper Cailies) Uppfödare: Carin & Isac Träffe Ägare: Elisabeth Carlholm Förare: Elisabeth Carlholm Ettermyrans Odd Gul Labrador Hane, född -17 […]

Provresultat Wt Vinnarklass Stockholm 2018-06-10

Antal startande: 14   1:e Vinnare Streamligh´s Cayos Mist Ras: Labrador Retriever SJR/DJR nr: 25-1165-17 Födelsedata: 2012-07-30 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Lena Westerman Fader: Greenbriar Macallan Moder: Streamlight´s Fancy Cayo Ägare: Catarna Tillius Förare: Catarna Tillius   2:e Vinnare   Söders Broadwalk Ras: Labrador Retriever SJR/DJR nr: 25-1239-17 Födelsedata: […]

Provresultat Wt Öppen klass Stockholm 2018-06-09

Antal startande: 10   Godkänd och Bästa hund   Perdix Gundogs Bob M Ras: Labrador Retriever SJR/DJR nr: 25-0963-15 Födelsedata: 2015-10-18 Kön: Hane Färg: Gul Uppfödare: Åsa & Anders Norrby Fader: Perdix Gundogs Beat Moder: Glenbriar Acapella of Perdix Gundogs Ägare: Monica Lindström Förare: Monica Lindström   Godkända Annual´s Sweet […]

Provresultat Apporteringsprov Stockholm 2018-06-09

Antal startande: 9   Annual´s Sweet Success Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-1152-17 Födelsedata: 2012-04-07 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Lena Wiberg Johanson Fader: PL CH Hyspire mainland Something Special Moder: Annual´s West End Girl Ägare: Nina Lindberg Förare: Nina Lindberg     Flatcharm Chelsea Whopper Ras:Flatcoated Retriever SJR/DJR […]

Jaktretrieverklubbens logo

Provresultat Järna/Nykvarn 2018-05-19

Juniortest, Apporteringsprov, Workingtest Öppen klass (klicka här ovan för att komma direkt till resultaten för varje prov) Juniortest Domare: Åsa Norrby Antal startande: 3 Antal Godkända: 1 Godkända: White Tip Tails Ida Ras: Nova Scotia Duck Tolling Retriever SJR/DJR nr: Födelsedata: 2016-12-03 Kön: Tik Färg: Röd/Vit Uppfödare: Catarina Söderlind Fader: […]

Provresultat Apporteringsprov Kristianstad 2018-05-13

  Domare: Torben Luxhøj , Isac Träffe Hundar till start: 16 st Hundare till pris: 4 st Godkända hundar: Perdix Gundogs Dancing Queen Svart Labrador Tik, född -16 SJR 25-0979-16 (Glenbriar Play – Perdix Gundogs Ebony) Uppfödare: Anders och Åsa Norrby Ägare: Margareta Tööj Förare: Margareta Tööj   Korpklons kambrik Svart Labrador […]

Eva Rantén Juniortest 18-05-13

Provresultat Juniortest Kristianstad 2018-05-13

Domare:  Isac Träffe Hundar till start: 2 st Hundare till pris: 1 st Godkända hundar: Caper Cailies Colette Gul Labrador Tik, född -17 SJR 25-1367-18 (Team Timberline A Von River – Caper Cailie’s Sunshine) Uppfödare: Carin/Isac Träffe Ägare: Eva Rantén Förare: Eva Rantén Grattis!

Provresultat Wt Öppen klass Roslagen 2018-04-15

Startnr: 2 Perdix Gundogs Ciss Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-0952-15 Födelsedata: 2015-07-19 Kön: Tik Färg: Gul Uppfödare: Åsa & Anders Norrby Fader: Nettlefields Falco Moder: Country Sports Gold of Perdix Gundogs Ägare: Anna Eriksson Förare: Anna Eriksson   Startnr: 3 Searover Step By Step Ras: Labrador Retriever SJR/DJR […]

Workingtest Öppen klass 2018-04-07

Provresultat Apporteringsprov och Wt Öppen klass 2018-04-07

Grattis till alla utmärkelser! Workingtest Öppen klass Caper Cailies Silver/ Johan Wickmark Yellowstone Gundogs Ghandi/ Gerda Szuvalski   Apporteringsprov Skogslösas Snoka/Sofie Dickson Like´ims Elsas Victor/Gert Inge Andersson Go Great Guns Hopping Hare/Anna Sjöholm Minnows In Woods and Field/Sandra Berntsson Nettlefields Ajla/Jan Pehrsson Skogslösas Spika/Anna Johnsson Andersson  

Provresultat Markprov Vinnarklass Ystad 2017-12-09

Domare:               Carsten Junker Nissen, Henrik Möller, Susse Meurling                              Mads Kristoffersen (IP) Hundar till start: 8 st Hundar till pris: 2 st   1a pris: Isleofman Dasha                              Svart labrador tik född 14 DKK AR 03262201                              ( Drakeshead Vince – FTCH Abbotsleigh Emu)                              Ägare och förare: Michael Rasmussen […]

Provresultat Markprov Öppen klass, 2017-10-28, Norrtälje

Godkänd och dagens bästa hund:   Pilens Dione Ras: Labrador Retriever SJR/DJR nr: 25-1112-17 Födelsedata: 2015-06-30 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Sofi Piehl Fader: Stenbury Askrike Black Nash Moder: Pilens Selene Ägare: Anna Londré Förare: Anna Londré Godkänd Vindögats Akka Ras: Golden Retriever SJR/DJR nr: 27-0433-17 Födelsedata: 2014-09-25 Kön: Tik […]

Daphne

Provkatalog Markprov Öppen klass 2017-10-21 Kristianstad

Domare:                                              Susse Meurling IP Domare:                                         Isac Träffe Provledare:                                        Johan Olsson 0733–770138 1          Country Sports Flame Gul Labrador tik född -13 SJR 25-00773-13 (MPM 12 DKFTCH DKWTM Jobeshill Olof – MPM08 SFTCH SWTM Perdix Gundogs Proud Mary) Uppfödare: Christina Hansson Ägare och förare: Christina Hansson   2          Cosmic Covers Wildsilk Shantung Svart Labrador tik född […]

Provkatalog Markprov Vinnarklass 2017-10-19 Anderslöv

Domare:                                              Jörgen Lysic, Carsten Junker Nissen IP Domare:                                         Åsa Norrby, Mads Kristoffersen Dog steward:                                     Ann-Sofi Höijenstam, Sofie Dicksson Provledare:                                        Johan Olsson 0733–770138 1          Minnows Must Be Enya Svart Labrador tik, född -13 SJR 25-1017-16 (Conneywarren Brooklin – SE J(J)CH Minnows No Matter What) Uppfödare: Charotte Lindell Ägare och förare: Susanne Arvidsson   2          Tesito […]