Provresultat 2016

Här ser du provresultat från 2016 års prov.


Provresultat Jubileumsmästerskap Stora Markie 2016-11-12 och 13

Domare: Mark Demaine (UK) Lee Hartis (UK) Henrik Möller (DK) Jörgen Lycik (DK) Hundar till start: 22 st Hundar till pris: 2 st 1e pris och därmed SFTCH Timberline Benji The Bodyman Svart labrador hane född 2013 SJR reg nr: 20-0627-13 e:DKFTCH MPM 2010 Timberline Karoo Dessert u: DKFTCH Bedgebrook […]


Provresultat Markprov Vinnarklass, Genarp 2016-10-29

Domare: Jörgen Lycik, Niels Henrik, Jan Wiberg, Åsa Norrby Dogsteward: Cecilia Löfling Provledare: Jan Pehrsson  Antal startande 12 st Stucken 1st 1: Vinnare blev  Meadowlark Monkfish SJR/DJR reg nr: 25-1022-16 Födelsedata: 2014-02-07 Kön: Hane, Färg: Svart, Ras: Labrador Uppfödare: Ägaren Fader: INT FTCH Lakedown Diawl Bach Moder: SEJCH Meadowlark Final Runner Ägare: […]


Provresultat MP Öppenklass Maltesholm 2016-10-22

Domare: Susse Meurling Domare: Marie Bengtsson Provledare: Johan Olsson 9 startande till start 3 gick till utmärkelse: Gortnacor Bobby Gul Labrador hane född -10 SJR 25-1037-16 (IR FTCH Copperbirch Zeus of Glenanne – Dunamoira Eue) Uppfödare: T. J: Crothers Ägare och förare: Håkan Rosvall Batmoor’s Wallace Angus Svart labrador hane, född -10 SJR 25-0960-15 (Greenbriar Rum – Hillus Holland) […]

Markprov Öppenklass Maltesholm

Provresultat MP Öppenklass i Adamsberg 2016-09-25

Domare: Birgitta Staflund Wiberg IP Domare Åsa Norrby IP Domare Birgitta Bernadotte  IP Domare Jan Wiberg  Provledare Anders Norrby Antal startade var 8 st 3 st till utmärkelse Tack till alla som gjorde detta prov möjligt Utmärkelse fick följande: Blackthorn Preacipua SJR/DJR reg nr: 25-1013-16 Födelsedata: 2013-02-08 Kön: Tik, Färg: Svart, Ras: Labrador retriever Uppfödare: […]


MP Öppenklass 2016-09-17

Provresultat MP Öppenklass i närheten av Anderslöv 2016-09-17

Domare: Birgitta Staflund Wiberg IP Domare: Tomas Söderström Provledare: Jan Pehrsson 8 st hundar till start 4 st gick till utmärkelse Skoglösa Partner SJR/DJR reg nr: 25-0731-13 Födelsedata: 20130402 Kön: Hane, Färg: Gul, Ras: Labrador retriver Uppfödare: Anna Johansson Fader: Studbaker Accord af Rosefield Moder: Skoglösa Härja Ägare: Cecilia nilsson Caper Cailies Challenger […]


Provresultat WT Öppenklass 2016-09-11 i Varberg

IP Domare: Birgitta Staflund Wiberg IP Domare: Janne Wiberg Provledare: Pia Larsson 14 st startande 1st struken Utmärktes fick följande: Sea-Croft New Design Labrador  SJR/DJR reg nr: 25-1018-16 Kön: Tik, Färg: Svart, Födelsedata: 140101 Uppfödare: Birgitta Bernadotte Fader: Broadlaw Warren Moder: Sea-Croft May It Be Ägare: Carina Randewall Tans Li Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-1035-16 Kön: Tik, Färg: Svart, Födelsedata: 2010-07-10 Uppfödare: Lena Brattsberg-Karlsson […]

Workingtest Öppenklass 2016-09-11

Provresultat WT Öppenklass 2016-07-31 Gesta Gård

Följande hundar blev godkända på Gesta igår:   Glenbriar William, Emelie Ståhl   Blackthorn Praecipua, Lajla Rydberg   Jaktyrans Hurricane, Maria Sundberg   Searover Copy Scilla, Madeleine Rune   Gamegainer Bugatti, Jenny Närfors   Searover Pumas Fusion, Catrin Börjel


Strömsta Säteri

Provresultat WT Öppenklass Strömsta Säteri 2016-07-17

Domare: Åsa Norrby (IP), Tomas Söderström (IP) Hundar till start: 16 Godkända hundar: 8 6. Jaktyrans Magnolian Klas Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-1019-16 Födelsedata: 2013-05-15 Kön: Hane Färg: Svart Uppfödare: Maria Sundberg FaderJaktyrans Viper Moder: Sea-Croft Magnolia Ägare: Maria Sundberg Förare: Maria Sundberg 7. Thorsvi MiltonDuff Ras: Labrador […]


Provresultat WT Vinnarklass, Stora Markie 2016-07-10

Domare: Jörgen Lycik (A), Håkan Hansson (IP), Henrik Möller (A), Jan Wiberg (IP) Hundar till start: 16 st Hundare till pris: 2 st 1a pris till: Lekking After Dopey Gul labrador hane, född 10 SJR 25-1015-16 (Hillus Drake – Polarfischer Crispie) Uppfödare: Heli Siitari Ägare / förare: Madeleine Flodin Utmärkelse […]

WT Vinnarklass, Stora Markie, 2016-07-10

WT Öppenklass Norra Strö 2016-07-09

Provresultat WT Öppenklass Norra Strö 2016-07-09

Domare: Jan Wiberg (IP) Tomas Söderström (IP) Hundar till start: 14 st Hundare till pris: 7 st Utmärkelse till: Minnows Must Be Enya Svart Labrador tik, född -13 SJR under reg (Conneywarren Brooklin – Minnows No Matter What) Uppfödare: Charlotte Lindell Ägare: Susanne Arvidsson Vildhjortens Gun Svart Labrador tik född […]


Provresultat WT Öppenklass 2016-06-12 Adamsberg

IP Domare: Åsa Norrby, Birgitta Bernadotte Provledare: Anders Norrby Samling: Kl: 10.00 på Adamsbergs Gård, Rimbo   1. Lekking After Dopey Ras: Labrador SJR/DJR reg nr: Under registrering Födelsedata: 2010-04-10 Kön: Hane Färg: Gul Uppfödare: Heli Siitari, Finland Fader: Hillus Drake Moder: Polarfischer Crispie Ägare: Madeleine Flodin Förare: Tomas Söderström 5. […]

Pristagare Adamsberg

Provresultat WT Vinnarklass 2016-06-04 Degerbergatrakten

Domare: Jørgen Lycik IP Domare:Tomas Söderström IP Domare: Mads Kristoffersen IP Domare: Jan Wiberb Dogsteward: Tina Bengtsson Diab Provledare: Jan Pehrsson  Antal startande var 11 st Utmärkelse fick följande: Skoglösa Härja Gul Labrador tik, född -10 SJR SE 39970/2010 DK FT CH Clonbara Smiler af Rosenfield-Duvekullans Sapio Uppfödare: Anna Johnsson Ägare: Anna Johnsson […]


Provresultat 2016-05-21 WT Öppenklass, Kristianstadstrakten

Domare: PG Hansson IP Domare: Jan Wiberg Dogsteward: Tina Bengtsson Diab Provledare: Jan Pehrsson Antal startande var 16 st Utmärkelse fick Skoglösa Pondus Gul labrador hane, född -13 SJR 25-0733-13 (Studbaker Accord of Rosefield – Skoglösa Härja) Uppfödare: Anna Johnsson Ägare: Johan Olsson Broadlaw Ivor Svart labrador hane, född -12 SJR 25-0959-15 (Copperbirch Paddy of Leadburn – Broadlaw Iona) Uppfödare: Billy Steel Jr […]

WT Öppenklass 2016-05-21

Provresultat 2016-04-23 WT Öppenklass Anderslöv

Domare: PG Hansson IP Domare: Håkan Hansson Provledare: Jan Pehrsson Utmärkelse fick: Garagill Starosta Gul labrador hane, född -13 SJR under registrering (Greenbriar Seige – Garagill Paris) Uppfödare: Birthe Löfqvist Ägare: Birthe Löfqvist   Patanavac Bollo Svart labrador hane, född -13 SJR 25-0828-14 (GBFTCH Eastdale Harry – Patanavac Grace Uppfödare: Mr John Cavana, UK Ägare: Ann-Charlotte Selberg   Skattkammarens […]