Provresultat 2017

Här ser du provresultat från 2017 års prov.


Provresultat Markprov Vinnarklass Ystad 2017-12-09

Domare:               Carsten Junker Nissen, Henrik Möller, Susse Meurling                              Mads Kristoffersen (IP) Hundar till start: 8 st Hundar till pris: 2 st   1a pris: Isleofman Dasha                              Svart labrador tik född 14 DKK AR 03262201                              ( Drakeshead Vince – FTCH Abbotsleigh Emu)                              Ägare och förare: Michael Rasmussen […]


Provresultat Markprov Öppen klass, 2017-10-28, Norrtälje

Godkänd och dagens bästa hund:   Pilens Dione Ras: Labrador Retriever SJR/DJR nr: 25-1112-17 Födelsedata: 2015-06-30 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Sofi Piehl Fader: Stenbury Askrike Black Nash Moder: Pilens Selene Ägare: Anna Londré Förare: Anna Londré Godkänd Vindögats Akka Ras: Golden Retriever SJR/DJR nr: 27-0433-17 Födelsedata: 2014-09-25 Kön: Tik […]


Provkatalog Markprov Öppen klass 2017-10-21 Kristianstad

Domare:                                              Susse Meurling IP Domare:                                         Isac Träffe Provledare:                                        Johan Olsson 0733–770138 1          Country Sports Flame Gul Labrador tik född -13 SJR 25-00773-13 (MPM 12 DKFTCH DKWTM Jobeshill Olof – MPM08 SFTCH SWTM Perdix Gundogs Proud Mary) Uppfödare: Christina Hansson Ägare och förare: Christina Hansson   2          Cosmic Covers Wildsilk Shantung Svart Labrador tik född […]

Daphne

Provkatalog Markprov Vinnarklass 2017-10-19 Anderslöv

Domare:                                              Jörgen Lysic, Carsten Junker Nissen IP Domare:                                         Åsa Norrby, Mads Kristoffersen Dog steward:                                     Ann-Sofi Höijenstam, Sofie Dicksson Provledare:                                        Johan Olsson 0733–770138 1          Minnows Must Be Enya Svart Labrador tik, född -13 SJR 25-1017-16 (Conneywarren Brooklin – SE J(J)CH Minnows No Matter What) Uppfödare: Charotte Lindell Ägare och förare: Susanne Arvidsson   2          Tesito […]


Provresultat Markprov Öppen klass 2017-10-08 Ystad

Domare: Susse Meurling IPDomare: Isac Träffe Stort TACK till alla som gjorde detta prov möjligt Antal startande: 10st Följande 5st fick utmärkelse: Patanavac Bollo Svart Labrador hane född -13 SJR 25-0828-14 (GBFTCH Eastdale Harry – Patanavac Grace) Uppfödare: John Cavana, UK Ägare och förare: Ann-Charlotte Selberg Dark Moor`s Rita af […]


Foto: Carin Träffe

Provresultat Markprov Öppen klass 2017-09-28 Genarp

Domare: Jörgen Lycik IP Domare: Åsa Norrby 7 st till start 1 st struken Utmärkelse till Derrity Odin Gul labrador, hane, född-14 DK 19127/2014 DKTM DKFTCH MPM13 Jobeshill Olof-Derrity Rose Uppfödare: Charlotte Smith Ägare och förare: Carsten Junker Nissen Tack till alla funktionärer! Foto: Carin Träffe


Provresultat Wt Vinnarklass 2017-08-20 Borås (Gbg)

Idag genomförde vi västars allra första vinnarklass WT. Ett klurigt prov med många duktiga hundar. Tack till markägare, domare, funktionärer och startande och grattis till er som hängde med till slutet.  1:a vinnare blev Håkan Svensson och Meadowlark Edzell.  2:e vinnare blev Annhilde Birkestrand och Batmoors Severn Duffy.  


Provresultat Apporteringsprov och Wt Öppen klass 2017-08-19 Borås (Gbg)

Idag har vi genomfört trevliga jaktprov på fam Wilhemssons fina marker i Bredared. Vi gratulerar de som blev godkända på Apporteringsprovet. Sexton hundar startade och godkända blev Sofia Nordangård med Happybirdhunters Dots Alice, Ann-Kristin Augustsson med Perdix Gundogs Tina T, Pia Larsson med Batmoor’s Downton Mason, Henrik Lidström med Fågelfinnarens […]


Provresultat Wt Öppen klass 2017-07-23, Strömsta Säteri

Searover Pumas Chell Ras: Labrador Retriver SJR: 25-1126-17 Födelsedata: 2013-01-31 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Lena Bratsberg-Karlsson Anki Andersson Fader: Justlike Chinook Moder: SEJ(J)CH Searover Kits Puma Ägare: Ulla Wrange Förare: Ulla Wrange   Meadowlark Pro Patria Ras: Labrador Retriver SJR: 25-1113-17 Födelsedata: 2015-05-20 Kön: Tik Färg: Gul Uppfödare: Birgitta […]


Provresultat Apporteringsprov 2017-07-23, Strömsta Säteri

  Searover Copy Dawid Ras: Labrador Retriver SJR reg nr: 25-1179-17 Födelsedata: 2015-03-16 Kön: Hane Färg: Gul Uppfödare: Searover, Lena Bratsberg Karlsson Fader: Reedsweepers Red Devil Moder: Searover Kits Copy Ägare: Stina Persson Förare: Stina Persson Perdix Gundogs Singstar Ras: Labrador Retriver SJR: 25-0841-14 Födelsedata: 2014-08-41 Kön: Tik Färg: Gul […]


Provresultat Apporteringsprov och Wt Öppen klass 2017-07-08 Kristianstad

Domare: Janne Wiberg A panel, Thomas Söderström IP domare WT Öppenklass Hundar till start: 8 Hundar till Pris 0 Apporteringsprov Hundar till start: 9 Hundar till Pris 3 Följande hundar blev godkända på apporteringsprovet   Perdix Gundogs Stomp Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-0917-15 Födelsedatum: 2015-05-23 Kön: Hane Färg: […]


Provresultat Apporteringsprov 2017-06-06 Almunge

Godkända Apporteringsprov 2017-06-06 Almunge Zetastar Taste of Signe Tillisch SJR/DJR reg nr: 25-1153-17 Ägare: Annika Larsson Förare: Annika Larsson Viltvårdarns Åboy SJR/DJR reg nr: 25-1118-17 Ägare: Grethe Eklund Förare: Grethe Eklund Reedsweeper´s Regulus Black SJR/DJR reg nr: 25-1025-16 Ägare: Anne-Marie Berger Förare: Anne-Marie Berger   Jaktyrans Gale Werner SJR/DJR reg […]

20170606 Apporteringsprov

Domare Tomas Söderström & Åsa Norrby

Provresultat Wt Öppen klass 2017-06-06 Almunge

Godkända Workingtest 2017-06-06 Almunge Searover Pims Maxie SJR/DJR reg nr: 25-1171-17 Ägare: Anna Werner Förare: Anna Werner Jaktyrans Magnolian Kane SJR/DJR reg nr: 25-1028-16 Ägare: Anita Olsson Förare: Anita Olsson Tisslabo Corelli SJR/DJR reg nr: 25-1066-16 Ägare: Marie Elgström Claesson Förare: Marie Elgström Claesson   Brufinn Ice Lady SJR/DJR reg […]


Provresultat Apporteringsprov 2017-05-22 Moheda

  21 startande hundar  Domare: Susanne Meurling och Birgitta Staflund Wiberg   Godkända blev:   SJR 25-1212-17 Rockdove’s Hell To Pay, Ägare´/förare Anette Yngvesson   SJR 27-0421-17, Blågul’s Lagunitas Ägare/förare: Barbro Sundin   SJR 25-1270-17 Ringlets Goldeneye Ägare/förare: Mari Nälsén   SJR 25-1271-17 Ringlets Ivincible Ägare/förare: Mari Nälsén   SJR 26-0042-17 […]

Apporteringsprov 22 maj, 2017, Moheda

Wt Öppen klass 22 maj, 2017 Moheda

Provresultat Workingtest Öppen klass 2017-05-22 Moheda

16 startande hundar   Domare: Susanne Meurling och Birgitta Staflund Wiberg ’ Utmärkelse tilldelades:   SJR 25-1174-17 Benningdale’s Titos Fireman Ägare:förare Rodnie Hansson   SJR 26-0024-17 Il Sanos Avalon Ägare/förare: Ulrika Nordenberg   SJR 26-0025-17 Svartalwen’s Zaia Mira Ägare/förare: Inga-Lill Nöjd   SJR 25-1137-17 Meadowlark River Fiddich Ägare/förare: Thomas Elebring […]


Provresultat Apporteringsprov och Wt Öppen klass 2017-05-01 Moheda

Godkända Apporteringsprov Willowridge Four of Happiness SJR 25-1141-17 Lab tik Äg Sofia Holmberg Roekulls Lowes Offa SJR 25-0986-16 Lab tik Äg Lisbeth Svensson Caper Cailies Sunshine SJR 25-1042-16 Lab tik Äg Eva Rantén Copperbirch Benelli SJR 25-1129-17 Lab tik Äg Jennifer Hofsö Happy Birdhunters Time with you SJR 27-0426-17 Golden […]


Provresultat Apporteringsprov 2017-05-03 Rimbo

1. Godkänd       Brufinn Ice Lady Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-1103-16 Födelsedata: 2014-10-18 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Katri Nevalainen Fader: FINJCH Rhypyker Eros of Hietsun Moder: Brufinn Bloomington Ägare: Siw Rüden Förare: Siw Rüden   2. Struken         Glenbriar Beatrix Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-1244-17 Födelsedata: 2013-09-01 […]


Provresultat Wt Vinnarklass 2017-04-29 Wanås

Wt Vinnarklass gav tre premierade hundar och en ny Svensk Workingtestmästare. Håkan Svenssons Meadowlark Edzell kan nu titulera sig Svensk Workingtestmästare (SEWTM)! 11 startande hundar   1:e vinnare SJR 25-0941-15 Meadowlark Edzell Ägare: Håkan Svensson   2:e vinnare SJR 25-0516-10 Viljestyrkans Timotej Ägare: Malin Elving   Utmärkelse SJR 25-1035-16 Searover […]


Provresultat WT Apporteringsprov 2017-04-26 Rimbo

1. icke godkänd Reedsweeper´s Regulus Black Ras: Labrador SJR/DJR reg nr: 25-1025-16 Födelsedata: 2012-03-16 Kön: Hane Färg: Svart Uppfödare: Helena,Fredrik Lindström Fader: Moorman´s T Oak Moder: Sea-Croft Ferret Ägare: Anne-Marie Berger Förare:Anne-Marie Berger 2. STRUKEN Perdix Gundogs Stomp Ras: Labrador SJR/DJR reg nr: 25-0917-15 Födelsedata: 2015-05-23 Kön: Hane Färg: Svart […]


Provresultat WT Apporteringsprov 2017-04-24 Moheda

Godkända hundar Apporteringsprov i kväll i Moheda. Meadowlark Manannan McLir SJR 25-1134-17 Labrador hane f 2015-04-30 e. Kayteens Star of Meadowlark – Meadowlark Barrow Uppf Birgitta Staflund – Wiberg Janne Wiberg Ägare Kent Sköld Batmoor’s Legend Ashe SJR 25-1180-17 Labrador hane f 2016-03-11 e. IEFTCH Miller MCDuff u. Batmoors Leadhills […]


Provresultat WT Apporteringsprov 2017-04-23 Helsingborg

Domare: Mads Kristoffersen och Håkan Hansson Hundar till start: 7 st Hundar till pris: 3 st Följande hundar blev godkänd: 3. Rask av Sunnanvind Svart labrador hane, född 14 SJR 25-0798-14 (DKFTCH Elijas Dudley af Beechbrook – Beda av Sunnanvind) Uppfödare: Susanne Meurling Ägare / förare: Marie Bengtsson 4. Roekull […]


Provresultat WT Öppenklass 2017-04-22 Varberg

Utmärkelser Öppen klass WT Varberg 2017-04-22 9 startande 3 utmärkelser     Hundens namn i stamtavlan: Meadowlark Lochleven SJR/DJR reg nr: 25-1076-16 Ägare: Anders Larsson   Hundens namn i stamtavlan: Flatgold’s Comely Cayden SJR/DJR reg nr: 26-0034-17 Ägare: Helena svensson   Hundens namn i stamtavlan: Mandylike’s Zola                     Bästa hund SJR/DJR […]


Provresultat WT Apporteringsprov 2017-04-19 Varberg

Godkända hundar på apporteringsprov Varberg 2017-04-19 Hundens namn i stamtavlan: Meadowlark River Fiddich SJR/DJR reg nr: 25-1137-17 Ägare: Thomas Elebring Hundens namn i stamtavlan: Reedsweepers Bellatrix Black SJR/DJR reg nr: 25-1190-17 Ägare: Tina Larsson Andresen Hundens namn i stamtavlan: Flatgold’s Comely Cayden SJR/DJR reg nr: 26-0034-17 Ägare: Helena Svensson Hundens […]