Provresultat 2018

25 inlägg

Här ser du provresultat från 2018 års prov.

Vinnare JRK Mästerskap 2018 Marie Ahlgren med Perdix Gundogs Yamaha

Provresultat JRK Mästerskap 2018-11-11 Ystad

Se mästerskapet i bilder av Carin Träffe här. 1:e vinnare och därmed SFTCH Perdix Gundogs Yamaha ägare och förare Marie Ahlgren. De fick även vandringspris för Guns Choice 2:e vinnare Aston ägare och förare Ulrich Lindy DK 3:e vinnare Perdix Gundogs Titus ägare och förare Åsa Norrby Utmärkelse Tesito Bentley […]

Markprov Vinnarklass, Enköping

Provresultat, Markprov Vinnarklass, Enköping 2018-10-13

Domare: Mr. Jimmy Black (N. Irl.), Lars Vennevold (DK), Mr. Ronnie Farrely (N. Irl.) och Isac Träffe (SE) Provledare: Anders Norrby och Lennart Spangenberg   1:a pris samt vinnare av det nyinstiftade vandringspriset ”Förste vinnare på årets första vinnarklassprov”. Blackthorn Praecipua Ägare: Lajla Rydberg     2:a pris Stenbury Black […]

Provresultat Markprov Öppen Klass, Norrtälje, 2018-10-13.

Domare: Mr Ronnie Farrelly  och Mr Jimmy Black Provledare: Anders Norrby och Lennart Spangenberg Utmärkelse fick:   Perdix Gundogs Yamaha Ägare: Marie Ahlgren   Pilens Titan Ägare: Sofia Gustavsson   Perdix Gundogs Singstar Ägare: Åsa Norrby   Stort tack till alla glada deltagare, domare och funktionärer!

Provresultat Markprov Öppen klass, Ystad 2018-10-12

Resultat från Jaktretrieverklubben s Markprov öppenklass Domare: Søren Kehling Provledare: Jan Pehrsson  Utmärkelse fick: Skoglösa Sniffa Ägare: Björn Andersson    Roekull Mayas Svarta Stina Ägare: Sofia Palmqvist    Go Great Guns Fursty Ferret Ägare: Mads Kristoffersen   SEJ(A)CH SEJCH Söders Broadwalk Ägare: Maria Söder   Stort TACK till alla som […]

Provresultat Wt Öppen klass, Båstad 2018-09-07

Domare: Bo Nilsson (A) Mads Kristoffersen (IP) Provledare: Anders Lindahl  Godkända   3 Skoglösa Spica Svart Labrador Tik, född -15 SJR 25-0947-15 (GB FTCH Waterford Ganton – DK FTCH Skoglösa Härja) Uppfödare: Anna Johnsson Andersson Ägare: Anna Johnsson Andersson Förare: Anna Johnsson Andersson   9 Quiet Runners Zigge Svart Flatcoated […]

Provresultat Markprov Öppen klass, Charlottenlund 2018-09-08

Dagens Markprov Öppen klass på Charlottenlund resulterade i en utmärkelse för Mandylike’s Zola, ägd och förd av Susanne Ericsson. Tack alla deltagare och Klubben vill även tacka Charlottenlund för möjligheten att hålla prov på deras fantastiska marker. Ann-Charlotte Selberg står även denna gång för de fina bilderna. Tack Ansa!

Provresultat Mp Öppen klass, Södertälje 2018-09-01

Domare:                                      Morten Höjrup (DK) IP Domare                                   Åsa Norrby Startande: 8 Godkända: 4 NR:2 Sea-Croft Neah Ras: Labrador Retriver SJR/DJR reg nr: 25-1073-16 Födelsedata: 2012-12-10 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Birgitta Bernadotte Fader: Moormans Nightmare Moder: Sea-Croft May It Be Ägare: Kajsa Fagerström Förare: Kajsa Fagerström   NR:3 Reedsweeper’s Sparrow Ras: […]

Provresultat Högsma 2018-08-18

Provresultat Juniortest Kristianstad 2018-08-18 Domare: A panel PG Hansson Hundar till start: 3 Hundar till pris: 2 Godkända 1 Skummarängens Winchester Svart Labrador Hane, född -17 SE45077/2017 (Caper Cailie’s Art – Pilens Titan) Uppfödare: Sofia Gustavsson Ägare: Paulina Wahlgren Förare: Paulina Wahlgren   3 Ettermyrans Odin Gul Labrador Hane, född […]

Anders med Murdoch godkänd Apporteringsprov

Provresultat Apporteringsprov, Båstad 2018-07-29

5 Murdoch Gul Labrador Hane, född -14 SJR 25-1394-18 (Ettermyrans Melvin – Devonvale Sapphire) Uppfödare: David McNiell Ägare: Anders Lindahl Förare: Anders Lindahl   6 Skoja av Sunnanvind Svart Labrador Tik, född -16 SJR 25-1011-16 (Lakedown Diawl Red – Beda av Sunnanvind) Uppfödare: Susanne Meurling Ägare: Ola Andersson Förare: Ola […]

Godkända Juniortest 29 juli, 2018

Provresultat Juniortest, Båstad 2018-07-29

1  Sloeberry Bay Akinas Chiyo Gul Labrador Tik, född -17 SJR 25-1430-18 (Caper Cailie’s Art – Justlike Akina) Uppfödare: Lotte Lydeking Ägare: Kristina Törnberg Förare: Kristina Törnberg   4  Ettermyrans Odd Gul Labrador Hane, född -17 SJR 25-1341-17 (Glenanne Nero – Ettermyrans Macy) Uppfödare: Ann-Charlotte Selberg Ägare: Ann-Charlotte Selberg Förare: […]

Workingtest Vinnarklass 2018-06-17

Provresultat Wt Vinnarklass Höör 2018-06-17

Domare: Henrik Møller (Dk), Bo Nilsson (Sv), Susse Meurling (Sv), PG Hansson (Sv) Hundar till start: 11 Hundar till pris: 3 Förstevinnare Mandylike’s Zola Svart Labrador Tik, född -12 SJR 25-1205-17 (Portlick Ralph – Mandylike’s Very Victrix) Uppfödare: Susanne Ericsson Ägare: Susanne Ericsson Förare: Susanne Ericsson Andrevinnare Dark Moor’s Rita […]

Workingtest Öppen klass 2018-06-16

Provresultat Wt Öppen klass Höör 2018-06-16

Domare: Martin Villebæk (Dk), Susse Meurling (Sv) Hundar till start: 11 Hundar till pris: 2 Hundar som erhöll utmärkelse var Roekull Mayas Svarta Stina Svart Labrador Tik, född -15 SJR 25-1195-17 (Beileys Aguzannis of Fendawood – Roekull Rajas Maya) Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson Ägare: Sofia Palmqvist Förare: Sofia Palmqvist   Roekull […]

Apporteringsprov 2018-06-16

Provresultat Apporteringprov Höör 2018-06-16

Domare: Martin Villebæk (Dk) Hundar till start: 18 Hundar till pris: 5 Godkänd på apporteringsprovet och dagens bästa startande blev Skoglösa Piggelin Gul Labrador Tik, född -13 SJR 25-0734-13 (DK FTCH Studbaker Accord af Rosefield – DK FTCH Skoglösa Härja) Uppfödare: Anna Johnsson Andersson Ägare: Clara Andersson Förare: Clara Andersson […]

Juniortest 2018-06-16

Provresultat Juniortest Höör 2018-06-16

Domare: Mads Kristoffersen (IP) Hundar till start: 3 Hundar till pris: 2 Godkänd på juniortestet blev Caper Cailie’s Pearl Gul Labrador Tik, född -17 SE39898/2017 (Caper Cailie´s Challenger – Ettinsmoor Caper Cailies) Uppfödare: Carin & Isac Träffe Ägare: Elisabeth Carlholm Förare: Elisabeth Carlholm Ettermyrans Odd Gul Labrador Hane, född -17 […]

Provresultat Wt Vinnarklass Stockholm 2018-06-10

Antal startande: 14   1:e Vinnare Streamligh´s Cayos Mist Ras: Labrador Retriever SJR/DJR nr: 25-1165-17 Födelsedata: 2012-07-30 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Lena Westerman Fader: Greenbriar Macallan Moder: Streamlight´s Fancy Cayo Ägare: Catarna Tillius Förare: Catarna Tillius   2:e Vinnare   Söders Broadwalk Ras: Labrador Retriever SJR/DJR nr: 25-1239-17 Födelsedata: […]

Provresultat Wt Öppen klass Stockholm 2018-06-09

Antal startande: 10   Godkänd och Bästa hund   Perdix Gundogs Bob M Ras: Labrador Retriever SJR/DJR nr: 25-0963-15 Födelsedata: 2015-10-18 Kön: Hane Färg: Gul Uppfödare: Åsa & Anders Norrby Fader: Perdix Gundogs Beat Moder: Glenbriar Acapella of Perdix Gundogs Ägare: Monica Lindström Förare: Monica Lindström   Godkända Annual´s Sweet […]

Provresultat Apporteringsprov Stockholm 2018-06-09

Antal startande: 9   Annual´s Sweet Success Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-1152-17 Födelsedata: 2012-04-07 Kön: Tik Färg: Svart Uppfödare: Lena Wiberg Johanson Fader: PL CH Hyspire mainland Something Special Moder: Annual´s West End Girl Ägare: Nina Lindberg Förare: Nina Lindberg     Flatcharm Chelsea Whopper Ras:Flatcoated Retriever SJR/DJR […]

Jaktretrieverklubbens logo

Provresultat Järna/Nykvarn 2018-05-19

Juniortest, Apporteringsprov, Workingtest Öppen klass (klicka här ovan för att komma direkt till resultaten för varje prov) Juniortest Domare: Åsa Norrby Antal startande: 3 Antal Godkända: 1 Godkända: White Tip Tails Ida Ras: Nova Scotia Duck Tolling Retriever SJR/DJR nr: Födelsedata: 2016-12-03 Kön: Tik Färg: Röd/Vit Uppfödare: Catarina Söderlind Fader: […]

Provresultat Apporteringsprov Kristianstad 2018-05-13

  Domare: Torben Luxhøj , Isac Träffe Hundar till start: 16 st Hundare till pris: 4 st Godkända hundar: Perdix Gundogs Dancing Queen Svart Labrador Tik, född -16 SJR 25-0979-16 (Glenbriar Play – Perdix Gundogs Ebony) Uppfödare: Anders och Åsa Norrby Ägare: Margareta Tööj Förare: Margareta Tööj   Korpklons kambrik Svart Labrador […]

Eva Rantén Juniortest 18-05-13

Provresultat Juniortest Kristianstad 2018-05-13

Domare:  Isac Träffe Hundar till start: 2 st Hundare till pris: 1 st Godkända hundar: Caper Cailies Colette Gul Labrador Tik, född -17 SJR 25-1367-18 (Team Timberline A Von River – Caper Cailie’s Sunshine) Uppfödare: Carin/Isac Träffe Ägare: Eva Rantén Förare: Eva Rantén Grattis!

Provresultat Wt Öppen klass Roslagen 2018-04-15

Startnr: 2 Perdix Gundogs Ciss Ras: Labrador Retriever SJR/DJR reg nr: 25-0952-15 Födelsedata: 2015-07-19 Kön: Tik Färg: Gul Uppfödare: Åsa & Anders Norrby Fader: Nettlefields Falco Moder: Country Sports Gold of Perdix Gundogs Ägare: Anna Eriksson Förare: Anna Eriksson   Startnr: 3 Searover Step By Step Ras: Labrador Retriever SJR/DJR […]

Workingtest Öppen klass 2018-04-07

Provresultat Apporteringsprov och Wt Öppen klass 2018-04-07

Grattis till alla utmärkelser! Workingtest Öppen klass Caper Cailies Silver/ Johan Wickmark Yellowstone Gundogs Ghandi/ Gerda Szuvalski   Apporteringsprov Skogslösas Snoka/Sofie Dickson Like´ims Elsas Victor/Gert Inge Andersson Go Great Guns Hopping Hare/Anna Sjöholm Minnows In Woods and Field/Sandra Berntsson Nettlefields Ajla/Jan Pehrsson Skogslösas Spika/Anna Johnsson Andersson