Provkatalog WT Öppenklass Norra Strö 2016-07-09


IP Domare: Janne Wiberg

IP Domare: Thomas Söderström

Dog steward: Malin Björk

Provledare: Jan Pehrsson 0705–245178
Johan Olsson 0733770138


1. Roekull Kayos Qvittra

Svart Labrador tik, född -14 SJR under reg

(Ellijas Dudley – Roekull Kayo)

Uppfödare: Ann-Kristin Nilsson

Ägare: Lotta Strand

 

2. Meadowlark Hop Jog

Gul Labrador tik, född -12 SJR 25-0803-14

(Portlick Ralph – Meadowlark Final Skip)

Uppfödare: Birgitta Staflund Wiberg

Ägare: Louise Gårdefalk

 

3. Country Sports Glow

Fox Labrador tik född -13 SJR 25-0776-13

(Jobeshill Olof – Proud Mary)

Uppfödare: Christina Hansson

Ägare: Åsa Sjölin

 

4. Minnows Must Be Enya

Svart Labrador tik, född -13 SJR under reg

(Conneywarren Brooklin – Minnows No Matter What)

Uppfödare: Charlotte Lindell

Ägare: Susanne Arvidsson

 

5. Vildhjortens Gun

Svart Labrador tik född -11 SJR 25-0911-15

(NORD JCH DK JCH Searover Kits Duke – Stierna av Sunnanvind)

Uppfödare: Alexandra Nordengren

Ägare: Lina Ivarsson

 

6. Skoglösa Piggelin

Gul Labrador tik, född -13 SJR 25-0734-13

(DKFTCH Studbaker Accord af Rosefield – FTW Skoglösa Härja)

Uppfödare: Anna Johnsson

Ägare: Clara Andersson

Förare: Sofie Dicksson

 

7. Duvkullans Felicitas

Svart Labrador tik född -10 SJR 25-0955-15

(Greenbriar Gettysburg – Jobeshill Ophelia)

Uppfödare: A. Gudmundsson

Ägare: Ros-Marie Pettersson

 

8. Caper Cailie’s Hope

Svart Labrador tik, född -11 SJR under reg

(Ravenbank Swift – Caper Cailie’s Arrieta)

Uppfödare: Carin & Isac Träffe

Ägare: Jessica Petersson

 

9. Meadowlark Ballykinley

Gul Labrador hane, född -11 SJR under reg

(Ballylaffin Bailey of Rockenhart – Batmoor´s Leadhills Ale)

Uppfödare: Birgitta Staflund-Wiberg

Ägare: Katarina Eriksson

 

10. Minnows No Matter What

Svart Labrador tik, född -09 SJR under reg

(Cynhinfa Flint – Copperbirch Sierra Madra)

Uppfödare: Charlotte Lindell

Ägare: Susanne Arvidsson

 

11. Caper Cailie’s Sunshine

Gul Labrador tik född -14 SJR under reg

(Caper Cailie’s Shallenger – Ettinsmoor Caper Cailie’s)

Uppfödare: Carin & Isac Träffe

Ägare: Eva Rante’n

 

12. Searover Day Mackay

Gul Labrador tik född -09 SJR under reg

(Emma Wood Drake – Searover Kits Day)

Uppfödare: Lena Brattsberg Karlsson

Ägare: IngMarie Wilhelmson

Förare: Leif Wilhelmson

 

13. Skoglösa Pralin

Gul Labrador tik, född -13 SJR 25-0735-13

(DK FT CH Studebaker Accord af Rosefield – FTW Skoglösa Härja)

Uppfödare: Anna Johnsson

Ägare: Anna Johnsson

Förare: Sofie Dicksson

 

14. Flatterhaft Yes Sandy Guess What

Svart Flatcoated Retriever tik, född -14 SJR under reg

(Altaflats Hurricane Warning – C.I.B. SE UCH, NO UCH, DK UCH, CZ CH Flatterhaft Sandy Lane of Claans)

Uppfödare: Anneli Karlsson Olsfors

Ägare: Ann-Sofi Höijenstam

 

15. Djurbergas Air

Svart Labrador hane född -10 SJR under reg

(Greenbriar Gettysburg – Jobeshill Ophelia)

Uppfödare: Inga-Lena Djurberg

Ägare: Tobias Winge

WT Öppenklass