Provkatalog Apporteringsprov Högsma 2018-08-18


Domare: Mads Kristoffersen
Provledare: Jan Pehrsson 0705-245178
Samling: Kl: 13.00

Att tänka på: Återbud meddelas provledaren

Ta med: Stamtavla, vaccinationsintyg, mat för dagen, vatten och kläder efter väder.


1                     Caper Cailie’s Kid

Gul Labrador Hane, född -17 under reg.

(Caper Cailie’s Challenger – Ettinsmoor Caper Cailies)

Uppfödare: Carin & Isac Träffe

Ägare: Carin Träffe

Förare: Carin Träffe

 

2                    Gullarps Axis

Gul Labrador Hane, född -17 SE31702/2017

(Meadowlark leghorn – Caper Cailie´s Nevada)

Uppfödare: Petter Sernert

Ägare: Marcus Vigren

Förare: Marcus Vigren

 

3                    Country Sports Ozzy

Svart Labrador Hane, född -16 SJR 25-1060-16

(Leadway Quint of Country Sports – Country Sports Flame)

Uppfödare: Christina Hansson

Ägare: Gert Öberg

Förare: Lotta Öberg

 

4                    Skummarängens Purdey

Svart Labrador Tik, född -17

(Caper Cailie’s Art – Pilens Titan)

Uppfödare: Sofia Gustavsson & Joel Sund

Ägare: Malin Svensson

Förare: Malin Svensson

 

5                    Countrysports Röda lacket

Gul Labrador Hane, född -16 SJR 25-1643-16

(Country Sports Snus – Country Sports Flamma)

Uppfödare: Christina Hansson

Ägare: Bente Hau Hansen

Förare: Bente Hau Hansen

 

6                    Caper Cailie’s Colette

Gul Labrador Tik, född -17 SJR 25-1367-18

(Team Timberline Avon River – Caper Cailie’ Sunshine)

Uppfödare: Carin & Isac Träffe

Ägare: Eva Rantén

Förare: Eva Rantén

 

7                    Jægerlunden Nico

Gul Labrador Hane, född -12 SJR 25-1392-18

(MPM 12 DK FRCH Jobeshill Olof – Rönneholms Molly)

Uppfödare: Kent Jacobsen

Ägare: Gitte Bach Högh

Förare: Gitte Bach Högh

 

8                    Gamefetchers Ivy

Gul Labrador Tik, född -16 SJR 25-1324-17

(Ballylaffin Bailey of Rockenhart – Meadowlark Bethany)

Uppfödare: Lars Wadmark

Ägare: Annika Gardalh

Förare: Annika Gardalh

 

9                    Quiet Runners Zigge

Svart Flatcoated Hane, född -12 SJR 26-0035-17

(Björshult XtraWild West – Quite Runners Silent Pleya)

Uppfödare: Marianne Johansson

Ägare: Maria Dahlman-Persson

Förare: Maria Dahlman-Persson

 

10                  Go Great Guns Golden Glorry

Gul Labrador Tik, född -16 SJR 25-1083-16

(GB FTCH Fendawood Ale – S FTCH MPM 13 Skoglösa Hilda of Go Great Guns)

Uppfödare: Mads Kristoffersen

Ägare: Gitte Bach Högh

Förare:

 

11                  Team Timberline MacMac Falls

Svart Labrador Hane, född -17 under reg.

(IEFTCH GB FTCH Waysgreen Apollo – Team timberline Dimple)

Uppfödare: J. Vendelbo & K. Rajczyk

Ägare: Isac Träffe

Förare: Isac Träffe

 

12                  Country Sports Tvåan

Svart Labrador Tik, född -16 SJR 25-1053-16

(Leadway Quint of Country Sports – Country Sports Flame)

Uppfödare: Christina Hansson

Ägare: Caroline Tornerhjelm

Förare: Caroline Tornerhjelm

 

13                  Perdix Gundogs Breakdance

Gul Labrador Hane, född -16 SJR 25-1101-16

(Nettlefields Falco – Country Sports Gold of Perdix Gundogs)

Uppfödare: Åsa & Anders Norrby

Ägare: Johanna Claesson

Förare: Johanna Claesson

 

14                  Megadroms Deep Water

Golden Golden Hane, född -16 SJR 27-0440-18

(Nord jch Sörgoldens solo – Lp1 Morton Katinka Tussilago)

Uppfödare: Kennel Megadrom

Ägare: Marie Kåmark

Förare: Marie Kåmark